W nocy latarnie uliczne już nie świecą. Gmina oszczędza i czeka na opinie mieszkańców

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin
Wójt Kołbaskowa o szukaniu oszczędności
Wójt Kołbaskowa o szukaniu oszczędnościtvn24
wideo 2/4
tvn24Wójt Kołbaskowa o szukaniu oszczędności

Władze przygranicznego Kołbaskowa w Zachodniopomorskiem zdecydowały się na wyłączanie latarni ulicznych na noc. Zdaniem urzędników da to około 30 procent oszczędności. Akcja zaczęła się w czwartek, teraz urząd czeka na opinie mieszkańców.

W nocy z 15 na 16 września zostały w Kołbaskowie wyłączone latarnie. Od 23 do 4 rano prawie w całej gminie na ulicach będzie zupełnie ciemno. Wyjątkiem będą światła przy drodze krajowej nr 13 i na węźle z autostradą A6 łączącą Szczecin z Berlinem, gdzie będzie działać co trzecia latarnia.

Jak tłumaczy wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz, to pilotażowy program, który ma pomóc miastu zaoszczędzić na rachunkach na prąd. – Rosnące ceny energii elektrycznej sprzyjały kłopotom finansowym gminy. Dzięki wyłączeniu latarni gmina może zaoszczędzić do 600 tysięcy złotych – mówi nam wójt.

Wyłączanie świateł na noc w Kołbaskowie
Wyłączanie świateł na noc w Kołbaskowietvn24

"Musimy oszczędzać"

Rachunki za prąd wzrosły gminie aż o 300 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Stąd pomysł, by szukać oszczędności, gdzie się da.

- Teraz zbieramy opinie mieszkańców i dostosować czas wyłączeń do ich potrzeb – przekazała nam Schwarz. Tymczasem ci, z którymi rozmawiała ekipa TVN24 w większości rozumieją inicjatywę władz gminy.

– W Niemczech już od dawna to praktykują, tylko u nas wszystko się w nocy świeci – wskazał jeden z mieszkańców. – Jak trzeba oszczędzać to trzeba. Gminy nie mają pieniędzy, to się ratują – zauważył drugi. Pojawiły się jednak też obawy, że może to wpłynąć na bezpieczeństwo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości