Zdjęcia w sieci. "Te doniesienia są absurdalne, nie mają związku z rzeczywistością"

Źródło:
TVN24
"Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością"
"Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością"
TVN24
"Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością"TVN24

Potrzebujemy wizji Polski jako kraju imigracji, bo takim krajem pozostaniemy - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami. Komentując rasistowską kampanię, prowadzoną przez polityków prawicy, stwierdził: - Te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością.

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

CZYTAJ WIĘCEJ: "Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Te doniesienia są absurdalne"

- Mam poczucie absurdu, bo te doniesienia są absurdalne, nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Chyba najbardziej fascynującym z tych doniesień było zdziwienie tym, że ludzie, grupa czterech, pięciu osób stoi na przejściu dla pieszych i czeka na zmianę światła. To było najbardziej fascynujące - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" profesor Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami.

Powiedział, że u badacza takie zdjęcia wzbudzają uczucie "niepokoju i przerażenia". - Polska niedawno się stała krajem imigracji netto, to znaczy takim krajem, w którym obecność imigrantów jest większa niż odpływy za granicę, i według mnie to się nie zmieni. To znaczy Polska pozostanie krajem imigracji, ponieważ przemawiają za tym w zasadzie wszystkie argumenty, poczynając od tego ekonomicznego - tłumaczył.

- Imigranci z nami pozostaną. Jeżeli my spolaryzujemy polskie społeczeństwo, jeżeli my doprowadzimy do tego, żeby te najgorsze postawy się ujawnią, to te postawy także z nami zostaną. Wtedy będziemy mieli naprawdę megaproblem. Niezwykle łatwo jest wywołać te demony. Nie trzeba szukać wcale w tak odległej przeszłości, wystarczy spojrzeć na doświadczenie brexitu sprzed kilku zaledwie lat - zauważył badacz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Seria filmów i fotografii w internecie. Premier pisze o "rasistowskiej propagandzie"

Kaczmarczyk: migranci mają dużą skłonność, żeby przestępczością się nie zajmować

- Polska do niedawna nie była krajem emigracji. Stała się krajem napływu po 2014 roku, czyli od momentu, kiedy wybuchła pierwsza wojna w Ukrainie. I ta zmiana była radykalna, liczba migrantów w Polsce zwiększyła się około 20-krotnie. I to jest jeden z najszybszych tego typu procesów w Europie, a pewnie i na świecie - wskazał Kaczmarczyk.

Jak dodał, "jeżeli spojrzymy na migrantów w Polsce w ciągu ostatniego dziesięciolecia, to przekonamy się, że wnieśli oni potężny wkład do polskiej gospodarki". - De facto są odpowiedzialni za większość dynamiki na polskim rynku pracy, kontrybuują na poziomie właśnie rynku pracy do polskiego PKB, czyli na poziomie ekonomicznym bez wątpienia zyskujemy, także na poziomie budżetowym zyskujemy na obecności migrantów - przekonywał.

Zaznaczył, że "z pewnością są osoby, które mogą się czuć zagrożone". - Są osoby, które mogą odczuwać większą presję choćby na wykorzystywanie usług publicznych. Są osoby, które mogą odczuwać większą presję na poziomie rynku mieszkaniowego. Czyli tak, na poziomie jednostkowym, indywidualnym, lokalnym czy regionalnym mogą pojawić się pewne napięcia i wyzwania - przyznał. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie ma badań, które pokazywałyby wprost zależność przyczynowo-skutkową między zwiększeniem skali migracji i przestępczości. - Co więcej, paradoksalnie jest sporo analiz, które pokazują efekt wręcz przeciwny. Co zresztą można bardzo łatwo wytłumaczyć, dlatego choćby, że migranci często mają systemy wewnętrznej kontroli, ale także dlatego, że jeśli mówimy o migrantach w nieuregulowanym statusie - to są ci, których byśmy najbardziej podejrzewali o działania przestępcze - oni mają dość dużą skłonność do tego, żeby raczej przestępstwami się nie zajmować, ponieważ grozi im deportacja - tłumaczył gość TVN24.

Kaczmarczyk zwrócił uwagę, że "sytuacja Polski jest specyficzna, ponieważ w Polsce wciąż nie mamy drugiego pokolenia migrantów". - A wiemy z doświadczeń krajów choćby zachodniej Europy, że to drugie pokolenie może być potężnym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nie zapewnimy im dostępu do edukacji, do usług publicznych i będziemy ryzykować wykluczeniem społecznym tych osób. Tylko wtedy mówimy o dwóch problemach, które się spotykają. Jednym z nich jest imigracja, a drugim jest wykluczenie społeczne i to, na ile instytucje publiczne mogą sobie z tym radzić - wyjaśnił badacz. 

"Potrzebujemy wizji polski jako kraju imigracji"

Gość "Rozmowy Piaseckiego" zauważył, że w ciągu ostatnich kilku lat prawo do wykonywania pracy w Polsce uzyskała bardzo liczna grupa cudzoziemców. - I to cudzoziemców innych niż ci, którzy docierali do Polski wcześniej, czyli nie tylko obywateli Ukrainy czy Białorusi, to są także osoby z Azji, z Afryki, więc mogą to być po prostu te osoby, które absolutnie mają prawo do wykonywania pracy w Polsce i przebywania w Polsce. Mogą to być osoby, które są w procedurze azylowej, czyli starają się o uzyskanie ochrony międzynarodowej. Mogą to być oczywiście także osoby, które są w Polsce w sposób nieuregulowany - mówił badacz, pytany o zdjęcia, które pojawiają się w sieci.

Jego zdaniem jednym z największych paradoksów jest to, że "w ciągu minionych lat mieliśmy niezwykle ostrą retorykę antyimigrancką, zwłaszcza w momentach przedwyborczych, a w tym samym czasie mieliśmy ultraliberalną politykę migracyjną", jedną z najbardziej otwartych w Unii Europejskiej.

- Nie mamy w Polsce strategii migracyjnej, nie mamy doktryny, nie mamy wizji. I to jest chyba najbardziej uderzające - ocenił. - Potrzebujemy wizji Polski jako właśnie kraju imigracji, bo takim krajem po prostu pozostaniemy - dodał.

"Zapory mają ograniczoną skuteczność. Działa stworzenie legalnego kanału"

Kaczmarczyk mówił także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Pytany, kim są ludzie próbujący dostać się do naszego kraju, odparł: - Badacz chciałby móc powiedzieć, kto to jest, ale biorąc pod uwagę procedury albo w zasadzie ich brak obecnie, jest to niezwykle trudne.

- To, co wiemy z doniesień różnych, to że prawdopodobnie zmieniło się nasze poczucie kontroli. Wydaje nam się, że granica jest lepiej strzeżona i lepiej chroniona. Po drugie, mamy poczucie, że zmieniła się struktura tych osób. To wydaje się dość zrozumiałe, ponieważ jeżeli fortyfikujemy granicę, to powinna się ta struktura zmienić - stwierdził.

Tymczasem w jego ocenie wschodnia granica Polski nie jest obecnie bardziej szczelna.- To jest w dużej mierze ułuda, ponieważ nigdzie na świecie to się po prostu nie udaje. My wiemy, że tego typu zapory mają ograniczoną skuteczność. A to, co działa tak naprawdę, to jest tworzenie kanałów legalnego napływu i współpraca z krajami pochodzenia. Ten ostatni punkt jest tutaj niestety bardzo trudny, ponieważ mamy do czynienia z napływem z kraju trzeciego, czyli głównie z Białorusi - zauważył gość TVN24.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24

Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer

Policja, pod nadzorem prokuratury, bada przyczyny tragedii w Gozdowie w województwie lubelskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-latka przyjechała do jednego z domów, żeby rozpalić w piecu. Doszło do wybuchu. Kobieta nie żyje.

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w związku ze złą jakością powietrza. SMS-owe ostrzeżenie otrzymały osoby przebywające na terenie części województwa śląskiego.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Mam ciekawe informacje na temat tego, co dzieje się wokół walki o prezesurę NIK dla Mariana Banasia - powiedział dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, zapowiadając program "W kuluarach". - Mam wrażenie, że i to wejście do gry prezydenckiej i kontrole mają być jakimś argumentem, nie tyle w sporze o prezydenturę, ile w zabiegach Mariana Banasia o drugą kadencję - mówił.

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

Źródło:
TVN24

Policjanci drogówki dwukrotnie w ciągu godziny zatrzymali w Tomicach (Mazowieckie) tego samego kierowcę. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i został ukarany dwoma mandatami oraz punktami karnymi.

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Malty "zażartował" podczas odprawy na lotnisku w Balicach, że w bagażu ma granat, broń i narkotyki. Interweniowali strażnicy graniczni, a mężczyzna nigdzie nie poleciał. Z kolei 24-letni Brytyjczyk samolot opuścił w asyście. Z powodu papierosa.

