Kostki trotylu, granaty i karabiny wykopał operator koparki

Autor:
MAK/gp
Źródło:
KMP Sopot/ TVN24
Niewybuchy na terenie budowy w Sopocie (materiał z 9.02.2022)
Niewybuchy na terenie budowy w Sopocie (materiał z 9.02.2022)KMP Sopot
wideo 2/7
KMP SopotNiewybuchy na terenie budowy w Sopocie

Operator koparki podczas pracy na terenie budowy w Sopocie wykopał niewybuchy z okresu II wojny światowej. Policyjny pirotechnik rozpoznał między innymi kostki trotylu, granat, naboje i karabiny. Podejrzewał, że pod ziemią niebezpiecznych materiałów może być więcej. Miał rację.

Policjanci zgłoszenie o wykopaniu niewybuchów dostali we wtorek przed godziną 15. Odkrycia dokonał operator koparki, który prowadził prace na terenie budowy w Sopocie. - Na miejsce od razu wysłano policyjnego pirotechnika, który potwierdził zgłoszenie. Funkcjonariusz wśród znalezionych niewybuchów rozpoznał między innymi kostki trotylu, głowicę pancerfausta, granat nasadkowy, naboje, karabiny i magazynki. Miał też podejrzenie, że pod ziemią znajduje się dużo więcej niewybuchów - przekazali sopoccy policjanci.

Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wezwali na miejsce wojskowych saperów.

Arsenał znalazł operator koparki KMP Sopot

Pod ziemią broni było więcej

Jak się później okazało, podejrzenia policyjnego pirotechnika były słuszne. Wojskowi odkryli magazyn z zawartością między innymi dwóch pocisków rakietowych, dziewięciu wyrzutni rakiet, kilku min przeciwpiechotnych, granatów, kilkunastu karabinów, ponad 500 sztuk amunicji oraz kilkudziesięciu kostek trotylu. Cały znaleziony arsenał został zabezpieczony przez saperów i wywieziony celem neutralizacji. 

Znaleziony arsenał został zabezpieczony przez saperów i wywieziony celem neutralizacjiKMP Sopot

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy, niezależnie od daty jego produkcji, wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję.

- Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci - przekazali funkcjonariusze.

Operator odkrył między innymi kostki trotylu, granat nasadkowy, naboje, karabiny i magazynkiKMP Sopot

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Policjanci przypominają! - W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji. - Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. 

Autor:MAK/gp

Źródło: KMP Sopot/ TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KMP Sopot

Pozostałe wiadomości