Uroczyste podniesienie flagi, koncert, spotkanie samorządowców i debata online w Europejskim Centrum Solidarności. Gdańsk świętuje 4 czerwca rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Ze względu na epidemię COVID-19 obchody różnią się jednak od zeszłorocznych. Osoby, które biorą w nich udział, muszą mieć maseczki i mają zachować odpowiedni dystans.
Gdańsk obchodzi 31. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Władze Gdańska zapewniają, że pomimo epidemii, która uniemożliwia organizowanie dużych wydarzeń, obchody mają uroczysty charakter. - 4 czerwca to szczególny dzień, szczególna data. Wtedy, jako obywatelki i obywatele, uzyskaliśmy swoją podmiotowość. Po raz pierwszy mogliśmy poznać siłę mocy karty wyborczej. W tym roku nie możemy świętować tak, jak chcielibyśmy, gdyż zmagamy się z koronawirusem. Dlatego w symboliczny sposób zapraszam Was do śledzenia online, na stronie gdansk.pl i w mediach społecznościowych, uroczystości podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy maszt w Gdańsku– powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, cytowana w komunikacie prasowym.
Był koncert, zawiesili flagę
O godzinie 12 w wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbył się koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, miejskiej carillonistki. Można było usłyszeć dwa XVIII- wieczne chorały. Ich dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich. Później zabrzmiała tabulatura lutniowa z XVII wieku, "Polonezy" autorstwa Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII wieku, ucznia J.S. Bacha oraz Mazurek Dąbrowskiego.
Koncert można było usłyszeć na żywo, ale też online na facebookowym profilu "Carillony Gdańskie–Muzeum Gdańska". O godzinie 14 na Górze Gradowej odbyła się uroczystość podniesienia na maszt flagi patchworkowej. Została ona uszyta przez prawie 1000 osób, instytucji i organizacji podczas Święta Wolności i Solidarności, które w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Prezydent Gdańska zapowiedziała wówczas, że będzie ona wciągana na maszt co roku 4 czerwca dla uczczenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku.
W uroczystości, oprócz Aleksandry Dulkiewicz, wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz członkowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Dziś uczcimy 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce ✌🇵🇱 Wywieście flagi, śledźcie transmisje z...
Posted by Miasto Gdańsk on Wednesday, June 3, 2020
Po zakończeniu ceremonii jej uczestnicy przeszli pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie przed godziną 15 złożyli kwiaty.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego
O godzinie 16.30 przed Dworem Artusa zaplanowane są okolicznościowe wystąpienia Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy i przewodniczącego Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich.
Relacja z wydarzenia dostępna będzie na facebookowym profilu Rafała Trzaskowskiego. Osoby, które zechcą osobiście wysłuchać przemówień, będą zobowiązane do zachowania dystansu społecznego. Urzędnicy rekomendują również zakrycie ust i nosa. Ostatnim punktem obchodów będzie debata "Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?", z udziałem prof. Tomasza Besty, Małgorzaty Łukianow oraz dr. Grzegorza Piotrowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności i poprowadzi je prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Jak podaje gdański magistrat, uczestnicy debaty będą dyskutować m.in. o tym, jaka jest kondycja polskiego społeczeństwa; kto i w jakiej sprawie zawiązuje działalność pozarządową, a kto nie nadaje jej instytucyjnych ram; na jakich polach rodzi się potrzeba manifestacji przekonań i kim są ci, którzy wychodzą na ulice; czy kształcenie świadomych obywateli jest konieczne; czy sytuacja po pandemii koronawirusa się zmieni i w jaki sposób. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu ECS (fb.com/ecsgdansk) oraz na portalu miejskim (www.gdansk.pl). 4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 proc. mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli. Całkowicie wolne były wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła zdecydowaną większość mandatów.
Autorka/Autor: MAK/gp
Źródło: PAP/TVN24