Pochwalił się "granatem, bronią i narkotykami" w bagażu

Pochwalił się "granatem, bronią i narkotykami" w bagażu

Źródło:
tvn24.pl

Francja rozmawia ze swoimi sojusznikami o zorganizowaniu nieformalnego szczytu europejskich przywódców w celu omówienia kwestii Ukrainy - poinformował Reuters, powołując się na źródła. Czterej europejscy dyplomaci potwierdzili, że do spotkania ma dojść w poniedziałek w Paryżu. Prezydent Finlandii Alexander Stubb przekazał, że USA zwróciły się do krajów europejskich z pytaniem, co mogą wnieść w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Media o nieformalnym szczycie w Paryżu i ankiecie od USA

Media o nieformalnym szczycie w Paryżu i ankiecie od USA

Źródło:
PAP

Do 250 starć bojowych doszło w sobotę na frontach Ukrainy. Według projektu DeepState, który nanosi na mapy pozycje walczących stron, był to najcięższy dzień na polu bitwy w Ukrainie od początku tego roku. W tym samym czasie w Niemczech trwa Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, gdzie jednym z dominujących tematów jest wojna w Ukrainie.

"To był najcięższy dzień na polu bitwy w tym roku"

"To był najcięższy dzień na polu bitwy w tym roku"

Źródło:
PAP

Postępowanie dowodowe będzie w większym stopniu koncentrowało się na osobie pokrzywdzonej, a nie na tym, czy sprawca miał świadomość podjęcia aktywności seksualnej bez zgody drugiej osoby - mówiła w TVN24 doktor Dominika Czerniak, prawniczka z Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Komentowała zmiany w przepisach dotyczących definicji gwałtu. Jej zdaniem hasło "tylko tak oznacza zgodę" nie zostało de facto wprowadzone.

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

Źródło:
TVN24

Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia.

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na całym świecie obserwujemy rosnący popyt na fizyczne złoto. Jest to związane z obawami przed wprowadzeniem ceł na ten kruszec przez administrację Donalda Trumpa - przekazał Mirosław Budzicki, strateg rynków walutowych w PKO BP. Od początku ubiegłego roku ceny złota wzrosły o ponad 40 procent.

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Źródło:
PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

W zoo w Gdańsku na świat przyszły golce piaskowe. Chociaż swoim wyglądem mogą "budzić mieszane uczucia", są to niezwykłe zwierzęta. Słyną z długowieczności i odporności na choroby. Bez dostępu tlenu potrafią przetrwać nawet kilkanaście minut.

"W ich kolonii panuje ścisła hierarchia, rządzi królowa". Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

"W ich kolonii panuje ścisła hierarchia, rządzi królowa". Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Źródło:
Gdański Ogród Zoologiczny/ TVN24

Zagubiony pies wszedł do tramwaju linii nr 20 we Wrocławiu. Zwierzę zauważył motorniczy MPK Wrocław. "Piesek tak dobrze się poczuł, że zjadł nawet z panem śniadanie" - podaje biuro prasowe UM Wrocławia.

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne dwie ofiary śmiertelne czwartkowego ataku terrorystycznego w Monachium. Zmarła dwulatka i jej mama. Rannych jest 39 osób. Kierowca, który wjechał w demonstrację, to 24-letni Afgańczyk, który przyznał, że staranował demonstrantów świadomie.

Kolejne osoby zmarły po ataku w Monachium. Wśród nich dwulatka

Kolejne osoby zmarły po ataku w Monachium. Wśród nich dwulatka

Źródło:
PAP

Na stacji kolejowej w New Delhi w wyniku chaosu i paniki zginęło co najmniej 18 osób, w tym 14 kobiet i troje dzieci. Lokalne władze podały, że całe zajście trwało około 15-20 minut. Według indyjskich mediów, podróżni chcieli dotrzeć na opóźniony pociąg do miasta Prajagradź, gdzie odbywa się Wielkie Święto Dzbana.

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mężczyzna w Mediolanie oddał się w ręce policji. "Mam już dość kradzieży, aresztujcie mnie" - powiedział funkcjonariuszom na komisariacie. W minionych miesiącach dokonał serii napadów na sklepy z kosmetykami oraz ubraniami w centrum miasta.

"Mam już dość". Złodziej przyszedł na komisariat

"Mam już dość". Złodziej przyszedł na komisariat

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że chociaż Hamas uwolnił trzech kolejnych zakładników, to jednak nie wypuścił wszystkich porwanych. Przekazał, że w tej sytuacji to Izrael będzie musiał zdecydować, jak dalej postępować z Hamasem, a USA poprą każdą decyzję tego państwa. Wcześniej Trump zapowiadał, że jeśli Hamas nie wypuści do soboty wszystkich izraelskich zakładników, "rozpęta się piekło".

Termin minął, Trump groził "rozpętaniem piekła". Teraz ponownie zabrał głos

Termin minął, Trump groził "rozpętaniem piekła". Teraz ponownie zabrał głos

Źródło:
PAP

Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Źródło:
TVN24
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl