Gdzie i jak szukać schronienia tuż po przyjeździe do Polski? Publikujemy listę stron internetowych, infolinii oraz fundacji, które przydadzą się osobom, które uciekły z Ukrainy do Polski przed wojną i szukają mieszkania.
Kobiety z dziećmi i osoby starsze opuszczają ogarniętą wojną Ukrainę. Według informacji przekazanych przez Straż Graniczną (9 marca) w Polsce jest już ponad milion obywateli Ukrainy. W krótkim poradniku podpowiadamy, jak i gdzie można szukać zakwaterowania.
Pierwszym miejscem, do którego można się zwrócić, są punkty recepcyjne. Pracujące w nich osoby mogą pokierować do przygotowanych miejsc tymczasowego pobytu, które zlokalizowane są na przykład w halach sportowych. Pełna lista punktów recepcyjnych wraz z linkami do mapy znajduje się na stronie www.gov.pl.
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski uruchomiło stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której również koordynowana jest pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich potrzebujących pomocy lub chcących ją zaoferować. Za pośrednictwem strony można uzyskać pomoc w znalezieniu noclegu.
Zakwaterowanie
Schronienie oferują również mieszkańcy wielu polskich miast i wsi. O pomoc w dotarciu takich osób warto zwrócić się do instytucji współpracujących z samorządami. W wielu urzędach powstały bazy osób, które chcą udzielić schronienia. Nie ma jednolitego systemu korzystania z takiej pomocy. Samorządy starają się wypracować własne rozwiązania.
Oto lista kilku największych miast i informacje, gdzie można uzyskać pomoc w uzyskaniu zakwaterowania:
Gdańsk. Pomocy udziela Centrum Informacyjno-Koordynacyjne "Gdańsk pomaga Ukrainie". Powstała również specjalna wyszukiwarka noclegów. Aby z niej skorzystać, trzeba się zarejestrować na stronie noclegiukraina.qb.com.pl.
Gdynia. Uruchomiono całodobową infolinię dla uchodźców: +48 723 236 666. Jest obsługiwana w języku ukraińskim.
Białystok. W znalezieniu noclegu pomaga Fundacja Dialog, która udostępnia mieszkania wspierane i prowadzi program "Dom Przyjaciół". Do fundacji zgłaszają się też mieszkańcy, którzy są gotowi przyjąć uchodźców pod swój dach. Z fundacją można kontaktować się telefonicznie pod numerem 85 742 40 41 i mailowo (ukraina@fundacjadialog.pl). Działa też specjalna infolinia całodobowa: +48 603 660 052.
Lublin. Kwestie zakwaterowania koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. Wolontariusze udzielają informacji pod numerem +48 533 39 15 69.
Kraków. Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę i zarejestrowali się w punkcie recepcyjnym, mogą wysłać swoje zgłoszenia o poszukiwaniu mieszkania na adres: czk@malopolska.uw.gov.pl lub ukraina@muw.pl.
Rzeszów. Władze miasta rekomendują szukanie noclegu poprzez nowy, bezpłatny portal www.uasos.org.
Katowice. Uruchomiono całodobową infolinię obsługiwaną w języku ukraińskim: +48 32 737 87 87.
Warszawa. Pomoc w znalezieniu zakwaterowania oferuje Centrum Wielokulturowe oraz Dom Ukraiński "Nasz Wybór" – całodobowa infolinia obsługiwana w języku polskim i ukraińskim: +48 727 805 764. Pomoc w zakwaterowaniu oferuje również Caritas Polska w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie przy placu Grzybowskim 3/5.
Poznań. Pomoc związana z zakwaterowaniem jest udzielana tylko w punkcie recepcyjnym w holu wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ulicy Głogowskiej 14 (w pobliżu dworca kolejowej Poznań Główny).
Łódź. Uruchomiono infolinię obsługiwaną w języku ukraińskim: +48 42 638 59 95 (w godzinach od 8 do 20) i +48 42 664 10 81. Pomoc można też uzyskać mejlowo, wysyłając wiadomość na adres lodzkiedlaukrainy@lodz.uw.gov.pl
Opole. Uruchomiono całodobową infolinię: + 48 881 320 160 i + 48 881 320 165.
Wrocław. Władze miasta zachęcają do tego, by osoby szukające mieszkania zgłaszały się poprzez oficjalną stronę rządową pomagamukrainie.gov.pl lub poprzez portal www.uasos.org.
Zielona Góra. Informację o zakwaterowaniu można uzyskać pod numerem Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego: 95 785 18 59 (infolinia obsługiwana w języku polskim. Uruchomiono również infolinię, którą obsługuje Punkt Wsparcia Uchodźców: +48 697 662 349 (infolinia obsługiwana głównie w języku polskim, ale przy pomocy wolontariuszy znających język ukraiński).
Spis wszystkich infolinii uruchomionych z myślą o uchodźcach znajdziesz na stronie www.gov.pl
Nowy portal z ofertami noclegów
Od niedawna działa też specjalna platforma UA SOS, która pomaga uchodźcom bezpłatnie znaleźć miejsce noclegowe oferowane przez osoby i instytucje chcące nieść pomoc. Projekt wspierają instytucje, które cieszą się dużym zaufaniem społecznym: Polska Akcja Humanitarna i Szlachetna Paczka oraz Związek Ukraińców w Polsce i Unia Metropolii Miast. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy założyć konto na portalu uasos.org. Jak to działa? Każda osoba, która chce udzielić pomocy, zamieszcza poprzez platformę szczegółowe informacje dotyczące liczby oferowanych miejsc, lokalizacji oraz czasu udostępnienia lokalu. Z kolei osoby poszukujące noclegu, po określeniu swoich kryteriów, otrzymają automatycznie informacje o najbardziej pasujących ofertach.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock