Poznań

Były ksiądz i była zakonnica przed sąd za znęcanie. Tworzyli rodzinę zastępczą

Poznań

TVN 24 Poznań | TVN24W sprawie zostały przesłuchane małoletnie dzieci

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. zakończyła śledztwo w sprawie znęcania się nad dziećmi wychowanymi w rodzinie zastępczej. Do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp. trafił akt oskarżenia, którym objęto 48-letniego byłego księdza i 43-letnią byłą zakonnicę.

- W okresie od 2009 r. do października 2013 r. znęcali się psychicznie i fizycznie nad czterema dziećmi, w wieku od 6 do 12 lat, dla których stanowili rodzinę zastępczą - wyjaśnia Janusz Walczak z Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Śledczy zarzucają byłemu księdzu i byłej zakonnicy stosowanie wobec dzieci kar cielesnych polegających na biciu, kopaniu i przywiązywaniu do krzesła, zmuszanie do długotrwałego stania lub klęczenia, a także grożenie dzieciom, m.in. wywiezieniem do lasu oraz ubliżanie im.

Oskarżonej zarzucono ponadto spowodowanie u dwojga dzieci uszkodzeń ciała, które skutkowały powstaniem blizn. Te mają być efektem uderzeń tłuczkiem do mięsa i popchnięć.

Przesłuchali dzieci

W marcu Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. zastosowała wobec obu podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, połączonego z zakazem zbliżania się do pokrzywdzonych dzieci i kontaktowania z nimi. Dodatkowo zastosowano środek zapobiegawczy polegający na zakazie pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

- Do wszczęcia śledztwa w omawianej sprawie doszło w oparciu o materiały przekazane przez Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp. oraz miejscowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przedstawienie zarzutów podejrzanym zostało poprzedzone przesłuchaniem małoletnich dzieci, które odbyło się przed sądem, w obecności psychologa. W trakcie śledztwa uzyskano opinie biegłych z dziedziny medycyny odnośnie rodzaju obrażeń ciała doznanych przez dzieci - podaje Walczak.

48-latkowi i 43-latce grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | TVN24

Pozostałe wiadomości