TVN24 | Pomorze

Na poddaszu szkoły znaleziono... mumię. "Była zamurowana w jednym z filarów"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/ks
Źródło:
TVN24
Mumia w poddaszu szkoły w Lublinie
Mumia w poddaszu szkoły w LublinieMiasto Lublin
wideo 2/6
Miasto LublinMumia w poddaszu szkoły w Lublinie

Podczas remontu szkoły w Lublinie pracownicy znaleźli na poddaszu mumię. - Została prawdopodobnie przywieziona z Egiptu przez fundatora budynku, Augusta Karola Vettera. Ta specyficzna pamiątka była zamurowana w jednym z filarów na poddaszu - przekazał Grzegorz Jędrek z biura prasowego urzędu miasta.

Niezwykłego znaleziska w jednym z filarów na poddaszu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie dokonali pracownicy podczas remontu. Jak przekazał Grzegorz Jędrek z biura prasowego urzędu miasta, mumię przywiózł z Egiptu prawdopodobnie fundator budynku August Karol Vetter.

- Ta specyficzna pamiątka była zamurowana w jednym z filarów na poddaszu. Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych odpowiednio zabezpieczyła znalezisko - mówi Jędrek. Nie podał jednak więcej szczegółów na jego temat.

Trwa remont szkoły

Według informacji na stronie szkoły, należy ona do Klubu Najstarszych Szkół w Polsce.

Historia Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów sięga 1866 roku. Jej fundatorami i patronami są bracia August i Juliusz Vetterowie, lubelscy kupcy. Budynek szkoły usytuowany w centrum Lublina przy ulicy Bernardyńskiej 14 funkcjonuje od 1906 roku.

Od 2014 roku trwają tam prace remontowe.

- Prace w budynku ZSE im. Vetterów przebiegają według harmonogramu. We wszystkich pomieszczeniach i na korytarzach usunięto stare podłogi oraz skuto wszystkie tynki w celu położenia nowych instalacji. Główne korytarze na I i II piętrze szkoły są już otynkowane. Warto przy tym podkreślić, że budynek ma aż 155 pomieszczeń - opisuje Grzegorz Jędrek.

Dodaje, że zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, wszystkie detale architektoniczne zabytkowego budynku zostaną pozostawione w niezmienionym kształcie - będą jedynie odnowione i odpowiednio zakonserwowane.

- W ramach generalnego remontu wymieniana jest też drewniana konstrukcja dachu, choć wszystkie elementy drewniane, które nadają się do wykorzystania, pozostają w konstrukcji dachowej - dodaje Jędrek.

Inwestycja współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada tego roku. - Nie można jednak wykluczyć, że zajdzie konieczność przedłużenia tego terminu - dodaje Grzegorz Jędrek z lubelskiego magistratu.

Autor:MAK/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Lublin

Pozostałe wiadomości