Orkiestra, piękne stroje i przemówienia - kilka minut po tym, jak zegar wybił godzinę 12.00, a poznańskie koziołki tradycyjnie trykały się na ratuszowej wieży, na Starym Rynku rozpoczęło 17. Święto Bamberskie. Co roku jest organizowane na pamiątkę przybycia do Poznania niemieckich osadników.
Uroczystości rozpoczęły się odczytaniem kontraktu, który został zawarty w 1719 roku pomiędzy władzami miasta, a mieszkańcami Bambergu. Na uroczystościach był obecny przedstawiciel burmistrza Bambergu, który wręczył prezent na ręce prowadzącego. Była nim butelka wyjątkowego wina, których w ciągu roku produkuje się tylko 600 sztuk.
Na pamiątkę wydarzeń sprzed 293 lat
- Dzisiejsze uroczystości związane są z przybyciem osadników z Bambergu, którzy pojawili się w Poznaniu 1 sierpnia 293 lata temu. Podczas uroczystości został odczytany kontrakt, taki sam, jaki zawarto tutaj w 1719 roku. Teraz mamy nowość, oprócz kobiet stroje bamberskie założyli również panowie, bo przecież oprócz Bamberek oni też nosili tradycyjny ubiór – mówi Leokadia Hoppel, skarbik Stowarzyszenia Bambrów Poznańskich.
- Podczas uroczystości, jak co roku, zostanie odznaczona jedna osoba, która wyróżniła się czymś szczególnym w działalności stowarzyszenia, ale nie zdradzę jej nazwiska – dodaje Hoppel.
Kolorowo i tradycyjnie
Na uroczystościach oczywiście nie zabrakło przepięknych, kolorowych, tradycyjnych bamberskich strojów, w których Bamberki paradować będą podczas święta. Orkiestra dęta, dała oprawę muzyczną. Po zakończeniu oficjalnej części zostanie przystrojona girlandą z biało-czerwonych kwiatów figurka bamberki.
W programie święta mnóstwo niespodzianek m.in. tradycyjny pieczony chleb oraz szneki z glancem. N a dalszą część uroczystości organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Bambrów Poznańskich, zaprasza do Muzeum Bambrów Poznańskich, które znajduje się przy ul. Mostowej 7.
Z historii
W XVIII wieku w celu odbudowania i zasiedlenia wsi z dziesiątkowanych przez cholerę, władze Poznania zaprosiły osadników, którymi byli mieszkańcy Bambergu z południowej Frankonii. Przybyli oni do Poznania kilkoma falami, a z racji pierwotnego miejsca zamieszkania nazwano ich Bambrami. Zostali osiedleni w Luboniu, na Wildzie, Boninie, Jeżycach, Winiarach, Ratajach, Górczynie oraz Wildzie. Umową regulującą życie przybyszów był kontrakt zawarty pomiędzy nimi, a władzami miasta.
Autor: mw//ec / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 | Magdalena Wiśniewska