Biskup Janiak nie udzieli święceń kapłańskich

TVN24 | Poznań

Autor:
akw/gp
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Marek Sekielski: Kościół czym dłużej będzie zwlekał, tym większe straty poniesieTVN24
wideo 2/23
TVN24Marek Sekielski: kościół czym dłużej będzie zwlekał, tym większe straty poniesie

Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior diecezji kaliskiej, Stanisław Napierała. Informacje te potwierdziła kaliska kuria.

Tydzień temu w sobotę miał premierę drugi film dokumentalny braci Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii wśród księży. "Zabawa w chowanego" przedstawia historię trzech mężczyzn, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez jednego księdza, Arkadiusza H. Rodzice jednej z ofiar księdza H. zgłosili się w 2016 roku do biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Ten jednak nie chciał ich wysłuchać do końca i wyprosił z pomieszczenia, w którym rozmawiali. Janiak, według dokumentu, miał wiedzieć o przestępczych działaniach księdza Arkadiusza H.

Media wcześniej informowały, że biskup Edward Janiak będzie udzielał w sobotę 23 maja święceń kapłańskich w diecezji kaliskiej. W piątek pojawiła się jednak informacja, że nie będzie on przewodniczył uroczystościom.

Potwierdziła to kuria diecezjalna w Kaliszu.

“W związku z doniesieniami medialnymi Kuria Diecezjalna w Kaliszu informuje, że w sobotę 23 maja br. odbędą się w diecezji kaliskiej święcenia kapłańskie - napisano w komunikacie. - Ze względu na stan epidemii i związane z nim limity udziału wiernych w zgromadzeniach liturgicznych, święcenia zostały zaplanowane jednocześnie (godz. 11.00) w dwóch miejscach:

- w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu święceń trzem diakonom udzieli bp Stanisław Napierała;

- w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. święceń trzem diakonom udzieli bp Łukasz Buzun.

Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć sakrament święceń w stopniu prezbiteratu oraz o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego".

Informacja zamieszczona na stronie kaliskiej kuriidiecezja.kalisz.pl

Sprawa trafiła do Watykanu

18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury. "W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma – zgodnie z procedurą – do Stolicy Apostolskiej" - poinformował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ WIĘCEJ: Film Sekielskich "pokazuje strukturę zła"

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Tomasza i Marka Sekielskich arcybiskup Polak stwierdził, że dokument "ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży". Dodał, że chodzi o "sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne".

W ubiegłą niedzielę przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest. "Z parafii do parafii zamiast do celi", "Biskupie czas na sąd ostateczny", "Jesteśmy z ofiarami" - napisano na transparentach przyniesionych przez osoby, które demonstrowały przeciwko księżom pedofilom i działaniom biskupa Edwarda Janiaka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:akw/gp

Źródło: tvn24.pl, PAP