Krzyczeli: "Sowieci do domu!". Właśnie wyjechali

Źródło:
TVN24.pl
Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Rosjanie opuścili konsulat w Poznaniu
Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Rosjanie opuścili konsulat w PoznaniuTVN24
wideo 2/7
Cicho wszędzie, głucho wszędzie. Rosjanie opuścili konsulat w PoznaniuTVN24

Pierwszy raz poznaniacy przyszli protestować przed konsulat, kiedy upadał PRL. Wracali tu wielokrotnie, sprzeciwiając się łamaniu praw człowieka i prowadzonym "operacjom wojskowym". Hasła "won" padały już 34 lata temu. Dziś rano budynek konsulatu stał już pusty. Rosyjscy dyplomaci wyjechali.

Willę przy ulicy Bukowskiej 53A mieli opuścić do końca listopada. 22 października taką decyzję podjął minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Ciężarówka wyjeżdżająca z konsulatuPAP/Jakub Kaczmarczyk

Argumentował, że Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi, w tym przeciwko Polsce. Dodał, że jako minister spraw zagranicznych dysponuje informacjami, iż za próbami dywersji w Polsce i w krajach sojuszniczych stoi Rosja.

Zapakowali ciężarówkę i autobus, ściągnęli flagę

Wyprowadzka Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu rozpoczęła się w środę po południu. Przed budynek placówki podjechała ciężarówka z rejestracją korpusu dyplomatycznego, do której pakowano meble i część wyposażenia budynku.

Z konsulatu wyjechała ciężarówka z meblami i wyposażeniemPAP/Jakub Kaczmarczyk

Z konsulatu wyjechał też konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Iwan Kosonogow. Chwilę później teren konsulatu opuściła ciężarówka z wyposażeniem.

Konsul pożegnał się z osobami, z którymi współpracowałPAP/Jakub Kaczmarczyk
Ciężarówka wyjeżdżająca z konsulatuPAP/Jakub Kaczmarczyk

W czwartek prace były kontynuowane. Z obiektu zdjęto m.in. tablice informacyjne oraz zdemontowano domofon. Wynoszone były kartony, sprzęt AGD i RTV. Na teren konsulatu wjechał autobus na dyplomatycznych tablicach rejestracyjnych, do którego zapakowano kolejne kartony i sprzęt. Po godzinie 14 jeden z pracowników ściągnął z masztu wiszącą nad nieruchomością flagę Federacji Rosyjskiej.

Od rana na terenie placówki już nic się nie dzieje. Rzecznik prasowa Urzędu Miasta Poznania potwierdziła tvn24.pl, że w czwartek w konsulacie pojawili się urzędnicy z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, którym Rosjanie przekazali budynek.

Zdejmowanie flagi na terenie konsulatu Rosji
Zdejmowanie flagi na terenie konsulatu Rosji28.11.TVN24

CZYTAJ TEŻ: Szczelina jak w banku i lustro weneckie. A w nim tylko ty i funkcjonariusz z bronią

Punkt wrogości

Willę przy ulicy Bukowskiej 53A Rosjanie zajmowali od 1960 roku. Najpierw znajdował się tu konsulat Związku Radzieckiego, potem Rosji. Przeciętny Kowalski nie miał tu wstępu. Budynek był strzeżony.

Konsulat z lotu ptaka w 1958 r.Stowarzyszenie Mieszkańców Abisynia

- Od dziecka grywałem w tenisa na kortach przy konsulacie. Gdy piłka wpadnie za płot to się po tę piłkę idzie, a tam jak przeleciała na teren konsulatu to już była stracona, nikt po nią nie szedł. W tamtych czasach sama obecność Wielkiego Brata wywoływała strach - wspominał tvn24.pl Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, działający w czasach PRL w opozycji.

Rację przyznaje mu Krzysztof Stasiewski, z którym razem w latach osiemdziesiątych malowali na ścianach antykomunistyczne hasła: - To był punkt wrogości dla młodych ludzi, ale był on usilnie strzeżony. Każda próba zrobienia jakiejś akcji typu namalowania czegoś groziła natychmiastowym aresztowaniem. Ze względów bezpieczeństwa odpuściliśmy.

W 1989 r. banknotami z napisami "Sowieci do domu" płacili poznańscy opozycjoniści. SB poleciła kierownikom sklepów przekazywać je do banku PKOKrzysztof Stasiewski

Odwaga przyszła wraz z upadkiem systemu

Pierwsze jawne protesty pod konsulatem rozpoczęły się dopiero podczas wielkich przemian społeczno-politycznych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

- Z Maciejem Frankiewiczem postawiliśmy przy konsulacie zdezolowany rower z rosyjskim napisem "Sowieci do domu". Policja ograniczyła się tylko do zwrócenia nam uwagi, abyśmy nie przedzierali się na teren konsulatu - wspominał Stasiewski. 

Protest Solidarności Walczącej przed Konsulatem Generalnym ZSRR w Poznaniu przeciwko interwencji rosyjskiej na LitwieCYRYL

Związek Radziecki był już wtedy kolosem na glinianych nogach. Rządzący nim towarzysze wciąż jednak wierzyli, że uda im się utrzymać jedność imperium i na siłę próbowali zatrzymać przy macierzy poszczególne, ogłaszające niepodległość socjalistyczne republiki. 11 marca 1990 roku niepodległość ogłosiła Litwa. W odpowiedzi Związek Radziecki wyprowadził na ulice Wilna czołgi. W trakcie szturmu na wieżę telewizyjną zginęło 14 osób. Brutalne działania wzbudziły oburzenie na całym świecie.

"Gorbaczow, ręce precz od Litwy!" - taki transparent zawieszono na konsulacieCYRYL

Pod konsulatem ZSRR zorganizowano kolejny protest. Na terenie konsulatu rozbito wtedy i podpalono kilka butelek benzyny. Na elewacji domu budynku napisano: "Sowieci do domu". Sierp i młot przyrównano do swastyki. Portret Gorbaczowa przemalowano tak, że przypominał Hitlera - na jednym oku dorysowano gwiazdę, na drugim swastykę. (…) Ktoś spalił flagę radziecką. Maciej Frankiewicz wniósł na teren konsulatu flagę litewską - czytamy w relacji prasowej z procesu osób, które wdarły się wówczas na teren konsulatu.

Głównym oskarżonym był Maciej Frankiewicz, późniejszy wiceprezydent Poznania, wtedy działacz Solidarności Walczącej. Po kilkuletnim procesie został uniewinniony przez Sąd Najwyższy, który potwierdził, że motywy, którymi się kierował, wystarczająco usprawiedliwiały jego postępowanie.  

Pod koniec 1991 roku Związek Radziecki przeszedł do historii. Jego prawnym kontynuatorem została Rosja i to ona zachowała budynek konsulatu.

- Było to miejsce, o którego zniesienie, a w istocie wyniesienie się konsula z Poznania, walczyła "Solidarność Walcząca" z Maciejem Frankiewiczem na czele. Maciej był moim bliskim przyjacielem, wielokrotnie ukrywał się u nas w domu i mieszkał uciekając przed SB, z więzienia, z aresztu. Śledziłem te protesty z pewnym zadziwieniem, ale zarazem ciekawością. Sytuacja w Polsce się normalizowała i było wiadomo, że prędzej czy później zostaną zawarte różne umowy z Rosją, mówiło się o wyprowadzaniu wojsk sowieckich, wtedy już powoli rosyjskich, z Polski. To były ataki z innej epoki, ale zarazem w ludziach siedziały zestarzałe, ale ciągle żywe emocje - mówi tvn24.pl Rafał Grupiński, senator RP, działacz opozycji w PRL.

