Odzyskali skradzionego w Niemczech tira. "Sprawa może mieć wymiar międzynarodowy"

TVN24

Ciężarówkę zatrzymano na autostradzie A2 Lubuska Policja
wideo 2/8

Lubuscy policjanci odzyskali skradzioną w Niemczech ciężarówkę wartą 400 tysięcy złotych. Zatrzymano dwóch Litwinów. - Sprawa jest rozwojowa - informuje policja.

W kwietniu 2018 roku ze Słubic skradziono ciężarowego dafa. Od tego czasu w województwie lubuskim zaginęło jeszcze 10 takich zestawów - każdy o wartości od 400 do 600 tysięcy złotych.

Sprawą zajął się specjalnie stworzony zespół śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

- Zarówno kryminalni, jak i policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz prokuratorzy ze Świebodzina badali skrupulatnie każdy wątek w tej sprawie. Pierwsze ustalenia wskazywały, że do podobnych kradzieży dochodzi nie tylko w Polsce, ale również w Czechach i Niemczech. Łącznie z Europy zostało skradzionych blisko 160 takich ciężarówek. Powołana grupa bada międzynarodowy wątek w przedmiotowym postępowaniu - wyjaśnia Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Zatrzymani dwaj Litwini

Przełom nastąpił pod koniec listopada. Kryminalni za cel obrali dwóch obywateli Litwy w wieku 28 i 32 lat, którzy - według zdobytych przez nich informacji - mieli dokonać kradzieży pojazdu ciężarowego z naczepą z terytorium Niemiec i przemieszczać się nimi w głąb Polski.W piątek w powiecie świebodzińskim na autostradzie A2 kryminalni zatrzymali dafa, którym podróżowali Litwini.- Podczas czynności procesowych usłyszeli zarzuty związane z paserstwem znacznej wartości - wyjaśnia Maludy.Jedni w areszcie, inni na celownikuSąd - na wniosek prokuratury - zdecydował, że obaj najbliższe trzy miesiące spędza w areszcie.- Sprawa jest rozwojowa i może mieć wymiar międzynarodowy, wymagający ścisłej współpracy policji europejskich. Niewykluczone są dalsze zatrzymania i dotarcie do innych osób mogących mieć z nią związek - podkreśla Maludy.

Autor: FC/ks / Źródło: TVN 24 Poznań