Przełomowy wyrok ETPC w Strasburgu w sprawie związków jednopłciowych w Polsce

The seat of the European Court of Human Rights in Strasbourg
Ostatnia uchwała "anty-LGBT" w województwie świętokrzyskim uchylona (materiał z 18.08.2023)
Źródło: TVN24

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, nie wywiązując się z "obowiązku zapewnienia skarżącym uznania i ochrony ich związków jednopłciowych". Skargę przeciwko państwu polskiemu w 2017 roku wniosło pięć par. 

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stosunkiem sześciu głosów do jednego orzekł, iż brak regulacji związków jednopłciowych w Polsce stanowi naruszenie art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) w powiązaniu z art. 14 dotyczącym dyskryminacji. "Trybunał uznał, że państwo polskie nie wywiązało się z obowiązku zapewnienia skarżącym uznania i ochrony ich związków jednopłciowych. Uchybienie to spowodowało niezdolność skarżących do uregulowania podstawowych aspektów ich życia i stanowiło naruszenie ich prawa do poszanowania życia seksualnego" - wskazano w wyroku.

Sprawa dotyczy braku prawnego uznania i ochrony par jednopłciowych w Polsce. Jak wskazał Trybunał, małżeństwo w Polsce może być zawarte tylko między kobietą i mężczyzną i jest jedyną drogą sformalizowania związku. Skargę przeciwko państwu polskiemu w 2017 roku złożyło pięć par jednopłciowych z Polski.

Wyrok Trybunału w Strasburgu. "Dzieje się historia"

Jeden ze skarżących, Krzysztof Alcer, odniósł się do oczekiwanego wyroku ETPC w poniedziałkowym wpisie na portalu X. "Jutro w czasie exposè Donalda Tuska Europejski Trybunał Praw Człowieka wyda wyrok w mojej i mojego narzeczonego sprawie" - wskazał. "My tymczasem będziemy u umówionego dawno temu notariusza, żeby mieć nasz nowy dom. Tyle zmian na raz!" - dodał.

"Dla mnie jest to jeden z najbardziej historycznych momentów polskiego ruchu LGBT. Dzieje się historia. I do tego ten zbieg okoliczności, że tego samego dnia swoje exposé wygłasza Donald Tusk, premier nowego rządu prodemokratycznej koalicji, która szła do władzy z obietnicami przywrócenia w Polsce praworządności" - skomentowała wyrok w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Mirosława Makuchowska, dyrektorka Kampanii przeciw Homofobii.  

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Źródło: Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Lech Wałęsa wygrywa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie przeciwko Polsce

Czytaj także: