Od nowego roku na wszystkich placówkach oświatowych w Poznaniu zawisną herby miasta. - Chcemy w ten sposób podkreślić lokalną identyfikację - mówi zastępca prezydenta Dariusz Jaworski. Urzędnicy szacują, że wydadzą na to 50 tysięcy złotych.
Herby mają zawisnąć już w styczniu 2015 roku na wszystkich poznańskich szkołach, przedszkolach, i domach kultury. Inicjatywa wyszła od Dariusza Jaworskiego, zastępcy prezydenta Poznania, a także miejskiego wydziały oświaty.
"Podkreślenie lokalnej identyfikacji"
- To nasz sposób na podkreślenie lokalnej identyfikacji - mówi zastępca prezydenta Dariusz Jaworski. - Dodatkowo symbol patronów Poznania wzmacnia przekaz dziedzictwa kulturowego także wśród najmłodszych poznaniaków.
Inwestycja obejmie ok. 300 placówek, a jej realizacja ma kosztować ok. 50 tys. złotych. Zrealizowana zostanie z funduszu wydziału oświaty.
Symbolika herbu
Pierwszy wizerunek herbu Poznania datuje się na 1344 rok. Obecna, finalna wersja pochodzi 1997 roku, zaprojektowana została przez Jerzego Bąka. Od pierwotnej różni się tylko brakiem korony nad tarczą herbu.
Według heraldyków, symbolikę herbu należy odczytywać następująco. Brama miejska z trzema basztami symbolizuje miasto. Święci Piotr i Paweł, stojący na basztach, to patroni katedry poznańskiej - najstarszego biskupstwa w Polsce. Czerwona tarcza z orłem, czyli herb Przemysła II oraz korona nad herbem świadczą o niegdysiejszej stołeczności Poznania. Skrzyżowane klucze to symbol samorządności. Do dziś nie wyjaśniono jednak symboliki gwiazd i półksiężyców, znajdujących się po obu stronach herbu.
Autor: ib/kv / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania