TVN24 | Pomorze

Zbudowali robota do walki z koronawirusem

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin
Robot stworzony przez szczecińskich naukowców do walki z pandemią (materiał z 4.12.2022)
Robot stworzony przez szczecińskich naukowców do walki z pandemią (materiał z 4.12.2022)tvn24
wideo 2/7
tvn24Robot stworzony przez szczecińskich naukowców do walki z pandemią

Jemu koronawirus nie zagraża, a jednocześnie może uchronić przed zakażeniem ludzi – zespół naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie skonstruował robota do walki z pandemią. Samoczynnie, bez udziału człowieka, może on dezynfekować pomieszczenia czy wyłapywać osoby z podwyższoną temperaturą.

Semiautonomiczny robot, który sam przemieszcza się po pomieszczeniach, dezynfekując je skutecznie i eliminując bakterie oraz wirusy, w tym koronawirusa SARS-CoV-2 – to projekt zespołu ze szczecińskiego ZUT. Dzięki stworzeniu takiego urządzenia można ograniczyć zakażenia na przykład personelu medycznego. Właśnie powstał prototyp urządzenia.

- Na robocie zamontowany został zbiornik z odpowiednim środkiem, który będzie rozpylany za pomocą specjalnego układu dysz lub armatek – tłumaczy Karol Miądlicki, kierownik projektu. Robot może dezynfekować szpitale, urzędy, obiekty kwarantanny lub inne miejsca publiczne o dużym zagęszczeniu ludzi, jak choćby dworce czy przejścia podziemne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Zainteresowanie szpitali

- Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w opcję monitorowania temperatury osób, które są w zasięgu wbudowanej kamery termowizyjnej. Optymalnym umiejscowieniem robota w trybie pomiaru temperatury będą główne wejścia do budynków. Jego budowa jest modułowa, więc łatwo go przebudować do innych celów – opowiada Miądlicki.

Sterowany radiowo robot może także dostarczać do chorych leki lub posiłki, transportować zanieczyszczone przedmioty, jak pościel, której używał chory pacjent. Robot oczywiście może także zdezynfekować samego siebie po wykonanej pracy w zakażonych pomieszczeniach. Jak twierdzą naukowcy, wstępne zainteresowanie robotem wykazało już kilka szpitali.

Robot antycovidowy projektu szczecińskich naukowcówtvn24

Oprócz Karola Miądlickiego w zespole, który stworzył robota byli: Mirosław Pajor, Marcin Jasiewicz, Beata Niesterowicz, Aleksandra Dembkowska, Paweł Herbin oraz Piotr Miądlicki. Projekt realizowany był dzięki grantom na walkę z pandemią w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości