Bibliotekarz na rowerze

TVN24

odjazdowybibliotekarz.plOdjazdowy bibliotekarz przemierza Trójmiasto

Sprawny rower, ulubiona książka w koszyku na kierownicy i można ruszać w trasę. Na podbój Trójmiasta wyjechali bibliotekarze na dwóch kółkach. Czytelnicy – zaraz za nimi. Można jeszcze dołączyć.

Bibliotekarze ruszają o godz. 9 z gdyńskiego Skweru Kościuszki. Po drodze zatrzymają się w Sopocie przy Teatrze Atelier (godz. 10.00 – 10.30) oraz w parku Reagana (około godz. 11.00 – 11.30). Metę zaplanowano ok. godz. 13 w nowo otwartej bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu. Akcję organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

- Jedziemy w peletonie profesjonalistów (bibliotekarzy) i amatorów (czytelników) – informują współorganizatorzy ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia. - „Trójmiejski odjazd z książką” to lokalna edycja akcji Odjazdowy Bibliotekarz, czyli rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów.

Myć się czy wietrzyć

Po drodze, mole książkowe na rowerach mogą liczyć na moc atrakcji: konkursy i spotkania z pisarzami. W programie m.in. rozmowy z Małgorzatą Sokołowską, autorką książki pt. „Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś”, Pawłem Konjo Konnakiem, performerem i autorem książki pt. "Gangrena - mój punk rock song" oraz Roksaną Jędrzejewską Wróbel - autorką książek dla dzieci, piosenek, słuchowisk i scenariuszy.

Stereotyp bibliotekarza

Rajd związany jest z Tygodniem Bibliotek, który przypada w połowie maja. Trójmiasto bierze w niej udział po raz pierwszy. Cel akcji to nie tylko promowanie czytelnictwa i jazdy na rowerze. Uczestnicy-profesjonaliści chcą udowodnić coś jeszcze.

- To walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza, kreowanie pozytywnego wizerunku zawodu – tłumaczą organizatorzy.

Do rajdu można dołączyć w każdym momencie, wielbiciele książek jadą głównymi szlakami rowerowymi Trójmiasta. Warunek jest jeden – trzeba wziąć ze sobą ulubiona książkę.

Autor: maz