Zniknęła gwiazda, a miasto zmieniło się nie do poznania

[object Object]
Tak zmienił się Poznań przez 30 latCYRYL, archiwum MTP / Filip Czekała
wideo 2/7

Stary Browar zyskał nowe oblicze. Zniknęła radziecka gwiazda górująca nad miastem. Zamek wyczyszczono, a kultowe kino zastąpił wieżowiec. To tylko niektóre ze zmian w Poznaniu, do jakich doszło przez ostatnie 30 lat.

Skończył się komunizm, zaczął kapitalizm. Po 4 czerwca 1989 r. już nic nie było takie samo. Jak po 30 latach od upadku PRL zmieniła się rzeczywistość? Postanowiłem to sprawdzić. Wziąłem aparat i ruszyłem zrobić zdjęcia w tych samych miejscach, co w 1989 r.

Pierwszy przystanek

I to dosłownie - zachodzę na przystanek tramwajowy "Armii Poznań" przy ulicy Winogrady.

Stare poczciwe ikarusy zastąpiły autobusy niskopodłogowe. Podobnie z tramwajami. Miejsce oczekiwania na transport publiczny też się zmieniło - w 1989 r. stał tylko znak, dziś pasażerowie mogą usiąść wygodnie pod wiatą.

Z przystanku odjeżdża mniej linii - trzy zamiast pięciu. To efekt dwóch wydarzeń. Po pierwsze, rewolucji komunikacyjnej w 1993 roku, gdy zredukowano liczbę linii. Po drugie, otwarcia wyczekiwanego od lat Poznańskiego Szybkiego Tramwaju w 1997 r., na który skierowano część transportu publicznego.

Skrzyżowanie ulic Winogrady, Armii Poznań i Pułaskiego

Zmiany niewidoczne

Z ulicy Winogrady już rzut beretem na Cytadelę.

W Rosarium wiele się nie zmieniło. Ale za drzewami można dostrzec trzy budynki, których 30 lat temu nie było. To sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 38, Scena Wspólna i Zespół Szkół nr 4 "Łejery", którego budynek przejechał przez granicę w 13 tirach i na "lewych" papierach.

Rosarium na Cytadeli

Strącona gwiazda

Z Pomnika Bohaterów na Cytadeli zniknęła radziecka gwiazda. Znajdowała się ona na jego szczycie i świeciła nad Poznaniem. Zniknęła w tajemniczych okolicznościach w 1990 r.

- Poszukiwania gwiazdy rozpoczęły się za sprawą ówczesnego konsula ZSRR w Poznaniu, który zauważył jej brak na szczycie pomnika. Policja w swoim dochodzeniu podejrzewała o kradzież opozycjonistów. Prawda była jednak taka, że nocą gwiazdę zdjęła ekipa strażaków z komendy przy ulicy Masztalarskiej. Tam też przeczekała ona schowana do 2000 roku. Następnie strażacy przetransportowali ją do jednej z komend powiatowych PSP na terenie Wielkopolski. Aby trafiła z powrotem do Poznania trzeba było kolejnych 10 lat. Od 2010 roku gwiazda znajduje się w Muzeum Historii Miasta Poznania – tłumaczył Piotr Bojarski z "Gazety Wyborczej".

Cytadela (archiwum MTP / Filip Czekała, TVN24)

Nowe życie

Hotel Polonez nie zmienił formy, ale zmienił funkcję i adres. Teraz to akademik, z którego - ku rozpaczy niektórych - zniknęły charakterystyczne neony. A aleję Stalingradzką przemianowano na aleję Niepodległości.

Polonez (archiwum MTP / Filip Czekała, TVN24)

Oczyszczenie

Zabrudzone elewacje z piaskowca Zamku i Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wyczyszczono. Obie instytucje też zmieniły adres - w 1989 r. ulica Święty Marcin była jeszcze ulicą Czerwonej Armii.

Zamek (Archiwum MTP / Filip Czekała, TVN24)

Obok Zamku stał gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W styczniu 1990 r. zajęli go studenci i po pokojowej okupacji zmusili komunistów do przekazania budynku Uniwersytetowi Adama Mickiewicza. Do 2015 r. mieścił się tam wydział historyczny, wkrótce powstanie w nim Muzeum Enigmy.

Nieco dalej stoi pięć wieżowców z lat 70. Symbole PRL do niedawna szpeciły ulice swoim wyglądem. Teraz powoli odzyskują dawny blask. Zmieniła się też sama ulica Święty Marcin. Jej przebudowa zakończyła się w tym roku.

Ulica św. Marcin (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

Wyrosły szklane domy

Rondo Kopernika w 1992 roku stało się rondem Kaponiera. Kilka lat temu je przebudowano. Niestety próżno szukać donic z kwiatami. Teraz w ich miejscu wytyczono drogę rowerową. Widoczny na zdjęciach po prawej stronie hotel Merkury odnowiono i przemianowano na Mercure. Zniknęło natomiast kino Bałtyk (na zdjęciu z 1989 r. po lewej stronie. Teraz stoi w tym miejscu nowoczesny wieżowiec o tej samej nazwie.

Rondo Kaponiera (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

Nie zmieniło się natomiast Centrum Targowe Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ale już stojącej obok kultowej restauracji Adria nie ma. Budynek wyburzono kilka lat temu.

Centrum Targowe MTP (archiwum MTP / Filip Czekała, TVN24)

Zupełnie inaczej wygląda wejście na MTP - dawny plac przed Iglicą zabudowano i dziś zwiedzający wchodzą do środka przez przeszklone wejście wschodnie zwane "akwarium".

Główne wejście na MTP (archiwum MTP / Filip Czekała, TVN24)

Nowe nie znaczy lepsze

Zmienił się też dworzec. Stary budynek co prawda pozostał i czeka na wyczekiwaną przez mieszkańców modernizację, bo nowy, który wyrósł po lewej stronie, okazał się pełen wad.

Dworzec Główny (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

A mury runą? Niekoniecznie

Wejście do parku Wilsona. O tym miejscu głośno było w marcu. Wtedy wycięto rosnące przed murkiem cztery dorodne klony i kilka innych mniejszych drzew. - Takie drzewa nie powinny były rosnąć w tym miejscu, gdyż uszkadzały murki i zagrażały bezpieczeństwu przechodniów. Było zagrożenie, że od korzeni zostanie zniszczone podłoże, chodnik, a nawet tory tramwajowe – mówił portalowi łazarz.pl dr Przemysław Szwajkowski, dyrektor Palmiarni Poznańskiej.

Patrzymy na zdjęcie sprzed 30 lat i niespodzianka! Drzewa są, ale murku, który teraz odsłonięto, nie ma.

Wejście do parku Wilsona (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

Zoo darmo

Wejście do Starego Zoo wygląda tak samo. Na zdjęciach z 1989 r. i 2019 r. zmieniają się jedynie auta. I tu znak czasów - miejsce taksówek zajęły samochody na minuty.

Poznaniacy widzą jeszcze jedną ważną różnicę, niewidoczną na zdjęciu - za wejście do zoo już nie trzeba płacić.

Stare Zoo (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

Nowa jakość

Teatr Nowy zupełnie zmienił oblicze. To efekt modernizacji z 2001 roku.

Teatr Nowy (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

Od 2006 r. inny jest też plac Wolności. W miejscu dawnej fontanny dziś rosną drzewa. A fontanna wróciła, w nowoczesnej formie stoi nieco dalej. Pod samym placem powstał parking podziemny.

Nowy Stary Browar

Wygląd zmienił całkowicie dawny browar przy ulicy Kościuszki. W 1989 r. piwa już tam nie rozlewano - funkcjonowała tam wytwórnia wód gazowanych. Mało kto się w to miejsce zapuszczał - okolica słynęła z obecności amatorów tanich trunków z procentami. Teraz to miejsce tętni życiem.

Przełomem dla niszczejącego browaru był rok 1998. Wtedy od firmy Lech Browary Wielkopolskie nieruchomości zakupiła spółka Fortis "Nowy Stary Browar". Początkowo teren wysprzątano i udostępniono teatrom. W 2002 roku ruszyła budowa pierwszego etapu Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar. Otwarcie nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

Poznań, Stary Browar (cyryl.poznan.pl / Filip Czekała, TVN24)

Na Kontakcie 24 (kontakt24@tvn.pl) czekamy na Wasze zdjęcia zrobione u schyłku PRL i wykonane współcześnie. Pokażcie, jak zmieniła się Polska od 1989 roku.

Autor: FC/ral / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: cyryl.poznan.pl / Filip Czekała

Pozostałe wiadomości

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, lider partii Reconquete (Rekonkwista), został w sobotę zaatakowany na Korsyce – podaje francuskie radio publiczne RFI. W odpowiedzi na atak polityk uderzył młodą kobietę w tył głowy.

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Skrajnie prawicowy polityk zaatakowany na Korsyce. W odpowiedzi uderzył kobietę

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu i silne porywy wiatru, sięgające nawet 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Pogoda może zagrażać zdrowiu i życiu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński uciął wszystko robiąc test - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus. Odniosła się do wystąpienia szefa MSWiA podczas sobotnich obchodów Dnia Strażaka. Brzmienie jego głosu wzbudziło pytania o stan zdrowia i trzeźwości ministra. Poseł PiS Michał Dworczyk ocenił, że wyszło "kiepsko i nieprofesjonalnie".

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Incydent z Kierwińskim. "Typowa burza sezonu ogórkowego"

Źródło:
TVN24

Katarska telewizja Al-Dżazira nie będzie nadawać w Izraelu. Gabinet premiera Benjamina Netanjahu jednogłośnie zagłosował w niedzielę za zakończeniem jej działalności - podała agencja Reutera, cytując komunikat izraelskiego rządu. Wcześniej parlament tego kraju przyjął ustawę uprawniającą rząd do tymczasowego zamykania w kraju zagranicznych stacji telewizyjnych.

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Katarska telewizja znika z Izraela. Decyzja rządu

Źródło:
Reuters, Al-Dżazira

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

Prawosławni chrześcijanie w Ukrainie świętują Wielkanoc. Mieszkańcy wschodnich regionów w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę słyszeli wycie syren alarmowych ostrzegających przed rosyjskimi atakami i apele o ukrycie się w schronach. W Kijowie wierni ruszyli do cerkwi jeszcze przed godziną policyjną. Inni udali się do świątyń po jej zakończeniu.

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Prawosławna Wielkanoc w cieniu alarmów powietrznych i ostrzału

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24