W Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarł Zdzisław Tobiasz. Aktor występował na deskach teatrów w Warszawie, Olsztynie, Szczecinie czy Lublinie. Znany był również z licznych ról filmowych i dubbingowych. Największą popularność zawdzięcza serialowi "07 zgłoś się", w którym wcielił się w rolę majora Wołczyka.
Zdzisław Tobiasz urodził się 13 maja 1926 roku w Nowych Miedzach niedaleko Łodzi. Studiował w łódzkiej, a następnie warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończył w 1951 roku. "Plotłem, że chcę być aktorem, bo to pozwala inteligentnie żyć, codziennie coś nowego. Zmienia się postać i twarz. I wtedy ktoś z komisji zauważył z uśmiechem: - Powinniśmy go przyjąć, bo jeszcze zostanie detektywem albo szpiegiem" – wspominał w wywiadzie dla tygodnika "Życie na gorąco" w 2004 r.
Na deskach teatralnych zadebiutował już w czasie studiów. W 1949 r. pojawił się na scenie warszawskiego Teatru Placówka, filii łódzkiego Teatru Wojska Polskiego jako Antonelo w "Psie ogrodnika" Lope de Vegi. W 1951 roku związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie występował z przerwami do 1991 roku. W 1962 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Ludzie z pociągu" w reżyserii Kazimierza Kutza. Wystąpił też m.in. w "Krótkim filmie o zabijaniu" i "Dekalogu V" Krzysztofa Kieślowskiego. Grał i reżyserował w Teatrze Telewizji.
Zdzisław Tobiasz miał na koncie wiele znaczących ról, jednak największą popularność zawdzięcza serialowi "07 zgłoś się", gdzie wcielił się w rolę majora Wołczyka, szefa porucznika Borewicza (w tej roli zmarły w ubiegłym roku Bronisław Cieślak). Miał również na koncie wiele ról dubbingowych, w tym najsłynniejszą w "Sadze rodu Forsyte'ów", gdzie użyczył głosu Soamesowi Forsyte'owi.
Zdzisław Tobiasz był również nauczycielem kolejnych pokoleń aktorów. Wykładał w łódzkiej i warszawskiej PWST. W 1991 roku otrzymał Złoty Mikrofon Polskiego Radia.
Źródło: PAP, tvn24.pl