Sygnał "mayday" w Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie tonącego jachtu były cztery osoby

Autor:
ng/tam
Źródło:
PAP, TVN24 Pomorze
Sygnał "mayday" na Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie tonącego jachtu były cztery osoby
Sygnał "mayday" na Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie tonącego jachtu były cztery osobySAR Gdynia
wideo 2/3
SAR GdyniaSygnał "mayday" na Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie tonącego jachtu były cztery osoby

Sygnał "mayday" w piątek rano nadała załoga tonącego jachtu Tjorven. W poszukiwaniach czterech załogantów brali udział ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Dzięki wystrzelonym przez rozbitków czerwonym racom, ratownikom sprawnie udało się do nich dotrzeć.

Do zdarzenia doszło w piątek ok. godz. 9.30. Stacja nabrzeża odebrała sygnał "mayday", który drogą radiową nadała załoga jachtu Tjorven. Jedyne co udało się przekazać załodze przed zatonięciem jachtu to, że są w rejonie ujścia Wisły

- Po tym komunikacie łączność z nimi się urwała - podał rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck.

Po otrzymaniu sygnału na poszukiwania wyruszyły jednostki ze Świbna, Sztutowa oraz statek ratowniczy Wiatr. Na brzeg zostały skierowane lokalne straże pożarne. Poszukiwania rozpoczęli w rejonie Świbna i Wyspy Sobieszewskiej.

Załoga wystrzeliła race

Rzecznik przekazał, że w trakcie poszukiwań do służb zgłosił się obserwator z plaży, który zauważył wystrzelone czerwone race. Dzięki tej informacji ratownikom udało się ustalić kierunek, w którym powinno prowadzić się poszukiwania załogi.

Jedną z osób udało im się odnaleźć w wodzie.

- Przekazała nam informację, że wraz z nią na jachcie były jeszcze trzy inne osoby i one o własnych siłach dotarły na wypłycenie, na tak zwaną Mewią Łachę - przekazał Goeck. Dodał, że ratownicy SAR popłynęli na wypłycenie i znaleźli tam pozostałych trzech członków załogi. Na miejscu w pogotowiu oczekiwał LPR i pogotowie. Dwie osoby były w stanie hipotermii, ale żadna z nich nie wymagała hospitalizacji. 

Sygnał "mayday" w Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie tonącego jachtu były cztery osobySAR Gdynia
Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/tam

Źródło: PAP, TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: SAR Gdynia

Pozostałe wiadomości