Wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc. obecny prezydent tego miasta Janusz Kubicki - wynika z ostatecznych wyników opublikowanych przez PKW. Będzie to jego czwarta kadencja. W wyborach startował z własnego komitetu, który wygrał też wybory do rady miasta.
Drugi wynik – 17,92 proc. uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Piotr Barczak, a trzeci Anita Kucharska-Dziedzic z KW Ruch Miejski Zielona Góra, która otrzymała 10,49 proc. ważnych głosów. Na kolejnych pozycjach są Tomasz Nesterowicz z SLD - 7,78 proc. głosów i Sławomir Kotylak z Koalicji Obywatelskiej - 5,61 proc.
Wyniki wyborów i głosowania na prezydenta w Zielonej Górze podała PKW. Frekwencja wyborcza w Zielonej Górze wyniosła 56,11 proc.
"Nie była to łatwa kampania"
- Zawsze jestem pesymistą i uważam, że trzeba do końca walczyć o to, żeby uzyskać jak najlepszy wynik. Jestem dumny z tego, że jest bardzo wysoka frekwencja, bo nieważne kto ile dostał głosów. Ważne to, że ludzie chcą decydować co jest wokół nich. Więc wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy poszli zagłosować, którzy uczestniczyli w tych wyborach. Wielkie podziękowania dla tych, którzy ze mną współpracowali, bo nie była to łatwa kampania – powiedział w poniedziałek prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
Komitet prezydenta Zielonej Góry wygrał także wybory do rady miasta. Uzyskał 11 z 25 mandatów. Koalicja Obywatelska wprowadziła do rady 7 osób, PiS - 5. Po jednym mandacie zdobyły KWW SLD Lewica Razem i KW Ruch Miejski Zielona Góra.
Wyniki wyborów i głosowania do Rady Miasta Zielona Góra podała PKW. Frekwencja wyborcza w Zielonej Górze wyniosła 56,11 proc.
"Zapraszam wszystkich do współpracy"
- Zawsze zapraszam wszystkich do współpracy, bo tak naprawdę w mieście nieważne kto skąd jest, ważne jest co możemy wspólnie zrobić, żeby miasto się zmieniło. (…) Dla mnie ważna jest Zielona Góra i wierzę w to, że uda się z każdym dojść do porozumienia” – powiedział prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
Kubicki jest prezydentem Zielonej Góry od 2006 r. Po raz drugi kandydował z własnego komitetu, ma także poparcie PSL.
W poprzednich wyborach wygrał w pierwszej turze uzyskując 68,26 proc. głosów. Wówczas również startował z własnego komitetu, z oficjalnym poparciem Platformy Obywatelskiej, która nie wystawiła swojego kandydata. Wspólnie z politykami tej partii skutecznie zabiegał o powiększenie Zielonej Góry, co nastąpiło 1 stycznia 2014 r. i było przyczyną przesunięcia terminu wyborów na czerwiec 2015 r.
Wcześniej dwukrotnie wygrywał wybory na prezydenta jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z SLD wystąpił jednak po wyborach parlamentarnych w 2011 roku i jest obecnie politykiem niezależnym. W 2010 r. wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał także w pierwszej turze.
Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań, PAP