Historia tańca będzie jednym z przedmiotów, które mogą być realizowane w liceach ogólnokształcących i technikach w zakresie rozszerzonym - zakłada rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że minister podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Zostało ono opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw.
"W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia została ustalona podstawa programowa przedmiotu historia tańca jako jednego z przedmiotów, które mogą być realizowane w liceach ogólnokształcących i technikach w zakresie rozszerzonym. Szkoły będą mogły uwzględnić w planie nauczania zajęcia z tego przedmiotu od roku szkolnego 2023/2024" - poinformował w komunikacie na stronie internetowej resort edukacji. Zmiana w tym zakresie zarówno w podstawie programowej, jak i w ramowych planach nauczania dla publicznych szkół (określenie wymiaru godzin) została wprowadzana na wniosek ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 roku.
Co z rokiem szkolnym 2021/2021? Decyzja ministra
W piątek resort edukacji przekazał w komunikacie, że minister Przemysław Czarnek podpisał dwa rozporządzenia, które określają sposób realizacji zadań jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii.
Pierwsze to rozporządzenie "w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Drugie - "w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".
Od 1 września 2021 roku wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii - ogłosił resort w komunikacie wydanym w piątek.
Zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminów
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że w 2022 roku, podobnie jak w roku 2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załącznikach do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082). "Dokumenty zawierają zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych" - napisano.
Ministerstwo podało też informacje o tym, jak w 2022 roku będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty.
Zostanie on przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. "Takie rozwiązanie umożliwi uczniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu" - czytamy. "Ponadto w 2022 r. nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia" - dodano w wydanym w piątek komunikacie resortu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock