TVN24 | Poznań

Dwa żubry przyszły na świat w Gołuchowie

TVN24 | Poznań

Autor:
ww
Źródło:
TVN24
W Gołuchowie przyszły na świat dwa małe żubry
W Gołuchowie przyszły na świat dwa małe żubryOśrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
wideo 2/11
zubr

Stado żubrów w Gołuchowie (Wielkopolska) powiększyło się o dwóch nowych osobników. - Pierwsza przyszła na świat krówka, cztery dni później urodził się też mały byczek - mówi Tomasz Rakowski, pracownik tamtejszego Ośrodka Kultury Leśnej. Ojcem obu cielaków jest byk Pogaj, ich matkami są Podusta i Poinsencja II. Żubrzątka jeszcze nie mają imion.

Narodziny dwóch malców sprawiły, że liczba osobników w stadzie żubrów z Gołuchowa wzrosła z sześciu do ośmiu. Pierwszy tegoroczny cielak przyszedł na świat 9 maja. - To krówka, cztery dni później urodził się mały byczek - tłumaczy Tomasz Rakowski, pracownik Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Oba cielaki są zdrowe i uczą się teraz stawiać pierwsze kroki u boku dorosłych krewnych. - Małe żubry przebywają w stadzie pod czujną opieką swoich matek - mówi Alicja Antonowicz.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO >>>

Ośrodek zorganizuje konkurs na imiona dla cielakówOśrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Poland, Podkówka, Podusta

Tłumaczy, że wszyscy pracownicy ośrodka zawsze z podekscytowaniem oczekują na wiosnę i lato, bo to właśnie czas, kiedy w zagrodzie rodzą się nowe żubrzęta. - Każdym narodzinom, a było ich już tutaj ponad sto, towarzyszy wielka radość. Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w 1977 roku. Pierwszy urodzony w maju tamtego roku cielak otrzymał imię Podkówka - wspomina Antonowicz.

- Imiona tegorocznych żubrów wybierzemy w drodze konkursu, który ogłosimy w późniejszym terminie - dodaje.

Istnieją pewne zasady, których należy się trzymać, wymyślając nowe imiona: te dla polskich żubrów urodzonych w hodowlach zamkniętych muszą zaczynać się od "Po", czyli od dwóch pierwszych liter tworzących słowo "Poland". Nie mogą się też powtarzać, dlatego z roku na rok są coraz bardziej wymyślne. - Pierwszy cielak jest potomkiem Poinsecji II, a krowa, która ocieliła się 12 maja rano ma na imię Podusta. Ojcem obydwu cielaków jest byk - Pogaj - wylicza Antonowicz.

Oba żubrzątka urodziły się w majuOśrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Potrafi pędzić nawet 60 kilometrów na godzinę

Żubr europejski (Bison bonasus L.) jest największym ssakiem lądowym żyjącym w Europie. Rozmiary i postura zwierzęcia sprawiły, że żubra nazywa się "królem puszczy". - Dorosłe osobniki ważą około 400-500 kg (samice) i 600-700 kg (samce), młode w momencie narodzin ma około 30 kg - podaje Alicja Antonowicz.

- Żubry z natury są spokojne, jednak w momencie zagrożenia potrafią rozpędzić się do prędkości 50, 60 kilometrów na godzinę i przeskoczyć około dwumetrową przeszkodę. Gołuchowskie żubry można obserwować z platform widokowych, a zagrodę otacza bezpieczne ogrodzenie. Pamiętajmy jednak, aby przebywając w sąsiedztwie zwierząt zachować ciszę - przypomina.

Jak mówi, liczebność Żubra w Polsce szacowana jest na 2316 osobników (stan na koniec 2020 roku).

Autor:ww

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Pozostałe wiadomości