Jest wart 30 mln zł i wykonuje biliard operacji na sekundę. Nowy superkomputer trafi na PG

TVN24

WikipediaNowy superkomputer trafi na PG

Najszybszy komputer w Polsce i jeden z najszybszych na świecie trafi do Politechniki Gdańskiej. Uczelnia kupuje superkomputer wart 30 mln zł. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku.

- Na maszynę, która będzie miała formę klastra, czyli grupy połączonych z sobą komputerów, złoży się w sumie ponad 2,6 tys. procesorów. Całość ma zostać umieszczona w 30 szafach i będzie ważyć ok. 15 ton - poinformował Olaf Białek, pełnomocnik konsorcjum Megatel i Action, które dostarczy komputer.

Jak dodał Białek "w tej chwili nie ma żadnych granic, których nie można by spróbować przekroczyć na tym sprzęcie".

Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że komputer będzie najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, zdolną wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę.

Od fizyki po medycynę

Urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów fizycznych lub chemicznych, które dzięki komputerowi będzie można przeprowadzać taniej i szybciej niż w rzeczywistości.

Superkomputer dostarczy narzędzia do tworzenia i wykonywania aplikacji naukowych, multimedialnych i mobilnych.

- Sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach, poczynając od fizyki czy chemii, a na medycynie kończąc - wyjaśnił Proficz.

Będzie analizował badania

Sprzęt, który będzie najważniejszą częścią realizowanego na PG projektu "Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji", ma też służyć m.in. do analizy zapisów dźwiękowych i obrazów.

Ta ostatnia możliwość ma być wykorzystywana m.in. w badaniach endoskopowych: komputer będzie analizował nagrania z badań przewodu pokarmowego i wskazywał na obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie.

Jak zapewniają eksperci z PG, projekt będzie otwarty na wspieranie różnych dziedzin nauki: np. nowych technologii w zakresie energetyki (wydobycie gazu łupkowego), środowiska naturalnego (poziom i zanieczyszczenie wód), czy medycyny (wspomaganie prac lekarskich zespołów badawczych).

Będzie pracował z 10 razy wolniejszym poprzednikiem

- Nowy superkomputer wart 30 mln zł uczelnia kupuje ze środków, jakie dostaje na zrealizowanie projektu "Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji" z Unii Europejskiej - powiedziała Ewa Kuczyńska z biura prasowego PG.

Gdy pod koniec roku superkomputer zostanie dostarczony politechnice, będzie on pracował wraz ze swoim poprzednikiem pochodzącym z 2011 r. Jak poinformował rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, trzyletni sprzęt jest około 10 razy wolniejszy od nowego nabytku.

Superkomputer trafi do Politechniki Gdańskiej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ws / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

0