Rafał Grupiński o protestach przed konsulatem Rosji w latach 90.
Rafał Grupiński o protestach przed konsulatem Rosji w latach 90.16.11.TVN24

Poznań z Czeczeńcami

11 grudnia 1994 roku do Czeczenii wkroczyły wojska rosyjskie, by rozprawić się z miejscowymi seperatystami. Cztery dni po rozpoczęciu "operacji wojskowej" protest pod konsulatem w Poznaniu zorganizowała Konfederacja Polski Niepodległej. 4 stycznia, po wjechaniu czołgów do centrum Groznego, poznaniacy kolejny raz przyszli pod konsulat. Pikietę zorganizowała Partia Wolności Macieja Frankiewicza. Pracownikowi konsulatu protestujący wręczyli petycję domagającą się natychmiastowego wstrzymania ognia, żołnierzy i uszanowania suwerenności Czeczeńców.

W reakcji na działania Rosjan w Czeczenii w Polsce powstała nieformalna organizacja "Komitet Wolny Kaukaz", która propagowała ideę niepodległości Czeczenii i innych państw kaukaskich. Był to, z dzisiejszej perspektywy, egzotyczny sojusz lewicowej Federacji Anarchistycznej z osobami związanymi z prawicową grupą "Naszość". 

O poznańskim oddziale tej grupy głośno zrobiło się po wybuchu II wojny czeczeńskiej w 2000 roku. Na przełomie tysiącleci Władimir Putin, po objęciu władzy w Rosji, najpierw jako premier, a potem prezydent, postanowił podbudować swoją popularność poprzez ofensywę wojskową na Czeczenię. 

23 lutego 2000 r. KWK zorganizował pikietę przed rosyjskim konsulatem w Poznaniu. Data nie była przypadkowa - 56 lat wcześniej na rozkaz Józefa Stalina NKWD rozpoczęła masowe deportacje Czeczenów. Protestujący wznosili antyrosyjskie okrzyki, skandowali ‘Wolna Czeczenia" i "Szamil Basajew’" Manifestacja trwała około pół godziny policja nie interweniowała - pisała "Gazeta Wyborcza". W pewnym momencie siedmioro manifestujących postanowiło przedrzeć się na teren konsulatu.

Incydent w Konsulacie Generalnym Rosji w Poznaniu (2000 r.)
Incydent w Konsulacie Generalnym Rosji w Poznaniu (2000 r.)TVN24

- Mieliśmy wtedy po 20 lat. Z kolegą przeskoczyliśmy płot konsulatu jako pierwsi. Przyświecał nam jeden cel - ściągnąć rosyjską flagę i zawiesić flagę czeczeńską - opowiada tvn24.pl Marcin Halicki.

Udało się. Zerwaną rosyjską flagę podeptali. Inni czerwoną farbą namalowali na ścianie antyrosyjskie hasła i swastykę oraz rozwinęli transparent: "Zbombardować Kreml". - Z kolegą wybiegliśmy i odczytaliśmy oświadczenie w rocznicę wywózki Czeczenów na Sybir przez Stalina - wspomina Halicki.

"Rosja nie przestała być Związkiem Sowieckim, zbrodniczym imperium zła, posyłającym na śmierć w imię imperialnych utopii całe narody i dziesiątki milionów istnień ludzkich. Nawet sposób bycia nowego 'silnego człowieka' Władimira Putina, przypominać ma stare metody praktykowane przez Józefa Stalina i Adolfa Hitlera" – czytali.

- Po tym jak ściągnęliśmy flagę rosyjską i zawiesiliśmy czeczeńską, rosyjski konsul wysłał swojego syna, który wszedł na maszt, gdzie ta flaga wisiała, ściągnął flagę czeczeńską i podarł ją na strzępy - mówi Halicki.

- Zostaliśmy wylegitymowani przez policję i poszliśmy sobie - mówi Halicki. 

Wybuchł skandal dyplomatyczny. "Bandycka akcja" - tak rosyjski MSZ nazwał demonstrację w Poznaniu. Polskie MSZ musiało przepraszać, wizytę w Polsce odwołał szef MSZ Rosji. Pod polską ambasadą w Moskwie palono polskie flagi, budynek obrzucono farbą i kamieniami. Strona rosyjska zarzucała polskim służbom bierność i ciche przyzwolenie władz na działania protestujących.

Odwet za atak na Konsulat Rosji w Poznaniu
Odwet za atak na Konsulat Rosji w PoznaniuTVN24

Czeczeńcy chwalili akcję. - Wszystkim Wam dziękuję za ten protest. Flagi rosyjskie powinny płonąć nie tylko w Poznaniu, ale też wszędzie. Rozpoczynając od Paryża, Waszyngtonu i Londynu - mówił Ramzan Ampukajew reprezentujący w Polsce Asłana Maschadowa, prezydenta Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. 

W polskiej policji poleciały głowy - stanowisko stracili zastępca komendanta miejskiego, który w czasie manifestacji nadzorował działania policji w Poznaniu oraz komendant komisariatu Poznań Jeżyce - bezpośrednio odpowiedzialny za zabezpieczenie konsulatu. Wobec 12 innych policjantów, w tym m.in. zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu i komendanta miejskiego policji w Poznaniu wszczęto postępowania dyscyplinarne. 

Prokuraturze udało się ustalić tożsamość pięciu z siedmiu osób, które wtargnęły na teren konsulatu. - Mieszkałem wtedy w akademiku "Hanka". Policjanci wparowali do środka z bronią, biegali po korytarzach i mnie szukali - wspomina Halicki.

Sprawa znalazła finał w sądzie. Ten nie stwierdził znieważenia rosyjskich symboli narodowych z powodu braku dowodów. Uczestnicy protestu, którzy wdarli się na teren konsulatu, zostali skazani za naruszenie miru domowego i zniszczenia mienia wysokiej wartości. Zostali skazani na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Proces uczestników demonstracji pod konsulatem Rosji
Proces uczestników demonstracji pod konsulatem RosjiTVN24

2022 rok wszystko zmienił

Im więcej czasu mijało od wyzwolenia Polski spod rosyjskiej kurateli, tym częściej dochodziło do protestów pod konsulatem. 

W 2010 roku na ul. Bukowskiej 53A pojawiło się kilkanaście osób w strojach dziadka Mroza. Przynieśli ze sobą m.in. portret ówczesnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, który obrzucili śnieżkami. 

Protest przed konsulatem w 2010 r.
Protest przed konsulatem w 2010 r.TVN24

Po zabójstwie czołowego rosyjskiego opozycjonisty Borisa Niemcowa w 2015 r. pod konsulatem Rosji w Poznaniu znowu zebrało się kilkunastu protestujących, którzy zapalili znicze.

Protesty pod konsulatem zazwyczaj nie były zbyt liczne - przychodziło na nie po kilkanaście osób. Nie każdy chciał protestować pod okiem kamer i w obecności policji. 

Znicze pod konsulatem po śmierci Aleksieja NawalnegoTVN24

Przełom przyniosła agresja Rosji na Ukrainę w 2022 roku. - Protesty zaczęły być liczne. Jest to też efektem tego, że 23 lutego 2022 roku, w 77. rocznicę wyzwolenia Poznania spod okupacji hitlerowskiej, dopuszczono do przemówienia konsula Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Iwana Kosonogowa - mówi tvn24.pl Marcin Staniewski, organizator protestów po ataku Ukrainy na Rosję. 

"Niech nigdy więcej nasze narody nie doświadczą tragedii wojny" - mówił pod pomnikiem Bohaterów na Cytadeli dosłownie na kilkanaście godzin od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę.

Czerwona farba na tablicy konsulatuTVN24

W protestach pod konsulatem licznie zaczęli się pojawiać mieszkający w Poznaniu Ukraińcy, Białorusini, a także diaspora rosyjska. - Na jednym z protestów odpaliliśmy z koleżanką żółto-niebieską racę i część niefortunnie wpadła na drugą stronę płotu, na teren konsulatu. Nic się nie stało, ale wiem, że od razu poszły pisma z zapytaniami do policji i prokuratury, czy to przypadkiem nie była próba podpalenia konsulatu - mówi Staniewski.

Pikieta przed konsulatem Federacji Rosyjskiej w PoznaniuJakub Kaczmarczyk / PAP

Protesty ciągnęły się miesiącami. - Było to wyrazem tego, że jesteśmy, pamiętamy. Chcieliśmy, aby konsulat był zlikwidowany albo żeby teren przed konsulatem nazwać na cześć obrońców Ukrainy - dodaje Staniewski.

Jeden z radnych PO proponował wówczas, żeby Rosjan usunąć z budynku i zrobić tam konsulat Ukrainy. Teraz, kiedy los konsulatu rosyjskiego jest już znany, temat wraca.

Protesty po ataku Rosjan na UkrainęTVN24

Podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy w województwie wielkopolskim 16 listopada szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że jeśli Ukraina złoży wniosek o wykorzystanie nieruchomości w Poznaniu opuszczonych przez Rosję i otwarcie własnego urzędu konsularnego w tym mieście, to rząd podejdzie do takiej prośby "z najwyższą sympatią".

Radosław Sikorski o likwidacji konsulatu Rosji w Poznaniu
Radosław Sikorski o likwidacji konsulatu Rosji w Poznaniu16.11.TVN24

W środę Ukraina zwróciła się do Polski o przekazanie jej dotychczasowej siedziby Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Jestem wdzięczny mojemu polskiemu koledze za tę sugestię. Wysłaliśmy już do strony polskiej oficjalną notę z odpowiednim wnioskiem i czekamy na szczegóły - przekazał Andrij Sybiha, minister spraw zagranicznych Ukrainy w rozmowie z państwową agencją informacyjną Ukrinform.

Ostatni protest przed Konsulatem Generalnym Rosji w Poznaniu zaplanowano w piątek na godzinę 18.

Autorka/Autor:Filip Czekała, Paweł Łabęda

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL

Pozostałe wiadomości

53-letni Mirosław Kurkowski od 3 grudnia nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zaginiony jest profesorem jednej z warszawskich uczelni wyższych. - Zostawił w domu laptop i książki, zjadł coś, a także napisał kartkę z informacją, że wychodzi "na miasto" - mówi żona zaginionego. Trwają poszukiwania.

Zaginął profesor warszawskiej wyższej uczelni. Poszukiwania Mirosława Kurkowskiego

Zaginął profesor warszawskiej wyższej uczelni. Poszukiwania Mirosława Kurkowskiego

Źródło:
PAP

Dopóki nie zatrzymacie tej brutalnej wojny, nie powinniście tu być - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski do swojego rosyjskiego odpowiednika podczas obrad Rady Ministerialnej OBWE na Malcie. Do tych słów odniósł się gospodarz spotkania, szef MSZ Malty Ian Borg.

"Nie powinniście tu być". Na apel Sikorskiego odpowiedział gospodarz obrad

"Nie powinniście tu być". Na apel Sikorskiego odpowiedział gospodarz obrad

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk napisał na platformie X, że według niego "ludzie władzy powinni szczególnie przestrzegać prawa i odpowiadać za każde jego naruszenie". Zaznaczał, że dotyczy to "nawet prezesa".

Tusk: niedobrze mi się robi

Tusk: niedobrze mi się robi

Źródło:
tvn24.pl

Niedźwiedź polarny zaatakował małżeństwo z Kanady. Do zdarzenia doszło w mieście Fort Severn w prowincji Ontario. Mężczyzna wskoczył na zwierzę, aby ochronić żonę przed atakiem i sam został ranny. Jak podała miejscowa policja, odniósł poważne obrażenia.

Skoczył na niedźwiedzia, aby uratować żonę przed atakiem

Skoczył na niedźwiedzia, aby uratować żonę przed atakiem

Źródło:
CNN, CTV News, tvnmeteo.pl

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, stwierdziła, że wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby niezgodne ze standardami, a więc niedopuszczalne. Uwagi i zalecenia Komisji opisał wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

Komisja Wenecka zabrała głos w sprawie polskich sędziów

Komisja Wenecka zabrała głos w sprawie polskich sędziów

Źródło:
PAP

Pas ruchu się kończył, jednak to nie powstrzymało kierowcy mercedesa, który jechał dalej. Ostatnie auto wyprzedził jadąc "powierzchnią wyłączoną z ruchu" i na przejściu dla pieszych. Nagrał to inny kierowca, a nagranie wysłał policji. Sprawcy może grozić nawet 30 tysięcy złotych kary.

Jezdnia się kończyła, a on nie zwalniał. Nagranie

Jezdnia się kończyła, a on nie zwalniał. Nagranie

Źródło:
KWP Bydgoszcz

Rumuński Sąd Konstytucyjny unieważnił wybory prezydenckie i zarządził rozpoczęcie od nowa procesu wyborczego. Media w związku z tym analizują możliwe scenariusze, dotyczące tego, kto będzie w najbliższym czasie rządzić krajem. Mandat prezydenta Klausa Iohannisa wygaśnie 21 grudnia. Iohannis wypowiedział się już w tej sprawie.

Wybory unieważnione, mandat prezydenta wkrótce wygaśnie. Iohannis: pozostanę na stanowisku

Wybory unieważnione, mandat prezydenta wkrótce wygaśnie. Iohannis: pozostanę na stanowisku

Źródło:
PAP, Digi24

Łowcy cieni Centralnego Biura Śledczego Policji wytropili w Warszawie na Woli obywatela Rosji - Dmitrija V., który był ścigany na podstawie postanowienia wydanego przez warszawską prokuraturę okręgową. Wniosek o ekstradycję złożył Departament Sprawiedliwości USA.

Rosjanin w rękach łowców cieni. Czekają na niego Amerykanie

Rosjanin w rękach łowców cieni. Czekają na niego Amerykanie

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w popołudniowym szczycie wybrali trasę S8. W okolicach Pruszkowa doszło do kolizji. Rozbitych jest siedem samochodów, nikt nie ucierpiał.

Siedem aut rozbitych, karambol na S8

Siedem aut rozbitych, karambol na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Telefon ministra spraw zagranicznych Francji Jean-Noela Barrota został zhakowany - podały w piątek francuskie media. Z telefonu została wysłana wiadomość do szefa MSZ Bahrajnu.

Atak hakerski na telefon ministra

Atak hakerski na telefon ministra

Źródło:
PAP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że spodziewał się, iż Sejm uchyli mu immunitet i nie jest tym "specjalnie zmartwiony". Stwierdził, że jego postawa wobec aktywisty Zbigniewa Komosy była reakcją samoobronną i była podyktowana "poczuciem całkowitej bezkarności tego człowieka". Sprawę komentował też inny poseł PiS Marek Suski, nad którego immunitetem również głosowano.

Kaczyński nie jest "specjalnie zmartwiony", Suski broni się przed "polityczną nagonką"

Kaczyński nie jest "specjalnie zmartwiony", Suski broni się przed "polityczną nagonką"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci zatrzymali w Myślenicach 54-letniego kierowcę, który podczas kontroli drogowej chciał wręczyć policjantom 20 tysięcy złotych w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

Złapali pijanego kierowcę, zaoferował im 20 tys. zł

Złapali pijanego kierowcę, zaoferował im 20 tys. zł

Źródło:
tvn24.pl

Jest on obecnie w bardzo stabilnym miejscu - powiedziała Demi Moore, spytana w studiu CNN o stan zdrowia Bruce'a Willisa. W ubiegłym roku u aktora zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe, jedną z form demencji. Od czasu postawienia diagnozy cieszy się on niezmiennym wsparciem Moore, swojej byłej żony.

Nowe informacje o stanie zdrowia Bruce'a Willisa

Nowe informacje o stanie zdrowia Bruce'a Willisa

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sąd skazał na karę dożywocia mężczyznę, który w ubiegłym roku zabił Anastazję, 27-letnią Polkę, na greckiej wyspie Kos - informują media w piątek po południu. Proces 33-letniego Sallahudina S., obywatela Bangladeszu pracującego na Kos, wstrząsnął tą spokojną, żyjącą z turystyki wyspą.

Media: wyrok po zabójstwie 27-letniej Polki na wyspie Kos

Media: wyrok po zabójstwie 27-letniej Polki na wyspie Kos

Źródło:
TVN24, PAP, WP

Sejm uchylił Jarosławowi Kaczyńskiemu immunitet w sprawie oskarżenia go o pobicie aktywisty, ale nie w sprawie zniszczenia wieńca w trakcie miesięcznicy smoleńskiej. W tym drugim przypadku przeciw uchyleniu głosowali też, poza PiS-em, między innymi przedstawiciele Konfederacji i większość członków klubów PSL i Polski 2050.

Kto jak głosował w sprawie immunitetu Kaczyńskiego

Kto jak głosował w sprawie immunitetu Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Dwaj mężczyźni w wieku 49 i 31 lat podejrzani są o uprowadzenie na jednej z ulic w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) 33-letniej kobiety. Policja dostała zgłoszenie, że sprawcy wciągnęli ją do samochodu i odjechali. Na pomoc ruszyli wszyscy policjanci tamtejszej komendy. Jeden z patroli zatrzymał auto, w którym byli podejrzani oraz uprowadzona kobieta.  

Mieli wciągnąć ją na ulicy do auta i odjechać. Na nogi została postawiona cała komenda policji

Mieli wciągnąć ją na ulicy do auta i odjechać. Na nogi została postawiona cała komenda policji

Źródło:
tvn24.pl

W śledztwach związanych z aferą GetBack 131 osób usłyszało zarzuty. Wobec 98 z nich skierowała akty oskarżenia - przekazał w piątek prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał, że w postępowaniu poszkodowanych jest ponad 9,2 tysiąca podmiotów, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Źródło:
PAP

92-latka przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych w Izbicy (woj. lubelskie) została potrącona przez kierującą toyotą. Piesza nie doznała poważnych obrażeń. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych.

92-latka potrącona na pasach. Nagranie

92-latka potrącona na pasach. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec uratował życie swojemu ojcu, zawiadamiając sąsiadów, gdy mężczyzna stracił przytomność. O interwencji poinformowały czeskie służby, chwaląc refleks pięciolatka i organizując specjalnie dla niego wyjątkowe wydarzenie.

Pięciolatek uratował życie swojemu ojcu. "Zareagował natychmiastowo"

Pięciolatek uratował życie swojemu ojcu. "Zareagował natychmiastowo"

Źródło:
tvn24.pl

W Demokratycznej Republice Konga na nieznaną chorobę, podobną do grypy, zmarły 143 osoby - podała agencja informacyjna Reuters. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała w piątek, że ma wysłać do kraju swoich ekspertów, aby pomóc miejscowej służbie zdrowia znaleźć źródło choroby.

Na tajemniczą chorobę zmarło ponad 140 osób. WHO zapowiedziała pomoc

Na tajemniczą chorobę zmarło ponad 140 osób. WHO zapowiedziała pomoc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Płynący do Gdyni frachtowiec Finlandia Seaways z pociskami rakietowymi NASAMS, przeznaczonymi do ochrony rzeszowskiego lotniska w Jasionce, nadal znajduje się w mieście Stavanger w Norwegii. Kadłub jednostki zahaczył o dno nabrzeża podczas opuszczania portu w czwartek wieczorem.

Statek z pociskami dla Polski osiadł na mieliźnie

Statek z pociskami dla Polski osiadł na mieliźnie

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak zwrócił się w mediach społecznościowych z "gorącą prośbą" do osób związanych z onkologią i hematologią dziecięcą, aby nie mieli wobec posła PiS Jana Kanthaka "nawet jednego grama złości, niechęci". Szef WOŚP zareagował w ten sposób na nagranie, na którym Kanthak wylewa kawę ze stacji Orlenu w związku z zapowiedzą koncernu, że weźmie on udział w najbliższym finale WOŚP.

Jerzy Owsiak z "gorącą prośbą": kiedy zgłosi się do Was ten Pan...

Jerzy Owsiak z "gorącą prośbą": kiedy zgłosi się do Was ten Pan...

