Aktywista wśród polityków. Jedyny radny z ruchów miejskich

Poznań

Tomasz WierzbickiTomasz Wierzbicki będzie reprezentował Prawo do Miasta w Radzie Miasta Poznania

Komitet Prawo do Miasta zdobył blisko 8 proc. w wyborach do rady miasta Poznania. Ale przełożyło się to zaledwie na jeden mandat. Przedstawicielem aktywistów miejskich w samorządzie stolicy Wielkopolski będzie 24-letni Tomasz Wierzbicki. Kim jest?

Koalicja Prawo do Miasta osiągnęła wynik lepszy, niż wskazywały sondaże powyborcze. 7,76 proc. pozwoliło na wprowadzenie jednego radnego. Nie jest nim jednak żadna ze sztandarowych postaci ruchu jak Andrzej Białas, Lech Mergler czy Maciej Wudarski. Mandat zdobył Tomasz Wierzbicki ze Świerczewa, startujący z trzeciego miejsca na liście. W okręgu obejmującym jeszcze Stare Miasto i Wildę, wyprzedził wspomnianych Merglera i Dorotę Bonk-Hammermeister.

Lepsi od SLD

- Nasz wynik w tym okręgu był znakomity, zajęliśmy trzecie miejsce, wyprzedzając SLD - zauważa Bonk-Hammermeister, radna osiedla Wilda, na którą oddano 501 głosów. Niewiele mniej zdobyła "jedynka" - Lech Mergler - 466 głosów. Ale Wierzbicki uzyskał 785 głosów.

- Okazuje się, że ludzie głosują na tych, których znają, na "lokalsów"- mówi Bonk-Hammermeister.

Wskazują na to jej wyniki na Wildzie, gdzie w części komisji wygrała oraz Wierzbickiego na Świerczewie, na którego zagłosował tam co piąty wyborca. Skąd wziął się sukces Wierzbickiego?

- Tomek od 6 lat działa w radzie osiedla. Jego pracę mieszkańcy widzą gołym okiem - ocenia Bonk-Hammermeister.

Wyniki do rady miasta w komisjach na ŚwierczewieRada Osiedla Świerczewo

Odświeżył Świerczewo

Wierzbicki ma dopiero 24 lata. Jest inżynierem budownictwa a obecnie studentem gospodarki przestrzennej.

Działa nie tylko w Prawie do Miasta, ale też w Klubie Miłośników Pojazdów Szynowych i w radzie osiedla, gdzie trafił tuż po ukończeniu 18. roku życia. Trzy lata temu został w niej przewodniczącym zarządu.

W tym czasie na Świerczewie doszło do dużych zmian: powstały nowe ścieżki rowerowe, uruchomiono nocną linię autobusową, zabrano się za porządkowanie Szacht - najpiękniejszej zielonej części dzielnicy. Wierzbicki uruchomił także stronę internetową osiedla i fanpage na jednym z portali społecznościowych. Mieszkańcy w internecie mogą m.in. zagłosować na projekty, jakie ma zrealizować rada osiedla.

"Młody, pracowity, skromny"

- Jak będzie pracował w radzie miasta tak jak pracował w Radzie Osiedla Świerczewo, to sukces za 4 lata gwarantowany. Uważam, że Tomasz to błogosławieństwo dla nas. Jest młody, a już doświadczony. To znający się na przestrzeni miejskiej z zawodu, uporządkowany, pracowity i skromny człowiek. Lepszej famy wśród zwykłych ludzi nikt nam nie zrobi - mówi Anna Gawrysiak-Knez, społeczniczka z Wildy.

Podobnie ocenia go Dorota Bonk-Hammermeister. - Jest bardzo kompetentny, pracowity, zorganizowany a przy tym skromny. Powierzając mu jakieś zadanie, można być pewnym, że na 100 procent to zrobi i nawet da od siebie więcej. Trudno go nie lubić. To byłby idealny materiał na zięcia, ale z tego co wiem, jest zajęty - śmieje się.

Powalczy o rynki i porządek na pętli

Wierzbicki deklaruje, że w radzie miasta zamierza powalczyć o uporządkowanie terenów przy pętli tramwajowej na Dębcu a także o lokalne rynki i targowiska.

- Chciałbym działać przede wszystkim w komisjach, bo tam praca jest najbardziej merytoryczna. Najchętniej zająłbym się polityką przestrzenną, kwestiami związanymi z radami osiedla i transportem publicznym. Tym się interesuję i na tym się znam zawodowo - mówi Wierzbicki.

- Nie zamierzam być w żadnym klubie, bo jednoosobowego klubu Prawo do Miasta nie założę. Ale będę godnie, mam nadzieję, reprezentował stowarzyszenie, tak aby za 4 lata było nas tam więcej - deklaruje.

Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Wierzbicki

Raporty: