Ponad 50 lat przetrwał w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) pomnik Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Choć formacja ta nie istnieje od 1990 r, dopiero teraz do historii przejdzie upamiętniający ją głaz. Odkręcona z niego tablica trafi do miejscowego muzeum.
Wniosek o likwidację pomnika złożył w lutym radny Krzysztof Tyborski. Rada miasta rozpatrzyła go pozytywnie. Dwa miesiące po tej uchwale pomnik znika z Wągrowca.
- Płyta została już odkręcona. Trwa jeszcze usuwanie kamienia - tłumaczył po godz. 14 Piotr Korpowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
Zachowali tablicę
Pomnik upamiętniający XX-lecie MO stał na ulicy Mieczysława Jeżyka w Wągrowcu. Postawiono go w październiku 1964 r. Miał on formę głazu na którym zamieszczono tablice z napisem: "Ku czci poległy w walce o władze ludową w powiecie wągrowieckim funkcjonariuszy milicji obywatelskiej, służby bezpieczeństwa i ochotniczej rezerwy MO, w dwudziestą rocznicę powołania MO".
Tablica znika z ulicy, jednak nie zniknie z Wągrowca. - Trafi ona do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu - wyjaśnia Korpowski.
W miejscu, gdzie stał pomnik prawdopodobnie znajdzie się zieleń. - Docelowo w planach znajduje się budowa lewoskrętu z ulicy Jeżyka do ul. Kościuszki. Wówczas w miejsce gdzie stał pomnik zostanie przesunięty chodnik. Poszerzenie ulicy nie było jednak przyczyną usunięcia pomnika - podkreśla Korpowski.
Jeżyk na cenzurowanym
Kontrowersje budzi także patron ulicy, na której stał pomnik. Mieczysław Jeżyk to milicjant, który w 1945 roku zginął w walkach z ruchem oporu sprzeciwiającej się władzy radzieckiej. Władze Wągrowca będą rozważać zmianę nazwy ulicy. To jednak dużo bardziej skomplikowana operacja niż usunięcie pomnika. Mieszkańców, wszystkie instytucje i firmy mieszczące się przy tej ulicy czekałaby bowiem wymiana wszelkich dokumentów.
Autor: FC/kv / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: UM Wągrowiec