Gród Kłecko z czasów Mieszka I doczeka się wreszcie rekonstrukcji. Wykonania makiety podjął się Bartosz Borowiak. Twierdzę zbuduje on jednak nie z drewna, a z klocków Lego.
Budowa makiety rozpoczęła się w lutym i potrwa do maja. Do tej pory wykonana została brama wjazdowa do grodu, która będzie kluczowym elementem projektu. Z klocków powstała już także karczma, wiatrak i młyn wodny. W kolejce czekają – targowisko oraz młyn konny.
Gród z klocków na Dzień Dziecka
Makieta o wymiarach 1,5 x 1,5 m składać ma się z około 3500 elementów.
- Wykorzystujemy klocki z serii Castle i Kingdoms oraz sprowadzamy pojedyncze klocki z Danii – mówi Bartosz Borowiak, twórca makiety.
Towarzyszyć jej będą plansze opisujące poszczególne elementy. Pojawią się na nich również informacje o historii kłeckiego grodu oraz fotografie. – Planowany termin ekspozycji makiety to 1 czerwca 2014 – zapowiada Borowiak.
Makieta ma był w pełni mobilna. Pierwsze miasta, w których będzie można ją obejrzeć już zostały ustalone.
- Jako pierwsze będzie oczywiście Kłecko. Następnie Gniezno, Powidz, Lednica i Pobiedziska – wylicza twórca makiety i dodaje, że jego działania zmierzają do włączenia grodu do rewitalizowanego Szlaku Piastowskiego.
Gród z czasów pierwszych Piastów
Gród powstał prawdopodobnie za czasów Mieszka I i istniał z pewnymi modyfikacjami, do XIV w. - Sama makieta będzie przekrojowa i odnosić się będzie do całego okresu funkcjonowania grodu. Każdy element zostanie dodatkowo opisany - wyjaśnia Borowiak.
Pierwsze próby odtworzenia grodu sięgają roku 1937. Umożliwić miały to prowadzone wówczas w Kłecku prace archeologiczne. – Odbywały się one równolegle do badań w Biskupinie. Dowodził nimi prof. Józef Kostrzewski, a same prace prowadził młody Witold Hensel, późniejszy profesor i twórca polskiej mediewistyki (dział historiografii poświęcony średniowieczu - przyp. red.) – kończy autor makiety.
Autor: pp, fc/b / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Borowiak