TVN24 | Pomorze

Pomnik Paprykarza Szczecińskiego zniknął. "Przykro mi, że jestem kiczem bez wartości artystycznych"

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24
Dębowski: Paprykarz nigdy nie powinien tam stanąćtvn24
wideo 2/6
tvn24Dębowski: Paprykarz nigdy nie powinien tam stanąć

Miejski Konserwator Zabytków sprzeciwił się instalacji pomnika Paprykarza Szczecińskiego na szczecińskiej Łasztowni, więc ten zniknął. Nie wiadomo, co teraz się z nim stanie.

Okazała replika konserwy Paprykarza Szczecińskiego z lat 60., gdy powstała oryginalna receptura tego przysmaku, stanęła na początku października. Miejsce, w którym postawiono instalację, położone jest na terenie placu Gryfitów na Łasztowni, a ten objęty jest opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Pomnik budził wiele kontrowersji i miał zarówno przeciwników, jak i zwolenników, którzy przyjeżdżali specjalnie, by robić sobie z nim zdjęcia.

Szukają nowego miejsca dla konserwy

Jednym z głównych oponentów postawienia pomnika był jednak Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie. Nie zgodził się, by na terenie wpisanym w rejestr zabytków stanęła wielka konserwa. W tym tygodniu pomnik zdemontowano.

Pomnik stanął na Łasztowni na początku październikatvn24

- Zniknął, bo nigdy nie powinien tam być. Na postawienie tam instalacji trzeba mieć pozwolenie, a tutaj pozwolenia nie było – wyjaśnia Dębowski. Dodaje, że nie wydał żadnej decyzji w tej sprawie, a zawarł z firmą "dżentelmeńską umowę". Podkreśla też, że nie wypowiada się o estetyce instalacji.

Jak przekazał nam Jacek Jastrzębski z Gryf Nieruchomości, pomnik Paprykarza zabezpieczono w magazynie. "Działamy dalej wiosną. Liczę na pozytywne klimaty w sprawie" – napisał do nas pan Jacek. Chce, by instalacja stanęła w innym miejscu. Na pewno będzie musiał to być teren niewpisany do rejestru zabytków, bo miejski konserwator zabytków już sugerował, że na taką możliwość się nie zgodzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Jak twierdzi Jastrzębski, do sprawy podchodzi emocjonalnie i nie chce się wypowiadać przed kamerą – podobnie inni przedstawiciele firmy Gryf. Wysłał nam za to oświadczenie – w dość osobliwej w formie, bo pisane jakby przez sam pomnik Paprykarza.

Estetyka instalacji wzbudzała wiele wątpliwościtvn24

Paprykarz szczeciński został opracowany w połowie lat 60. XX w. przez pracowników laboratorium przedsiębiorstwa Gryf ze Szczecina na zlecenie szefa produkcji Wojciecha Jakackiego. Paprykarz był pomysłem na zagospodarowanie odpadów po wykrawaniu kostki rybnej z zamrożonych bloków rybnych. Pierwowzorem paprykarza szczecińskiego była afrykańska potrawa Tiep bou dienn Sénégalais.

Paprykarz kontra Gryfusy

"Przykro mi, że jestem kiczem bez żadnych wartości artystycznych, przepraszam, że jestem krzykliwy i toporny. Nigdy nie miałem zamiaru być pomnikiem, a stanowię tylko element dekoracji stoiska na planowany przyszłoroczny festiwal paprykarza w okresie letnim. Dni Wolina nie powinny być jedyną atrakcją na Bulwarach".

I dalej: "Mam 52 lata! Mój czas powoli mija, kiedyś byłem spożywany w oficynach, akademikach i blokowiskach. Przeniosłem się do magazynu na życzenie przedstawicieli UM".

Gryfusy pod Urzędem Miasta w SzczeciniePAP/Marcin Bielecki

Na koniec "Paprykarz" Jastrzębskiego pozwala sobie na aluzję do akcji Urzędu Miasta postawienia przed siedzibą urzędu kilku prawie dwumetrowych figur Gryfusów – maskotek Pogoni Szczecin. "Ubolewam, że nie jestem tak piękny, jak drużyna kolorowych Gryfusów" – napisał.

Gryfusy, które pomalowane zostały przez przedstawicieli różnych szczecińskich społeczności, stały pod Urzędem Miasta i również spotykały się zarówno z krytyką ich estetyki, jak i miały zagorzałych fanów.

W skład paprykarza oryginalnie wchodziła ryba z importowanych gatunków afrykańskich (około 50 procent zawartości), ryż, pulpa pomidorowa sprowadzana z Bułgarii i Węgier, ostra afrykańska papryczka pima, warzywa i przyprawy. 22 grudnia 2010 roku paprykarz został wpisany na listę produktów regionalnych.

Google Maps

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości