Arcybiskup Gądecki prosi o większą liczbę mszy świętych i zaznacza: seniorzy mogą je oglądać w telewizji

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Szumowski o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem
Szumowski o nowych przypadkach zakażenia koronawirusemTVN24
wideo 2/8
TVN24Szumowski o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem

O odwoływaniu mszy świętych nie ma mowy, ale nie trzeba podawać ręki na znak pokoju, a komunię świętą można przyjmować duchowo lub do ręki. Seniorzy mogą w ogóle nie przychodzić do kościoła - mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje nabożeństw. O środkach ostrożności w kościołach, w związku z koronawirusem w Polsce, poinformował abp Stanisław Gądecki.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL 

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski zapowiedział we wtorek, że władze miasta zwrócą się do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego o rozważenie możliwości ograniczenia udziału wiernych w mszach świętych.

Jak tłumaczył w mszach świętych i nabożeństwach biorą udział w przeważającej większości osoby starsze, które są najbardziej zagrożone na zakażenie koronawirusem. - Uważam, że sytuacja jest na tyle teraz jeszcze możliwa, że przez tę profilaktykę może zminimalizować straty, jeżeli chodzi o koronawirusa – podkreślił.

Na ten apel zareagował abp Gądecki. Podkreślił, że "szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha". "Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

„KORONAWIRUS. RAPORT”. EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA 

Apeluje o więcej mszy św. w niedziele

"W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych" – napisał w komunikacie abp Gądecki.

Jednocześnie przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu.

Arcybiskup przypomniał też, że nie ma wymogu, by podczas mszy świętej przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

Pod koniec lutego metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał komunikat, w którym zachęcał duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.

Informował m.in., że w związku z istnieniem wiele dróg przenoszenia się tego wirusa trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas komunii świętej duchowej lub na rękę. Zaznaczył też, że ten, kto ma obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Prosi o modlitwę

Arcybiskup Gądecki poprosił też o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. "Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją 'Święty Boże, Święty Mocny…'" – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Papież zachęca księży, by odwiedzali zakażonych koronawirusem

W Wielkopolsce 1 osoba zarażona, 35 poddane kwarantannie

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski. Kobieta w średnim wieku jest hospitalizowana w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu; jej stan jest ciężki.

Kwarantanną objęto 35 osób, które miały styczność z pacjentką. To 18 osób ze szpitala: lekarze, pielęgniarki i inne pacjentki oraz 17 osób określanych jako "bliscy", z którymi kobieta miała kontakt przez ostatnie dwa tygodnie.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w 4 marca. Mężczyzna, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem, przyjechał do Polski autokarem z Niemiec i trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Co wiemy o zakażonych osobach?

1: Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w "sile wieku", stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec.

2 i 3: Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Stan hospitalizowanej kobiety pogorszył się, wymaga ona intensywnej opieki medycznej - poinformował 9 marca szpital.

4: Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan bardzo dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę.

5: Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta w "sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce.

6: Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem.

7: Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna w "sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową.

8: Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta w "sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny.

9: Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta w "sile wieku", stan dobry. Pracownica Frontexu, obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec.

10: Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym.

11: Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą.

12: Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna przebywał ostatnio w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry.

13, 14 i 15: Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry.

16: Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta "w stanie poważnym", jak przekazał szpital.

17: Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta w średnim wieku z województwa wielkopolskiego. Jest w ciężkim stanie.

18: Warszawa, zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w "sile wieku", jego stan jest dobry.

19 i 20: Cieszyn, zakażenie potwierdzone 10 marca. Ich stan zdrowia jest stabilny.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN 24

Pozostałe wiadomości