Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera, rozmowy dotyczyły między innymi współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.
"Wiodącym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z szefem chińskiego parlamentu było poszukiwanie praktycznych mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Rozmowa dotyczyła również dalszego zacieśnienia bilateralnej współpracy gospodarczej" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
"Wysoka dynamika polsko-chińskich spotkań"
Jak podkreśliła kancelaria premiera, spotkanie było także okazją do omówienia współpracy na forach wielostronnych, w tym w formacie 16+1 (Europa Środkowo-Wschodnia + Chiny), a także zachęcenia chińskich inwestorów do większego zainteresowania polskim rynkiem.
"Spotkanie potwierdziło utrzymującą się wysoką dynamikę polsko-chińskich spotkań na najwyższym szczeblu. Stanowi dowód zaangażowania obu stron w realizację zapisów wszechstronnego partnerstwa strategicznego łączącego Polskę i Chiny od 2016 r" - dodano w komunikacie.
Spotkania Zhang Dejianga - "numeru 3" w Biurze Politycznym Komunistycznej Partii Chin - w Warszawie rozpoczęły się w czwartek od rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W trakcie spotkania zostało podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.
W piątek spotkanie z prezydentem Dudą
Wydarzeniem towarzyszącym wizycie chińskiego polityka jest Chińsko-Polskie Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej, które odbyło się w czwartek. Wezmą w nim udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskiej branży budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.
W forum wzięli także udział: pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild, przedstawiciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.
W piątek Zhang Dejiang spotka się natomiast z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
Wizyta delegacji chińskiej w Polsce potrwa do niedzieli. Tego dnia to szef chińskiego parlamentu zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Delegacja chińska podczas wizyty w Polsce zwiedzi Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.
W maju w Chinach przebywała premier Beata Szydło. Wzięła tam udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem spotkania szefów rządów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.
Autor: adso / Źródło: PAP