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Już kilkadziesiąt razy sądy rejonowe w Warszawie orzekały w sprawie protestów aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Wiemy, jakie decyzje zapadały.

Grzywny, nagany, prace społeczne. Sprawdziliśmy, jak sądy karzą aktywistów z Ostatniego Pokolenia

Grzywny, nagany, prace społeczne. Sprawdziliśmy, jak sądy karzą aktywistów z Ostatniego Pokolenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło na Bielanach. Rozpędzony autobus komunikacji miejskiej przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Rzecznik stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego zapowiedział, że sprawa będzie wyjaśniana.

Niebezpieczne zachowanie kierowcy miejskiego autobusu

Niebezpieczne zachowanie kierowcy miejskiego autobusu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu oraz niezastosowanie się do znaku "linia podwójna ciągła" - to przepisy, które złamał 29-letni kierujący ciężarówką. Mężczyzna otrzymał mandat w kwocie 6 tys. zł i 30 punktów karnych.

Złamał szereg przepisów. "Został ukarany najwyższym możliwym mandatem"

Złamał szereg przepisów. "Został ukarany najwyższym możliwym mandatem"

Źródło:
tvn24.pl

Oprócz sześciu księży, Marty Kaczyńskiej i Jana Pietrzaka na liście poparcia Karola Nawrockiego niespodziewanie znalazł się Bogusław Sonik. Polityk w przeszłości związany z Platformą Obywatelską i Trzecią Drogą tłumaczy, że "jest przeciwny demokracji walczącej".

Zmiana poglądów krakowskiego europosła. Po 20 latach w PO poparł Karola Nawrockiego

Zmiana poglądów krakowskiego europosła. Po 20 latach w PO poparł Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl / Newsweek

Nie żyje Stanisław Tym. Aktor i satyryk, niezapomniany Ryszard Ochódzki z "Misia" i kaowiec z "Rejsu", miał 87 lat. - Wielu z nas, a zwłaszcza młodsze pokolenia, patrzy na PRL oczami Staszka Tyma - wspomina zmarłego Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".

Stanisław Tym nie żyje. "Przez całe pokolenia kształtował poczucie humoru Polaków"

Stanisław Tym nie żyje. "Przez całe pokolenia kształtował poczucie humoru Polaków"

Źródło:
Polityka, TVN24, PAP

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

Prokuratura i Biuro Spraw Wewnętrznych Policji badają sprawę śmierci mężczyzny, którego ponad miesiąc temu patrol zabrał ze stacji benzynowej w Połczynie-Zdroju. Znaleziono go następnego dnia martwego na klatce schodowej jednego z budynków mieszkalnych. Wobec funkcjonariuszy wszczęto postępowanie dyscyplinarne, a 30 listopada wydalono ich ze służby - przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Policjanci wydaleni ze służby po śmierci mężczyzny

Policjanci wydaleni ze służby po śmierci mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed oblodzeniem. Ślisko wieczorem i w nocy będzie głównie na południu i wschodzie Polski. Obowiązują także inne alarmy przed zimowymi zagrożeniami.

Lód skuje drogi w 10 województwach. IMGW ostrzega

Lód skuje drogi w 10 województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press
Ognik po pożarze przeżył męczarnię. Zanim zmarł, leczyli go herbatą, ziołami i homeopatią

Ognik po pożarze przeżył męczarnię. Zanim zmarł, leczyli go herbatą, ziołami i homeopatią

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Beyoncé, Kendrick Lamar, Lady Gaga, Charli XCX, Sabrina Carpenter – piosenki między innymi tych artystów znalazły się w przygotowanym przez "The Guardian" rankingu 20 najlepszych utworów roku. Zestawienie opublikowano w piątek, a o jego ostatecznym kształcie zadecydowało 26 dziennikarzy muzycznych dziennika.  

Najlepsze piosenki 2024 roku. Wybór brytyjskich dziennikarzy

Najlepsze piosenki 2024 roku. Wybór brytyjskich dziennikarzy

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy, która wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Źródło:
PAP