Potrzebują 200 pracowników do szpitala covidowego. Chcą ich rekrutować we Lwowie

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Tworzą szpital tymczasowy, ale brak pracownikówtvn24
wideo 2/9
tvn24Tworzą szpital tymczasowy, ale brak pracowników

Szpitale tymczasowe walczące z pandemią COVID-19 mają problem ze skompletowaniem niezbędnego personelu. Są apele o szybsze wprowadzenie prawa przyspieszającego rekrutację pracowników z Ukrainy i Białorusi. Pojawił się pomysł stworzenia szybkiego punktu rekrutacyjnego we Lwowie.

Intensywne poszukiwania personelu medycznego do szpitala tymczasowego w Sopocie spełzły na niczym. Uruchomiono nawet specjalną infolinię dla zgłaszających się medyków. Placówka, umiejscowiona w ogromnym sanatorium MSWiA, ma ruszyć do końca miesiąca, a na razie do pracy zgłosiła się jedna czwarta niezbędnego personelu. Potrzeba 200 osób, chętnych do pracy jest 50.

Jak informuje nas Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego do spraw utworzenia szpitala tymczasowego, najbardziej brakuje pielęgniarek. Potrzeba ich około 100, a zgłosiło się jedynie osiem. Ratunku wypatruje u naszych wschodnich sąsiadów.

Chcą ułatwić procedury

- Zmiany legislacyjne są przygotowywane, liczymy na to, że proces przygotowania pracownika spoza Polski będzie uproszczony i będzie pozwalał na jego rekrutację. Myślę, że to byłoby dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej Polski – mówi nam Kobzdej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Pojawiła się idea stworzenia szybkiego punktu rekrutacyjnego we Lwowie. Na razie jednak prawo nie pozwala na szybkie zatrudnienie – chodzi zarówno o wydawanie kart pobytu, jak i nostryfikacje dyplomów. Procedowanie obecnie trwa przynajmniej kilka miesięcy.

Dworczyk: do 35 tys. łóżek covidowych mamy nadzieję, że dojdzie około 5,5 tys. łóżek w szpitalach tymczasowychTVN24

Prace w sanatorium Helios w Sopocie, przygotowujące je do nowej roli, wciąż jeszcze trwają. W przyszłym tygodniu ma się odbyć montaż wentylacji i instalacji tlenowej. Szpital tymczasowy ma mieć na wyposażeniu 16 respiratorów i przyjąć do 200 pacjentów.

Problemy z rekrutacją personelu mają nie tylko inne placówki w regionie, ale także w całym kraju - choćby we Wrocławiu. W Centrum Geriatrii przy ul. 23 Marca w Sopocie, gdzie otwarto odział covidowy, także brakuje personelu – głównie specjalistów chorób zakaźnych i anestezjologów.

29 października swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 rozpoczął pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Rząd przekazał, że podobne szpitale powstaną w całym kraju, zapewniając ponad pięć tysięcy nowych miejsc dla chorych. Szpitale tymczasowe mają budować także spółki Skarbu Państwa.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24