Czym będą zajmować się w rządzie Kuchciński, Dworczyk i Szynkowski vel Sęk? Są projekty rozporządzeń

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jackowski: zmiany, które nastąpiły, niewątpliwie osłabiają pozycję premiera Morawieckiego
Jackowski: zmiany, które nastąpiły, niewątpliwie osłabiają pozycję premiera MorawieckiegoTVN24:
wideo 2/8
TVN24:Jackowski: zmiany, które nastąpiły, niewątpliwie osłabiają pozycję premiera Morawieckiego

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się w poniedziałek projekty rozporządzeń dotyczące szczegółowego zakresu działań szefa kancelarii premiera Marka Kuchcińskiego, ministra Michała Dworczyka i ministra ds. Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Ich obowiązki wynikają z ostatnich zmian w Radzie Ministrów.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda powołał wiceszefa klubu PiS Marka Kuchcińskiego na stanowisko ministra-członka Rady Ministrów. Został on również nowym szefem kancelarii premiera. Kuchciński w latach 2015-2019 był marszałkiem Sejmu. Latem 2019 roku - po tym, jak wyszło na jaw, że wykorzystywał rządowy samolot do prywatnych celów - podał się do dymisji.

CZYTAJ TAKŻE: Kuchciński odcina się od doniesień w sprawie nagrania z agencji towarzyskiej

Jednocześnie ze stanowiska szefa KPRM ustąpił Michał Dworczyk, ale pozostaje ministrem w kancelarii.

Wśród ostatnich zmian w rządzie znalazło się także powołanie dotychczasowego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka na ministra ds. Unii Europejskiej w zamian za Konrada Szymańskiego, który z funkcji zrezygnował.

Czym zajmą się ministrowie?

W poniedziałek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono trzy projekty rozporządzeń w sprawie zakresu obowiązków tych trzech ministrów.

Wynika z nich, że do zakresu działania ministra Dworczyka należy "realizacja zadań w ramach projektów dotyczących udzielania wsparcia państwom sąsiedzkim", a także "zapewnienie Prezesowi Rady Ministrów i członkom kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informacji i analiz w zakresie możliwości udzielania wsparcia państwom sąsiedzkim".

Ponadto do obowiązków Dworczyka należy "formułowanie rekomendacji i przygotowywanie działań związanych z udzielaniem wsparcia państwom sąsiedzkim" oraz "współdziałanie przy wykonywaniu zadań realizowanych przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej". Były szef kancelarii szefa rządu ma też wykonywać inne zadania zlecone przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów. 

Projekt rozporządzenia w sprawie funkcji Michała Dworczyka

Kuchciński może "powoływać zespoły", "żądać informacji, dokumentów i sprawozdań"

Z kolej jeśli chodzi o nowego szefa KPRM Marka Kuchcińskiego, ma on wykonywać "zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów".

Z projektu wynika też, że do zakresu jego działania należy "nadzór nad zapewnieniem przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów obsługi Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów, ministrów wykonujących zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów, pełnomocników Rządu, komisji wspólnych oraz organów pomocniczych Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów".

Projekt rozporządzenia w sprawie funkcji Marka Kuchcińskiego

To także "kierowanie działalnością i nadzór nad realizacją zadań Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" określonych ustawą oraz "wykonywanie innych zadań zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów".

W dokumencie napisano, że Kuchciński może z upoważnienia premiera lub Rady Ministrów "żądać informacji, dokumentów i sprawozdań okresowych lub dotyczących poszczególnej sprawy albo rodzaju spraw od organów administracji rządowej", a także "przekazać, z urzędu lub na wniosek właściwego organu albo na wniosek strony, sprawę należącą do właściwości więcej niż jednego organu administracji rządowej do załatwienia wskazanemu przez siebie ministrowi, zawiadamiając o tym wszystkie inne właściwe organy oraz strony".

Dodano, że w zakresie niezbędnym do realizacji zadań minister może "powoływać zespoły do opracowania określonych zagadnień" i "zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań".

Wśród kompetencji Szynkowskiego vel Sęka kierowanie działem administracji zajmującym się członkostwem w UE

W projekcie dotyczącym zakresu działania ministra ds. UE wskazano, że kieruje działem administracji rządowej - członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz że jest dysponentem części budżetu państwa.

Projekt rozporządzenia w sprawie funkcji Szymona Szynkowskiego vel Sęka

Z dokumentów wynika, że wszystkie trzy rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 12 października tego roku, a w przypadku Szynkowskiego vel Sęka - 13 października.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości