Dzieci kopały w piaskownicy, odkryły grób

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Odkrycie grobów ciałopalnych kultury łużyckiej w Tucholi Żarskiej
Odkrycie grobów ciałopalnych kultury łużyckiej w Tucholi ŻarskiejLubuski Wojewódzki Konserwator zabytków/ fot. Alicja Duda
wideo 2/4
Lubuski Wojewódzki Konserwator zabytków/ fot. Alicja DudaOdkrycie grobów ciałopalnych kultury łużyckiej w Tucholi Żarskiej

Grupa dzieci podczas zabawy w jednej z miejscowości w gminie Lubsko (woj. lubuskie) dokonała odkrycia archeologicznego. Okazało się, że w piaskownicy, płytko pod powierzchnią ziemi znajduje się jeden, może nawet dwa groby z epoki brązu.

Kolejne odkrycie archeologiczne na terenie gminy Lubsko (woj. lubuskie) i znów przyczyniły się do niego dzieci. Przeprowadzono już oględziny, dzięki temu wiadomo, co dokładnie odkryły dzieci, bawiące się w piaskownicy. – Ustalono, że w trakcie kopania dzieci natrafiły na jeden rozległy lub dwa groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej. Zabytki wstępnie wydatowano na IV/V okres epoki brązu (1100 – 700 p.n.e.). Groby zalegały bardzo płytko pod powierzchnią gleby oraz nawiezionego piasku i z tego powodu część naczyń jest pofragmentowana – poinformował Marcin Kosowicz, inspektor do spraw zabytków archeologicznych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Groby zalegały płytkoLubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Niewykluczone, że to, iż grób znajdował się tak płytko ma związek z niwelacją terenu, którą przeprowadzono przy użyciu ciężkiego sprzętu. Dzieci, które dokonały tego odkrycia szybko poinformowały o nim swojego nauczyciela historii.

- Dzieci zachowały się bardzo odpowiedzialnie i zaprzestały rozkopywania grobu, a po otrzymaniu informacji od pana Bartosza Łapy, konserwator zabezpieczyły wydobyte wcześniej ceramiczne skorupy i szczątki ludzkie – przekazał Kosowicz.

"Dzieci zachowały się bardzo odpowiedzialnie i zaprzestały rozkopywania grobu"Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Będą badania

Jak podaje wojewódzki urząd ochrony zabytków do tej pory miejsce odkrycia nie było objęte żadnymi formami ochrony konserwatorskiej. - W bliskim sąsiedztwie znajduje się natomiast stanowisko archeologiczne ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Z uwagi na fakt, że jego lokalizacja oznaczona została wyłącznie na mapie w skali 1:25 000, która charakteryzuje się małą precyzją, istnieje możliwość, że odkryty grób jest ściśle powiązany z tym stanowiskiem – tłumaczy inspektor.

Jak zapowiada lubuski konserwator w miejscu odkrycia zostaną przeprowadzone ratunkowe badania archeologiczne. Ich głównym celem będzie zabezpieczenie zabytków, które zostały pozostawione.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości