Koronawirus "zamknął" tam szpitalne oddziały i komendę policji. "Musimy tę falę zatrzymać"

Szpital w Krotoszynie
12 porad jak się ochronić przed koronawirusem. Spot KPRM
Źródło: KPRM

W sobotę zamknięto oddziały w miejscowym szpitalu, a w niedzielę komendę policji. Trzeba było też ewakuować zakażonych pacjentów. Koronawirus mocno zaatakował Krotoszyn. Na ten niewielki powiat przypada blisko 30 procent wszystkich przypadków zachorowań w Wielkopolsce. Głównym ogniskiem jest szpital. - Musimy tę falę zatrzymać – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Sytuacja w Krotoszynie jest obecnie najgorsza, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce - powiedział w niedzielę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Według raport Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z poniedziałku z godz. 13 zakażone są 84 osoby. Niemal co trzecia osoba zakażona koronawirusem w Wielkopolsce pochodzi właśnie z tego powiatu. - Spodziewamy się, że będzie ich (zakażeń - red.) jeszcze więcej – mówił wojewoda.

W Radiu SUD powiat krotoszyński nazwał "czarnym punktem na mapie Wielkopolski".

- Zwróciłem się do starosty między innymi o pilne wskazanie miejsca, w którym zostanie uruchomiony obiekt kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców powiatu. Obecna sytuacja to nie wynik błędów jednego podmiotu, a system naczyń połączonych. Musimy tę falę zatrzymać - powiedział w poniedziałek wojewoda, który przeprowadził wideokonferencję ze starostą krotoszyńskim, burmistrzem miasta, dyrektorem szpitala oraz służbami i instytucjami z terenu powiatu.

Wojewoda rozważał zamknięcie powiatu

Jak podkreśla Mikołajczyk, najważniejszy jest teraz apel do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o przestrzeganiu zaleceń rządu w walce z koronawirusem. - Doszły mnie słuchy, że część z nich wyjeżdża na zakupy do ościennych powiatów. A to jest niedopuszczalne, bo teraz trzeba ograniczyć tę formę aktywności – ocenił wojewoda.

Wojewoda jeszcze w niedzielę nie wykluczał nawet zamknięcia powiatu i odizolowania mieszkańców. - Rozważamy różne scenariusze, natomiast dziś na pewno nie możemy wskazać jednoznacznie, że nastąpi jakieś zamknięcie powiatu czy granic – powiedział Radiu SUD Łukasz Mikołajczyk.

Na pytanie, czy to prawda, że do Krotoszyna zmierza wojsko, odpowiedział: - W tej chwili nie ma to jeszcze miejsca.

W poniedziałek wojewoda poinformował, że obecnie nie są rozważane plany zamknięcia powiatu czy wprowadzenia dodatkowych ograniczeń. Zaapelował jednak o "podjęcie energicznych działań przez władze i służby na terenie powiatu, żeby zapewnić rygorystyczne przestrzeganie ograniczeń istniejących, w szczególności tych, które dotyczą poruszania się". Chodzi m.in. o kontrolowanie sposobów korzystania z ogródków działkowych, a także lasów i parków oraz innych miejsc na obrzeżach Krotoszyna.

Uruchomiono dwa izolatoria

Wojewoda poinformował ponadto o uruchomieniu specjalnego adresu e-mail dla mieszkańców krotoszyńskiego powiatu (krotoszyn@poznan.uw.gov.pl), pod którym mogą uzyskać informacje na temat podejmowanych działań oraz zgłaszać bieżące problemy. Ponadto w pilnych sprawach do dyspozycji mieszkańców będzie specjalny numer telefonu – 735 271 066.

Powiat krotoszyński uruchomił na razie dwa izolatoria dla personelu szpitala w Krotoszynie, przechodzącego kwarantannę. Obecnie celem działań jest przygotowanie odrębnego miejsca, w którym na wyniki testów bezpiecznie mogliby oczekiwać mieszkańcy powiatu. Wojewoda sfinansuje działalność miejsca kwarantanny zbiorowej. – Do tej pory powiat krotoszyński takiej potrzeby nie zgłaszał. Środki na ten cel są zabezpieczone, takie miejsce możemy uruchomić natychmiast – dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Szpital czeka odkażanie

Starostwo zobowiązało się do zorganizowania profesjonalnego odkażania pomieszczeń szpitala w Krotoszynie, aby możliwe było ponowne podjęcie pracy przez wszystkie zamknięte oddziały. Ponadto przed szpitalem zostanie ustawiony namiot do tzw.  triażu, czyli wstępnej selekcji pacjentów ze względu na ich stan zdrowia.

- Do szpitala jest kierowany sukcesywnie sprzęt ochronny, w czasie weekendu dostarczono miedzy innymi 60 kombinezonów, ponad 700 różnych maseczek, 1200 par rękawiczek i 100 litrów płynu dezynfekującego - wymienia Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda zwrócił się również do samorządów o rozpoznanie możliwości zapewnienia mieszkańcom powiatu do końca tygodnia maseczek ochronnych. Środki ochronne zostały również skierowane do domów pomocy społecznej w powiecie, np. DPS w Baszkowie otrzymał po dwa tysiące maseczek i rękawiczek ochronnych oraz 600 litrów płynów do dezynfekcji.

- Łukasz Mikołajczyk zaapelował także o powołanie koordynatora działań wszystkich jednostek pomocy społecznej w powiecie krotoszyńskim. Wojewoda zarządził także codzienne wideokonferencje z raportowaniem bieżącej sytuacji przez starostę krotoszyńskiego i burmistrzów oraz wójtów z terenu powiatu - informuje Stube.

W niedzielę Mikołajczyk poinformował z kolei, że wydał polecenie służbom sanitarnym, aby w trybie ekspresowym ustalono wszystkie kontakty pacjentów, u których wykryto koronawirusa, z innymi osobami, a jednocześnie ustalono, gdzie pacjenci ze szpitala w Krotoszynie zostali przetransportowani.

Zamknięta komenda

W niedzielę z powodu zakażenia koronawirusem siedmiu policjantów z Krotoszyna podjęto decyzję o zamknięciu komendy. Kwarantanną objęto łącznie 95 funkcjonariuszy z krotoszyńskiej jednostki.

Zamknięte oddziały

31 marca zamknięto oddział wewnętrzny szpitala w Krotoszynie. Powodem było stwierdzenie koronawirusa u ośmiorga pacjentów oddziału. Jedna z zakażonych kobiet zmarła.

Później służby sanitarne w Krotoszynie zdecydowały o zawieszeniu działalności czterech oddziałów. Powodem jest wszczęcie postępowania epidemiologicznego – poinformował rzecznik prasowy krotoszyńskiego szpitala Sławomir Pałasz.

Zawieszono działalność czterech oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgicznego z pododdziałem urazów narządów ruchu, wewnętrznego z pododdziałem kardiologicznym oraz Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Na tych oddziałach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował Sławomir Palasz ze szpitala w Krotoszynie.

Personel objęto kwarantanną, a pacjentów przewieziono do innych szpitali.

W niedzielę wieczorem przeprowadzono natomiast ewakuację pacjentów zakażonych koronawirusem z Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego do Poznania - poinformował rzecznik prasowy szpitala w Krotoszynie Sławomir Pałasz.

W tym trudnym momencie mogę zapewnić, że wszyscy pacjenci czasowo zamkniętych oddziałów szpitalnych zostali objęci należytą opieką, a ci, których zdrowie tego wymagało, znajdują się w specjalistycznych placówkach medycznych. Szpital ściśle stosuje zalecenia Sanepidu, wspomagają nas służby Pana Wojewody. Każda z osób z personelu postępuje zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, ma nasze wsparcie organizacyjne. Ciężki to czas dla pracowników SPZOZ Krotoszyn – nie tylko bezpośrednio związanych z sytuacją epidemiologiczną, ale i tych, którzy zorganizowali i organizują całe zabezpieczenie logistyczne, którzy wypełniają teraz swoje obowiązki, nie bacząc na siły i czas. Dziękuję za ten wysiłek wszystkim tym osobom – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom medycznym, ratownikom medycznym, osobom pracującym w pracowniach diagnostycznych oraz w laboratorium, sekretarkom medycznym i rejestratorkom, kierowcom, pracownikom działu technicznego, sprzątaczkom, pracownikom administracji i wszystkim pozostałym osobom zatrudnionym w SPZOZ w Krotoszynie.  Apeluję po raz kolejny o przestrzeganie reguł wynikających z wprowadzenia stanu epidemii! Gorąco dziękuję wszystkim, którzy zaangażowani są w walkę z koronawirusem – policji, staży, pracownikom zarządzania kryzysowego, a także licznym darczyńcom i osobom wspierającym szpital i inne placówki.
Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Czytaj także: