TVN24 | Pomorze

Sama decyduje, czy przepuścić wchodzącą osobę i ją dezynfekuje. Naukowcy stworzyli automatyczną śluzę antycovidową

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa//ec
Źródło:
TVN24 Szczecin
Naukowcy chwalą się nowym wynalazkiem do walki z pandemią (materiał z 11.12.2020)
Naukowcy chwalą się nowym wynalazkiem do walki z pandemią (materiał z 11.12.2020)tvn24
wideo 2/8
tvn24Naukowcy chwalą się nowym wynalazkiem do walki z pandemią

- To świetne rozwiązanie dla szpitali, biurowców, galerii handlowych – przekonują naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy stworzyli specjalną śluzę. Ma ona pomóc w opanowaniu pandemii COVID-19.

Szczeciński ZUT przoduje w tworzeniu rozwiązań, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Dopiero co pisaliśmy o robocie, który ma pomóc między innym w dezynfekcji pomieszczeń czy pracy w skażonych pomieszczeniach, a już naukowcy ZUT-u chwalą się kolejnym wynalazkiem.

- Urządzenie stworzyli nasi młodzi doktoranci. To bramka multisensoryczna, która rozpoznaje, czy ktoś może mieć objawy koronawirusa i decyduje, czy wpuścić tę osobę na teren jakiegoś obiektu – tłumaczy Mirosław Pajor, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie.

Gdy osoba pozytywnie przejdzie sprawdzanie temperatury ciała, następuje dezynfekcja osoby – włącznie z ubraniem.

Jeden z twórców śluzy pokazuje, jak ona działa
Jeden z twórców śluzy pokazuje, jak ona działa11.12 | - To świetne rozwiązanie dla szpitali, biurowców, galerii handlowych – przekonują naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy stworzyli specjalną śluzę. Ma ona pomóc w opanowaniu pandemii koronawirusa.tvn24

Mierzy wzrost, bada temperaturę i dezynfekuje

Jak zapewnia Paweł Herbin, kierownik projektu, skanery mierzące temperaturę działają ze stuprocentową skutecznością. - Ten system jest innowacyjny z uwagi na to, że wykorzystaliśmy bardzo precyzyjną kamerę termowizyjną o wąskim polu widzenia – tłumaczy. Urządzenie mierzy także wzrost wchodzącej osoby, dzięki czemu kamera jest skierowana bezpośrednio na jej twarz. Wie także, jak skierować dysze spryskiwaczy, by skutecznie odkazić ręce i ubranie człowieka, nie pryskając mu jednocześnie w twarz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Twórcy przekonują, że śluza świetnie sprawdzi się w miejscach publicznych, takich jak biurowce, sądy, szkoły, galerie handlowe i inne podobne miejsca.

Projekt powstał w ramach grantów ufundowanych przez Urząd Marszałkowski na walkę z pandemią w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości