Zdjęcia w sieci. "Te doniesienia są absurdalne, nie mają związku z rzeczywistością"

Źródło:
TVN24
"Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością"
"Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością"
TVN24
"Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością"TVN24

Potrzebujemy wizji Polski jako kraju imigracji, bo takim krajem pozostaniemy - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami. Komentując rasistowską kampanię, prowadzoną przez polityków prawicy, stwierdził: - Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością.

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

CZYTAJ WIĘCEJ: "Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Te doniesienia są absurdalne"

- Mam poczucie absurdu, bo te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Chyba najbardziej fascynującym z tych doniesień było zdziwienie tym, że ludzie, grupa czterech, pięciu osób stoi na przejściu dla pieszych i czeka na zmianę światła. To było najbardziej fascynujące - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" profesor Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami.

Powiedział, że u badacza takie zdjęcia wzbudzają uczucie "niepokoju i przerażenia". - Polska niedawno się stała krajem imigracji netto, to znaczy takim krajem, w którym obecność imigrantów jest większa niż odpływy za granicę, i według mnie to się nie zmieni. To znaczy Polska pozostanie krajem imigracji, ponieważ przemawiają za tym w zasadzie wszystkie argumenty, poczynając od tego ekonomicznego - tłumaczył.

- Imigranci z nami pozostaną. Jeżeli my spolaryzujemy polskie społeczeństwo, jeżeli my doprowadzimy do tego, żeby te najgorsze postawy się ujawnią, to te postawy także z nami zostaną. Wtedy będziemy mieli naprawdę megaproblem. Niezwykle łatwo jest wywołać te demony. Nie trzeba szukać wcale w tak odległej przeszłości, wystarczy spojrzeć na doświadczenie brexitu sprzed kilku zaledwie lat - zauważył badacz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Seria filmów i fotografii w internecie. Premier pisze o "rasistowskiej propagandzie"

Kaczmarczyk: migranci mają dużą skłonność, żeby przestępczością się nie zajmować

- Polska do niedawna nie była krajem emigracji. Stała się krajem napływu po 2014 roku, czyli od momentu, kiedy wybuchła pierwsza wojna w Ukrainie. I ta zmiana była radykalna, liczba migrantów w Polsce zwiększyła się około 20-krotnie. I to jest jeden z najszybszych tego typu procesów w Europie, a pewnie i na świecie - wskazał Kaczmarczyk.

Jak dodał, "jeżeli spojrzymy na migrantów w Polsce w ciągu ostatniego dziesięciolecia, to przekonamy się, że wnieśli oni potężny wkład do polskiej gospodarki". - De facto są odpowiedzialni za większość dynamiki na polskim rynku pracy, kontrybuują na poziomie właśnie rynku pracy do polskiego PKB, czyli na poziomie ekonomicznym bez wątpienia zyskujemy, także na poziomie budżetowym zyskujemy na obecności migrantów - przekonywał.

Zaznaczył, że "z pewnością są osoby, które mogą się czuć zagrożone". - Są osoby, które mogą odczuwać większą presję choćby na wykorzystywanie usług publicznych. Są osoby, które mogą odczuwać większą presję na poziomie rynku mieszkaniowego. Czyli tak, na poziomie jednostkowym, indywidualnym, lokalnym czy regionalnym mogą pojawić się pewne napięcia i wyzwania - przyznał. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie ma badań, które pokazywałyby wprost zależność przyczynowo-skutkową między zwiększeniem skali migracji i przestępczości. - Co więcej, paradoksalnie jest sporo analiz, które pokazują efekt wręcz przeciwny. Co zresztą można bardzo łatwo wytłumaczyć, dlatego choćby, że migranci często mają systemy wewnętrznej kontroli, ale także dlatego, że jeśli mówimy o migrantach w nieuregulowanym statusie - to są ci, których byśmy najbardziej podejrzewali o działania przestępcze - oni mają dość dużą skłonność do tego, żeby raczej przestępstwami się nie zajmować, ponieważ grozi im deportacja - tłumaczył gość TVN24.

Kaczmarczyk zwrócił uwagę, że "sytuacja Polski jest specyficzna, ponieważ w Polsce wciąż nie mamy drugiego pokolenia migrantów". - A wiemy z doświadczeń krajów choćby zachodniej Europy, że to drugie pokolenie może być potężnym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nie zapewnimy im dostępu do edukacji, do usług publicznych i będziemy ryzykować wykluczeniem społecznym tych osób. Tylko wtedy mówimy o dwóch problemach, które się spotykają. Jednym z nich jest imigracja, a drugim jest wykluczenie społeczne i to, na ile instytucje publiczne mogą sobie z tym radzić - wyjaśnił badacz. 

"Potrzebujemy wizji polski jako kraju imigracji"

Gość "Rozmowy Piaseckiego" zauważył, że w ciągu ostatnich kilku lat prawo do wykonywania pracy w Polsce uzyskała bardzo liczna grupa cudzoziemców. - I to cudzoziemców innych niż ci, którzy docierali do Polski wcześniej, czyli nie tylko obywateli Ukrainy czy Białorusi, to są także osoby z Azji, z Afryki, więc mogą to być po prostu te osoby, które absolutnie mają prawo do wykonywania pracy w Polsce i przebywania w Polsce. Mogą to być osoby, które są w procedurze azylowej, czyli starają się o uzyskanie ochrony międzynarodowej. Mogą to być oczywiście także osoby, które są w Polsce w sposób nieuregulowany - mówił badacz, pytany o zdjęcia, które pojawiają się w sieci.

Jego zdaniem jednym z największych paradoksów jest to, że "w ciągu minionych lat mieliśmy niezwykle ostrą retorykę antyimigrancką, zwłaszcza w momentach przedwyborczych, a w tym samym czasie mieliśmy ultraliberalną politykę migracyjną", jedną z najbardziej otwartych w Unii Europejskiej.

- Nie mamy w Polsce strategii migracyjnej, nie mamy doktryny, nie mamy wizji. I to jest chyba najbardziej uderzające - ocenił. - Potrzebujemy wizji Polski jako właśnie kraju imigracji, bo takim krajem po prostu pozostaniemy - dodał.

"Zapory mają ograniczoną skuteczność. Działa stworzenie legalnego kanału"

Kaczmarczyk mówił także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Pytany, kim są ludzie próbujący dostać się do naszego kraju, odparł: - Badacz chciałby móc powiedzieć, kto to jest, ale biorąc pod uwagę procedury albo w zasadzie ich brak obecnie, jest to niezwykle trudne.

- To, co wiemy z doniesień różnych, to że prawdopodobnie zmieniło się nasze poczucie kontroli. Wydaje nam się, że granica jest lepiej strzeżona i lepiej chroniona. Po drugie, mamy poczucie, że zmieniła się struktura tych osób. To wydaje się dość zrozumiałe, ponieważ jeżeli fortyfikujemy granicę, to powinna się ta struktura zmienić - stwierdził.

Tymczasem w jego ocenie wschodnia granica Polski nie jest obecnie bardziej szczelna.- To jest w dużej mierze ułuda, ponieważ nigdzie na świecie to się po prostu nie udaje. My wiemy, że tego typu zapory mają ograniczoną skuteczność. A to, co działa tak naprawdę, to jest tworzenie kanałów legalnego napływu i współpraca z krajami pochodzenia. Ten ostatni punkt jest tutaj niestety bardzo trudny, ponieważ mamy do czynienia z napływem z kraju trzeciego, czyli głównie z Białorusi - zauważył gość TVN24.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa konwencja krajowa Partii Republikańskiej, podczas której Donald Trump formalnie uzyskał nominację na kandydata na prezydenta. Trump wskazał też kandydata na wiceprezydenta. To J.D. Vance, republikański senator z Ohio, autor bestsellerowej powieści "Elegia dla bidoków".

Trump zdecydował. Wskazał kandydata na wiceprezydenta

Trump zdecydował. Wskazał kandydata na wiceprezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik, oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ksiądz Mariusz W., były dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), diecezjalny duszpasterz akademicki w Radomiu, usłyszał w prokuraturze w Zamościu zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet.

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Źródło:
PAP

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl