Rzecznik KRS odpowiedział na zarzuty Zbigniewa Ziobrytvn24
- Jesteśmy sędziami Rzeczypospolitej, wygraliśmy kiedyś bardzo wielostopniowe konkursy. Takie rzeczy, o których mówi minister, są dla nas po prostu obraźliwe- powiedział w rozmowie z TVN24 sędzia Waldemar Żurek. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa odniósł się do wtorkowej konferencji prasowej ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Podczas konferencji minister sprawiedliwości komentował krytyczne stanowisko KRS dotyczące zapowiadanych zmian w Radzie.
Ziobro powiedział m.in., że "czas najwyższej kasty dobiega końca".
- Minister uczepił się jakiegoś jednego sformułowania, które kiedyś ktoś nieopatrznie wypowiedział i teraz rozmawia z nami przed media, atakując nas jednocześnie. Nie odwdzięczę się ministrowi tym samym - przekonywał w odpowiedzi Żurek.
Dodał, że Zbigniew Ziobro nie uczestniczy w posiedzeniach KRS, choć zgodnie z konstytucją wchodzi w skład tej rady z urzędu. - Zapraszamy, panie ministrze. Jeżeli chce pan zmian dla obywatela, proszę przyjść i będziemy dyskutować - mówił rzecznik KRS.
- My panu poradzimy, gdzie są słabe punkty systemu, wysłuchamy pańskich uwag. Tak jak mówi konstytucja, władza musi ze sobą rozmawiać - podkreślił Żurek.
- Mam nadzieję, że możemy coś dobrego dla Polski wypracować - dodał. Jak mówił, sędziowie ze strony przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości słyszą dziś tylko "inwektywy".
- Jesteśmy sędziami Rzeczypospolitej, wygraliśmy kiedyś bardzo wielostopniowe konkursy, jesteśmy sprawdzani na różne sposoby. Takie rzeczy, o których mówi minister, są dla nas po prostu obraźliwe - stwierdził Żurek.
Co się zmieni w KRS?
Projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in., że odtąd to Sejm - a nie sądy - będzie wskazywał 15 sędziów zasiadających w KRS. Kadencje obecnych mają zostać wygaszone w ciągu 90 dni.
Inna ze zmian zakłada, że w KRS zostaną utworzone dwa Zgromadzenia: Pierwsze i Drugie. W skład Pierwszego Zgromadzenia będą wchodzić: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, osoba wskazana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wskazanych przez Sejm.
Zgodnie z projektem, kandydatury przyszłych sędziów - lub sędziów oczekujących na awans - będą musiały być pozytywnie zaopiniowane przez oba zgromadzenia KRS.