"Dziennikarz z NRD" odwiedza Poznań. Zobacz niezwykły film sprzed 55 lat

Kronika targowa z 1961 r.
Kronika targowa z 1961 r.
Archiwum MTP
Na filmie możemy zobaczyć kilka charakterystycznych punktów PoznaniaArchiwum MTP

Chwali polskie szynki i wódkę, jest pod wrażeniem hotelu, w którym nocuje. W archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich odnaleziono właśnie propagandową kronikę z 1961 r. Pokazuje ona wizytę dziennikarza z NRD (w tej roli wystąpił polski aktor) w stolicy Wielkopolski. Oprócz imponujących targowych stoisk, w filmie możemy zobaczyć charakterystyczne punkty miasta: ulice Św. Marcin, Okrąglak czy plac Wolności.

1961 rok był dla Międzynarodowych Targów Poznańskich wyjątkowy. Wszystko ze względu na ich jubileuszową, 30. edycję.

20-minutowy film propagandowy odnaleziony w archiwach Międzynarodowych Targów Poznańskich pokazuje trzydniową wizytę dziennikarza z Niemieckiej Republiki Demokratycznej na tych targach. To on jest jego narratorem i opisuje to, co widzimy na ekranie. Nie był pokazywany w Polsce, a jedynie w NRD.

Dziennikarz nie jest w Poznaniu pierwszy raz - jak mówi na początku, widział w życiu już nie jedne targi, jednak te w stolicy Wielkopolski zawsze robią na nim spore wrażenie.

Poznań z taksówki

Film rozpoczyna lądowanie na Ławicy samolotu z dziennikarzem z NRD na pokładzie. Z okien samolotu podziwia tereny targowe.

MTP z lotu ptakaArchiwum MTP

Z lotniska udaje się taksówką do hotelu Bazar przy al. Marcinkowskiego. Nie mógł trafić nigdzie indziej - to był jedyny wówczas hotel w Poznaniu. Brak bazy noclegowej był sporym problemem - po II wojnie światowej zwiedzający MTP kwaterowani byli w poniemieckich barakach wybudowanych jako hotel wojskowy. Dopiero w 1964 r. otwarto duży i nowoczesny hotel "Merkury".

Po drodze widzimy obrazki z poznańskich ulic z lat 60.: Zamek i Collegium Maius z perspektywy al. Stalingradzkiej (dziś al. Niepodległości), ul. Czerwonej Armii z widoczną w tle siedzibą KW PZPR, Teatr Wielki, Okrąglak, przed którym kręci się tłum ludzi. Oglądając te sceny, ma się wrażenie, że taksówkarz kręci się w kółko.

- My poznaniacy wyczuwamy tę trasę, którą się porusza i myślimy, że taksówkarz zrobił klienta na parę złotych. Pamiętajmy jednak, że film rządzi się swoimi prawami. Myślę, że chodziło o to, by pokazać kilka znaczących budynków dla Poznania - mówi Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

Dziennikarz z zaprzyjaźnionego NRD, Poznań ocenia jako piękne i czyste miasto. Zachwala hotel Bazar - pokój ocenia jako wspaniały, a jedzenie podawane w restauracji jako pyszne.

"Wódka najlepsza do szynki"

Kolejny dzień pokazuje wizytę gościa z Berlina na polskiej części wystawy. "Nie myślałem, że zobaczę tu budziki i instrumenty muzyczne" - mówi. Zagląda on na stoiska najsłynniejszych firm: Unitry, Skórimpexu, Polskiej Chemii czy Ciecha, który jak podkreśla - "odgrywa ważną rolę w planie 5-letnim".

Dziennikarz zachwyca się też polskimi szynkami. "Jem ją w domu bardzo chętnie, a opakowania są zachęcające. Najlepszym napojem do szynki jest polska wódka" - mówi.

Zwiedzanie polskiej części zajęło mu cały dzień. Wieczorem skontaktował się z redakcją i poinformował, że musi przedłużyć pobyt.

Kubańskie cygara i kawa z Brazylii

Drugi dzień to zwiedzanie zagranicznych stoisk. Odwiedza m.in. pawilony Indii, Chińskiej Republiki Ludowej, Cejlonu, Kanady, Izraela, Japonii, Zjednoczonej Republiki Arabskiej, Afganistanu, Mongolskiej Republiki Ludowej, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Maroka. Podkreśla też, że po raz pierwszy w Poznaniu gości Kuba, "świeżo upieczony" przedstawiciel socjalizmu, w której rządy niedawno objął Fidel Castro. Oczywiście nie mogło na ich stoisku zabraknąć cygar, które testował nasz bohater. Na brazylijskim stoisku zachwalał z kolei tamtejsza kawę.

Nie ominął też pawilonów dwóch największych państw - ZSRR i USA. Na radzieckich stanowiskach można zobaczyć m.in. wystawę poświęconą pierwszemu kosmonaucie - Jurijowi Gagarinowi, a u "amerykańskich imperialistów" - sprzęt budowlany.

Gość z NRD zostaje w Poznaniu jeszcze jeden dzień. Przed kolejną wizytą na MTP pokazuje nocne zdjęcia miasta wypełnionego neonami oraz chwile odpoczynku nad jeziorem w podpoznańskim Kiekrzu, którego wymówienie nazwy sprawia spore kłopoty naszemu bohaterowi.

Jak podkreśla, MTP znów pobiły rekord. W Poznaniu zaprezentowali się wystawcy aż z 57 państw, zawarto też wiele umów. Zdaniem dziennikarza, obserwując to, co działo się w czerwcu 1961 r. na MTP, można stwierdzić, że wschodnią gospodarkę czeka świetlana przyszłość.

Dziennikarz to tylko rola, tak naprawdę to polski aktor

Co ciekawe, bohaterem filmu nie jest prawdopodobnie żaden niemiecki dziennikarz, a - wówczas jeszcze nie tak znany - polski aktor Mieczysław Pawlikowski.

- Początkowo znany był z głosu, jako lektor i spiker w radiu. W 1952 r. zagrał w socrealistycznym filmie "Gromada" Jerzego Kawalerowicza, który wtedy też dopiero zaczynał. Grał tam kułaka. Potem miał mnóstwo epizodów. Ciągle pojawiał się na ekranie, ale grywał epizodalnie - jedną, dwie czy trzy minutki - mówi Wiesław Kot, krytyk filmowy.

Szerokiej publiczności dał się poznać dopiero kilka lat później, gdy zagrał Zagłobę w "Panu Wołodyjowskim". Ten film powstał w 1968 roku.

"Dziennikarz z NRD" odwiedza Poznań. Niezwykły film sprzed 55 lat
"Dziennikarz z NRD" odwiedza Poznań. Niezwykły film sprzed 55 latTVN 24

"W NRD mało kto mógł go oglądać"

Jak mówi Kot, tego typu praktyki były stosowane w PRL dość często. - Polska Kronika Filmowa praktykowała takie rzeczy. Brała początkującego aktora, którego potem znaliśmy z zupełnie innej strony, by wykonał taki numer i występował, jako "przeciętny przechodzień wypowiadający się w sprawie takiej i takiej" - mówi.

- Podejrzewam, że jak robiono taki film na eksport, to nie można było sobie pozwolić na to, by wziąć pierwszego lepszego, tylko chcieli kogoś kto dobrze zagra rolę dziennikarza i zrobi to w sposób reprezentatywny, by pokazać, że inne kraje nie przysyłają tu byle chłystka. Zaangażowali więc Pawlikowskiego, którego w NRD mało kto mógł oglądać i kojarzyć - kończy Kot.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP

Pozostałe wiadomości

Na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu francuski operator kolejowy SNCF ogłosił, że padł ofiarą "masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV".

"Masowy atak" na sieć TGV w dniu otwarcia igrzysk

"Masowy atak" na sieć TGV w dniu otwarcia igrzysk

Źródło:
PAP, Reuters

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

"Gazeta Wyborcza" dotarła do listu, który w czerwcu 2018 roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wysłał do Ministerstwa Finansów, kierowanego wtedy przez Teresę Czerwińską. Jak pisze gazeta, był to "szantaż Ziobry w sprawie Funduszu Sprawiedliwości".

"Szantaż Ziobry". "Wyborcza" publikuje list

"Szantaż Ziobry". "Wyborcza" publikuje list

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Nie żyje Christina Sandera, aktywistka i partnerka legendy kina Clinta Eastwooda. Przyczyną jej śmierci była niewydolność serca - wynika z aktu zgonu kobiety. Sandera miała poznać Eastwooda, gdy pracowała jako hostessa w należącym do niego hotelu i restauracji.

Nie żyje partnerka Clinta Eastwooda. Podano przyczynę śmierci

Nie żyje partnerka Clinta Eastwooda. Podano przyczynę śmierci

Źródło:
Fox News, ikard.pl, Los Angeles Times

Ponad sto domów letniskowych w Kalabrii na południu Włoch zostało skonfiskowanych na mocy decyzji sądu. A to dlatego, że wybudowano je nielegalnie na terenie archeologicznym. Siły porządkowe weszły tam, gdy w ośrodku przebywali turyści, wszyscy musieli wyjechać.

Przerwane wczasy dla ponad 150 turystów. Domy letniskowe skonfiskowane

Przerwane wczasy dla ponad 150 turystów. Domy letniskowe skonfiskowane

Źródło:
PAP
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W katalońskiej gminie Vall de Boi, na północnym wschodzie Hiszpanii, zarwał się prowizoryczny taras widokowy. Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne. Stan dwóch z nich określany jest jako krytyczny. W akcji ratunkowej uczestniczył śmigłowiec ratunkowy.

Akcja śmigłowca po wypadku na tarasie widokowym. Jedna osoba nie żyje

Akcja śmigłowca po wypadku na tarasie widokowym. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Donald Trump ma dwa punkty procentowe przewagi nad Kamalą Harris wśród zarejestrowanych wyborców. Różnica między kandydatami mieści się w granicy błędu sondażowego - wynika z badania opublikowanego przez "The New York Times", zrealizowanego we współpracy ze Siena College.

Harris szybko odrabia stratę. Najnowszy sondaż

Harris szybko odrabia stratę. Najnowszy sondaż

Źródło:
"The New York Times", Reuters, tvn24.pl

Patrząc na dane, można wywnioskować, że Polacy to naród o naprawdę słabym zdrowiu - w 2023 roku wystawiono 27 milionów zwolnień. Przy 17 milionach pracowników robi to wrażenie. Okazuje się, że częstą praktyką pracowników jest uzyskiwanie zwolnień chorobowych tuż przed urlopem lub na jego zakończenie. Kontrolerzy z ZUS-u historii z urlopem w tle znają mnóstwo. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Algorytmy, które wyłapują takie osoby". Wakacyjna plaga 

"Algorytmy, które wyłapują takie osoby". Wakacyjna plaga 

Źródło:
TVN24

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Większość Polaków opowiada się za związkami partnerskimi osób tej samej płci – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Instytut o stosunek do związków partnerskich pyta od 2011 roku. W miarę upływu czasu sprzeciw słabł, a obecnie wynik sondażowy jest ponad dwukrotnie wyższy niż 13 lat temu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Pierwszy raz w historii taki wynik w sondażu CBOS

Pierwszy raz w historii taki wynik w sondażu CBOS

Źródło:
TVN24

W okolicy Miejsca Obsługi Podróżnych trasy S3 przy Wysokiej Gryfińskiej (woj. zachodniopomorskie) znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej. W piątek odbędzie się akcja przeniesienia ładunku. Konieczna była ewakuacja mieszkańców miejscowości Chlebowo. Do odwołania zamknięto trasę S3 od węzła Gryfino do węzła Szczecin Klucz w obu kierunkach.

Znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuacja mieszkańców, zamknięta S3

Znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuacja mieszkańców, zamknięta S3

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znana prokurator Marzena Kowalska chce odejść w stan spoczynku, czyli na prokuratorską emeryturę. To ona jest szefową Zespołu Śledczego nr 2 zajmującego się nieprawidłowościami ekipy Zbigniewa Ziobry w Funduszu Sprawiedliwości. Powód jej wnioskowanego odejścia to "przyczyny osobisto-rodzinne". Adam Bodnar, prokurator generalny, chce jednak jeszcze porozmawiać z prokuratorką o jej decyzji - dowiadują się dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl.

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele ukraińskich służb zaangażowanych w projekt o nazwie "Chcę do swoich" ogłosili, że rosyjscy kolaboranci, skazani na Ukrainie za współpracę z okupantem, uzyskali możliwość wyjazdu do Rosji w ramach wymiany na więzionych tam obywateli ukraińskich. Od początku wojny z Rosją odbyły się 54 wymiany jeńców, w ramach których na Ukrainę powróciło 3405 osób.

Uruchamiają projekt "Chcę do swoich". Kolaboranci mogą wyjechać do Rosji

Uruchamiają projekt "Chcę do swoich". Kolaboranci mogą wyjechać do Rosji

Źródło:
PAP

Nie jest jasne, czy Donald Trump został postrzelony, czy to odłamek telepromptera "drasnął ucho" byłego prezydenta - zeznał dyrektor FBI Chris Wray w Kongresie USA. Sam Trump mówił podczas pierwszego wiecu po nieudanym zamachu, że "przyjął kulę za demokrację".

Co zraniło Trumpa? Nowa hipoteza FBI 

Co zraniło Trumpa? Nowa hipoteza FBI 

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed burzami, które mogą pojawić się w ciągu dnia. Alarmy obowiązują na krańcach wschodnich kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niespokojnie w dwóch województwach. Ostrzeżenia IMGW

Niespokojnie w dwóch województwach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl