Organizowali koncert, podczas którego zginął prezydent Adamowicz. Siedem osób stanie przed sądem

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Prokurator o akcie oskarżenia w sprawie organizacji koncertu WOŚPtvn24
wideo 2/13
tvn24Prokurator o akcie oskarżenia w sprawie organizacji koncertu WOŚP

Do sądu wysłany został akt oskarżenia przeciwko osobom, które brały udział w organizacji koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2019 roku w Gdańsku. Podczas tej imprezy dźgnięty nożem został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jak poinformowała dziennikarzy w czwartek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz, aktem oskarżenia objęto siedem osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa i nieprawidłowościami w organizacji imprezy "Koncert – Gdańsk dla Orkiestry". Odbyła się ona w dniu 13 stycznia 2019 roku w ramach XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wśród oskarżonych są dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy i które - zgodnie z opinią biegłego - nie dopełniły swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie. Te dwie osoby usłyszały zarzut narażenia uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Paweł AdamowiczFakty TVN

Tłumaczył, jak zabójca Pawła Adamowicza dostał się na scenę. Ochroniarz skazany za kłamstwo.

"Narazili uczestników na utratę życia"

Kolejne dwie oskarżone osoby są z zarządu Agencji Ochrony Tajfun - to właściciel firmy oraz dyrektor ds. ochrony i BHP. Oskarżono ich również o narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

- Urzędnikowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy pomimo uchybień złożonego wniosku oraz dwóm funkcjonariuszom policji opiniującym wniosek, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię, zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych i narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - uzupełniła prokurator Muklewicz.

Śledztwo dotyczyło zorganizowanej w dniu 13 stycznia 2019 roku, na Targu Węglowym w Gdańsku imprezy "Koncert - Gdańsk dla Orkiestry". Organizatorem imprezy było stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

W trakcie imprezy doszło do śmiertelnego ugodzenia nożem przebywającego na scenie koncertowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"To były cztery rany: serca, przepony, jamy brzusznej i przedramienia"tvn24

Prześwietlili procedury

Śledczy sprawdzali okoliczności związane z organizacją imprezy, procedurą uzyskania zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny oraz spełnieniem przez organizatora warunków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy.

- Zabezpieczono obszerną dokumentację źródłową z instytucji, które uczestniczyły w procedurze rozpatrywania wniosku Regionalnego Centrum Wolontariatu, odtworzono nagrania z kamer monitoringu, a także przesłuchano wielu świadków - dodała Muklewicz.

Powołano też biegłego sądowego z zakresu nauk o bezpieczeństwie i zarządzania bezpieczeństwem, w celu wydania opinii dotyczącej prawidłowości organizacji i przebiegu imprezy "Koncert - Gdańsk dla Orkiestry".

Kim jest Stefan W. podejrzany o atak a prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza?

Krytyczny biegły

Akt oskarżenia oparto m.in. na opinii biegłego z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania bezpieczeństwem.

- Ten stwierdził liczne i rażące uchybienia zarówno po stronie organizatora imprezy: stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, jak i instytucji opiniującej wniosek organizatora, to jest funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz urzędu wydającego zezwolenie na podstawie wniosku, to jest pracownika Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, a także firmy ochroniarskiej Agencji Ochrony Tajfun, której zlecono zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy - powiedziała prokurator Muklewicz.

Według prokuratury, firma ochroniarska i organizator imprezy Regionalne Centrum Wolontariatu nie zapewnili bezpieczeństwa i porządku podczas koncertu. W szczególności nie zabezpieczyli dostępu do sceny, umożliwiając wtargnięcie na nią zamachowca, który ugodził nożem Pawła Adamowicza.

Wszystkim oskarżonym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledczy powołują nowy zespół lekarzy. Mają zbadać Stefana W. podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowiczatvn24

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24