Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Pracuje nad lekiem na alzheimera, może pomóc milionom chorych

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa/gp,
tam
Źródło:
TVN24 Pomorze, PAP
Dr Karolina Pierzynowska, Polka pracująca nad lekiem w terapii chorych na alzheimera, laureatką międzynarodowej nagrody
Dr Karolina Pierzynowska, Polka pracująca nad lekiem w terapii chorych na alzheimera, laureatką międzynarodowej nagrodytvn24
wideo 2/9
tvn24Nagroda dla polskiej naukowiec

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award. Badaczka - we "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 - opowiedziała o pracy nad lekiem, który ma pomóc w terapii chorych na alzheimera oraz huntingtona.

Komisja Future Science Future Star Award zwróciła uwagę na badania prowadzone przez dr Pierzynowską, których tematem jest opracowanie terapii dla chorób Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona i wielu innych z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu. Powoduje ona aktywację procesów, które usuwają z komórek nerwowych wszystkie toksyczne białka, które wywołują choroby. Poza tym jest bezpieczna podczas długiej terapii.

– Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro, jak i na modelach mysich tych chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii – przekazuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie Pierzynowska pracuje. – Nagroda ta po raz pierwszy trafi do polskiej naukowczyni – dodaje rzeczniczka.

Konieczne miliony

Dr Karolina Pierzynowska - we "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 - mówiła o tym, że końca dobiegają badania "na modelach zwierzęcych". Dały one - jak podkreślała badaczka - znakomite wyniki, bo u niektórych myszy zaobserwowano cofnięcie się na przykład choroby Huntingtona.

Teraz powinna zacząć się próba eksperymentalna z udziałem pacjentów. Na to potrzebne będą fundusze. - Ta nagroda nie sponsoruje badań, ale może pomóc w otrzymaniu funduszy w innych źródłach - przyznaje naukowiec.

Jak szybko lek dostępny będzie dla wszystkich chorych na wymienione wyżej choroby? Jak przyznaje Pierzynowska, zależy to właśnie od finansowania. Na kolejny etap badań potrzeba czterech milionów złotych oraz funduszy na ubezpieczenie pacjentów, którzy będą chcieli wziąć udział w eksperymencie i zostaną skierowani na nie przez lekarzy. Badania kliniczne mogą potrwać kilka lat.

Dr Karolina PierzynowskaUniwersytet Gdański

Naukowcy z całego świata

Komisja sędziowska nagrody składała się z doświadczonych naukowców z całego świata. W bieżącej edycji konkursu zasiedli w niej: Ian A. Blair (University of Pennsylvania, USA), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation, USA), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Kanada).

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star przyznawana jest przez wydawnictwo Future Science i czasopismo "BioTechniques". Jej celem jest wyróżnienie wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie i którzy mają za sobą "szybki i intensywny start kariery naukowej", a do prowadzonych przez siebie badań "podchodzą z ogromną pasją".

17 września dr Pierzynowska o swoich badaniach mówiła w Dzień Dobry TVN.

Autor:eŁKa/gp, tam

Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Gdański

Pozostałe wiadomości