Mieszkańcy Świnoujścia (woj. zachodniopomorskie) mogą zgłaszać do urzędu miasta zapotrzebowanie na węgiel. A później kupić surowiec w niższej - niż rynkowa - cenie. Z taką inicjatywą wyszedł prezydent Janusz Żmurkiewicz. Jak podkreśla, pomysł pojawił się jeszcze przed apelem wicepremiera Jacka Sasina, by samorządy włączyły się w dystrybucję węgla.
Świnoujście jest miastem portowym, w którym rocznie przeładowuje się setki tysięcy ton węgla. Fakt ten postanowiły wykorzystać władze miasta i zaoferowały mieszkańcom pomoc w zakupie opału na zimę po niższych cenach. - Wiemy, że jest duża potrzeba, ponieważ sporo osób złożyło wniosek o dodatek węglowy, stąd ta inicjatywa - mówi nam Jarosław Jaz, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza.
Jak podkreśla rzecznik, pomysł powstał jeszcze przed apelem wicepremiera Jacka Sasina, aby samorządy włączyły się w dystrybucję węgla. - Prace nad tym rozpoczęliśmy jeszcze, zanim pojawiła się propozycja rządowa - przekazuje Jaz. Dodaje także, że jest to akcja niezależna od wypłaty dodatków węglowych.
Czasu zostało niewiele. "Informacja rozeszła się błyskawicznie"
Mieszkańcy Świnoujścia zainteresowani zakupem węgla opałowego mają zgłosić zapotrzebowania na cały sezon grzewczy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie do 10 października. - Jesteśmy już w sezonie grzewczym, chcemy tę sprawę załatwić naprawdę szybko - zaznacza rzecznik. Czasu jest więc niewiele, ale wniosek złożyć warto, bo szacowana cena opału, którą może zaoferować miasto, to pomiędzy 2,6-2,8 tys. złotych brutto za tonę, a więc jest dużo niższa niż ceny rynkowe. Możliwy będzie zakup miału węglowego, groszku lub orzecha 2.
Czytaj też: "To nie jest problemem dzisiaj, że nie ma chętnych do sprzedaży węgla. Problemem jest to, że jego nie ma"
- Myślę, że cena, którą jesteśmy w stanie zaproponować, spowoduje, że część mieszkańców na pewno skorzysta z takiej możliwości - uważa rzecznik. Czy mieszkańcy już wiedzą o nowej możliwości zdobycia surowca? - Informacja rozeszła się błyskawicznie - podkreśla Jaz.
W Świnoujściu węgiel będzie możliwy do nabycia w miejskiej spółce PEC lub w innych podmiotach wskazanych przez prezydenta miasta. Opał pochodzić będzie z zasobów zorganizowanych przez PGE Paliwa sp. z o.o. oraz spółki OT Port.
Czytaj więcej: Senator o apelu wicepremiera: według nas to jest pułapka, dlatego wychodzimy na ulice
Jak wyjaśnia Jaz, urzędnicy podejrzewają, że zapotrzebowanie użytkowników wyniesie kilkaset ton.
Około 60 procent mieszkańców Świnoujścia podpiętych jest pod miejską sieć. Miejskiej spółce też brakuje jeszcze około 15 ton węgla, żeby zabezpieczyć się na cały sezon grzewczy. Miasto jednak zapewnia, że grzejniki będą przez całą zimą ciepłe.
Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: tvn24