TVN24 Biznes | Z kraju

Spółki Skarbu Państwa będą budować szpitale tymczasowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Dworczyk o szpitalach tymczasowych, które mają budować spółki Skarbu Państwa"Sygnały dnia" Jedynka, Polskie Radio
wideo 2/7
"Sygnały dnia" Jedynka, Polskie RadioDworczyk o szpitalach tymczasowych, które mają budować spółki Skarbu Państwa

Premier podpisał sześć decyzji zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa albo takie, w których ma on większościowy udział, do budowy kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tysiące miejsc dla pacjentów covidowych - powiedział w piątek w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk powiedział też, że w tej chwili polska służba zdrowia jest na skraju wytrzymałości i w związku z tym dziś prawdopodobnie zapadną kolejne decyzje w sprawie ograniczeń. Podkreślił, że podejmowane są decyzje mające zapobiec lockdownowi, ale ostatecznie nie można go wykluczyć. Dodał, że z powodu protestów scenariusz przewidujący 40 tysięcy zachorowań dziennie jest możliwy. 

- Sytuacja jest bardzo poważna. Przyrosty dzienne powodują, że służba zdrowia, która jest teraz na skraju wytrzymałości, może w ogóle ulec pod ciężarem napływu chorych, jeżeli nie wprowadzimy nadzwyczajnych rozwiązań - podkreślił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

We wszystkich województwach

Jak zaznaczył, przyrosty zachorowań pokazują, że "szpitale tymczasowe są potrzebne, dlatego są budowane we wszystkich województwach".

Jak dodał, z tego powodu premier Mateusz Morawiecki podpisał dzisiaj w nocy sześć decyzji administracyjnych zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa albo takie, w których SP ma większościowy udział, do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tysiące miejsc dla pacjentów covidowych. Szef KPRM dopytywany, potwierdził, że szpitale te stanowić będą dodatkową pulę szpitali tymczasowych, poza szpitalami, które mają być budowane w największym miastach w Polce. - To jest kolejna pula. Za szpitale tymczasowe budowane w województwach odpowiedzialni są wojewodowie - poza tym pierwszym szpitalem (na stadionie PGE Narodowy - red.), który był pilotażem, z którego powstała instrukcja budowy szpitali tymczasowych, którą każdy wojewoda otrzymał - zaznaczył Dworczyk.

Jak dodał, "teraz do wojewodów dołączają jeszcze duże spółki Skarbu Państwa, które też budują szpitale tymczasowe". - Wszystko to jest podyktowane troską o to, by pacjenci covidowi mogli być przyjmowani, a ich napływ będzie na pewno wzrastał - powiedział minister.

Pytany o lokalizację szpitali tymczasowych, które zostaną zbudowane przez spółki Skarbu Państwa, powiedział, że decyzje administracyjne premiera wskazują w większości przypadków na województwa poza Mazowszem, gdzie zostały wskazane konkretne miasta, czyli Płock i Ostrołęka. - W pozostałych przypadkach to są województwa, takie jak Małopolska, Śląsk czy Pomorze - odparł szef KPRM.

Szpital na Stadionie Narodowym

W czwartek otworzono szpital tymczasowy na Stadionie Narodowy w Warszawie. W pierwszym etapie uruchomiono 300 łóżek. - Najprawdopodobniej w weekend szpital uzyska gotowość do przyjmowania pacjentów. Pierwsze 300 łóżek to nie jest koniec budowy, za tydzień przekazujemy kolejne 200, w kolejnym etapie - 700 - mówił szef KPRM na antenie państwowego radia.

W czwartek resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 20 tys. 156 osób, zmarło 301 chorych. Najwięcej przypadków wykryto w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Śląsku.

Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce od początku epidemii wynosi - jak podaje MZ - 319 tys. 205, zmarło 5149 z nich.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: KPRM/Krystian Maj