Poznań

Poznań

W Trzciance (woj. wielkopolskie) nieznani sprawcy chcieli okraść bankomat. Urządzenie udało im się wyrwać za pomocą auta, jednak nie udało im się wydobyć z niego pieniędzy. Na widok przypadkowego przechodnia uciekli z miejsca zdarzenia.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zamknięcia dzieci w przykościelnej krypcie przez nauczycielkę. Do zdarzenia doszło w kwietniu ubiegłego roku w Rajsku pod Kaliszem. Śledczy uznali, że kobieta nie popełniła przestępstwa.

Do końca tygodnia dramatyczna sytuacja z bieżącym odbiorem śmieci w Poznaniu powinna się unormować - obiecuje wiceprezydent Poznania i nowy przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Mieszkańcy skarżą się, że w niektórych dzielnicach śmieci nie były wywożone od świąt. GOAP tymczasem musi zaciągnąć kredyt, by nie stracić płynności finansowej.

Cztery instytucje naukowe i dwie firmy biotechnologiczne - głównie z Gdańska - pracują wspólnie nad lekiem, który może pomóc w gojeniu się ran. Obiektem ich badań są nowo odkryte substancje bioaktywne, które mają być aplikowane na zranienia w formie hydrożeli.

Zamiast płacić mandat, odpowie przed sądem. Grozi mu wysoka grzywna i odebranie prawa jazdy, czeka go także naprawa zniszczonego auta. Tak dla jednego z kierowców zakończyła się ucieczka przed radiowozem. Mężczyzna, jadąc 170 km/h, stracił kontrolę nad pojazdem, wypadł na pobocze i uderzył w znak drogowy.

2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz 10-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów - taki wyrok usłyszał Krzysztof K., kierowca autobusu, który w marcu doprowadził w Dzierżonowie (woj. wielkopolskie) do zderzenia z pociągiem. W wypadku zginął 15-latek, a osiem innych osób zostało rannych.

W najbliższym czasie Poznań ma zmienić hasło promujące miasto. Dotychczasowe, określające stolicę Wielkopolski jako "miasto know-how" krytykuje nowy prezydent Poznania. - Wpierw się poprawmy, potem stosujmy hasła, w myśl których jesteśmy profesjonalistami - tłumaczy Jacek Jaśkowiak.