Zdalna szkoła tonie w biurokracji. "Nauczyciele i dyrektorzy pracują po 14 godzin"

Źródło:
tvn24.pl
Szkoły zamknięte - lekcje przez internet. Justyna Suchecka gościem TVN24
Szkoły zamknięte - lekcje przez internet. Justyna Suchecka gościem TVN24
tvn24
Szkoły zamknięte - lekcje przez internet. Justyna Suchecka gościem TVN24tvn24

- Do północy w każdy piątek muszę wysłać raport z każdej minuty mojej zdalnej pracy – mówi polonistka z wiejskiej podstawówki na Podkarpaciu. Edukacja zdalna zatopiła nauczycieli i dyrektorów w papierach, a już wcześniej nadmierna biurokracja była jednym z większych problemów w szkołach.

"Czy w celach kontaktowych szkoła korzysta z wiadomości SMS, wiadomości e-mail, oprogramowania Skype, WhatsApp, Messenger, poczty tradycyjnej, telefonu, formy papierowe, lekcje on-line, media społecznościowe?" Każda z wymienionych opcji to osobne pytanie w jednej z wielu ankiet rozesłanych do szkół przez kuratoria oświaty.

- Oni codziennie wysyłają nam jakieś ankiety, często bardzo późno i każą odsyłać niemal natychmiast. Szczytem była ankieta przesłana o godzinie 22 z terminem wypełnienia do godziny 10 rano następnego dnia – mówi dyrektorka niepublicznej podstawówki na Mazowszu. – Na dodatek każą nam wpisywać dane, które i tak już mają w systemie informacji oświatowej i zadają jakieś głupawe pytania, na które nikt nie ma teraz czasu. Kuratorium jeszcze nic nie zrobiło, by nam w czymś rzeczywiście pomóc. A dziś zadzwoniła do mnie wizytatorka z pouczeniem, że mam wypełniać te ankiety, bo potem pożałuję – dodaje.

Właśnie na podstawie jednej z takich ankiet rozesłanej do szkół Ministerstwo Edukacji Narodowej komunikowało następnie, że ponad 90 proc. placówek już prowadzi jakąś formę edukacji na odległość.

Formalnie zdalna nauka rozpoczęła się 25 marca, ale już wcześniej dyrektorzy musieli wypełniać tony papierów związanych z zawieszeniem działalność dydaktycznej w szkołach, do której doszło 12 marca.

Tony dokumentów i ciągłe pretensje

- Szkoły wspierają urzędników informacjami i wypełnianiem ankiet, które do niczego nie służą i nikomu nie pomagają – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, która zrzesza około 5 tysięcy dyrektorów placówek oświatowych, samorządowców i liderów oświatowych. – Zbieranie różnego rodzaju danych w tej sytuacji jedynie przeszkadza, a jeszcze w odpowiedzi nikt nie usłyszał ani jednego dobrego słowa. Ze strony ministerstwa płyną tylko pretensje. To nauczycieli i dyrektorów nie tylko irytuje, ale i demotywuje – dodaje.

Małgorzata, dyrektorka stołecznego zespołu szkół: - Pracujemy dużo więcej niż przed epidemią, na własnym sprzęcie, wykorzystując prywatny internet. Uczymy się pływać na głębokiej wodzie bez instruktora. Wspaniali nauczyciele pomagają sobie wzajemnie, tylko dlaczego system ma działać bez pomocy MEN?

Pleśniar, który jest w stałym kontakcie z dyrektorami, mówi że są tacy, którzy obecnie pracują po 14-15 godzin na dobę, bo zajmują się "kolejnymi papierzyskami". – A podobnie jest z nauczycielami – dodaje.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ewentualnej zmianie terminów egzaminów
Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o ewentualnej zmianie terminów egzaminówTVN24

Z czego spowiadają się nauczyciele

Ewa, anglistka z Częstochowy codziennie oprócz prowadzenia i opracowywania nowych lekcji, musi dla dyrektora wypełniać tabelkę z tematami lekcji i sposobami ich realizacji. Musi "spowiadać się" z tego, z jakich materiałów korzysta, w jaki sposób komunikuje się z uczniami i rodzicami, jak dostosowuje lekcje do różnych potrzeb uczniów.

- Mam troje własnych dzieci pod opieką i równocześnie prowadzę lekcję zdalnie według normalnego planu lekcji. Każdą uczciwie przez 45 minut – opowiada Agnieszka, polonistka z wiejskiej podstawówki na Podkarpaciu, pracuje w szkole od 16 lat. - Wieczorem poprawiam to, co przyślą mi dzieci. Do północy w każdy piątek muszę wysłać raport z każdej minuty mojej zdalnej pracy. Pierwszy raz mam dosyć. Nie daję rady fizycznie i psychicznie. To jest koszmar, nie praca – dodaje.

Anita, polonistka z województwa kujawsko-pomorskiego przez weekend miała zajmować się ewidencjonowaniem zajęć, które prowadziła między 12 a 24 marca. Wypisywać daty, klasy, tematy zajęć, liczbę uczniów biorących udział w zajęciach i poświęconych godzin. A do tego załączać dowody na to, że je prowadziła: skany, maile, zrzuty ekranów, zdjęcia z platform komunikacyjnych. – Na szczęście, po kilku dniach dyrekcja się z tego wycofała – mówi nauczycielka.

Ale w niektórych szkołach dyrektorzy nadal wymagają od nauczycieli udokumentowania zająć prowadzonych w okresie, gdy edukacja zdalna była nieobowiązkowa.

Piontkowski: decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na terminarz przeprowadzania egzaminów
Piontkowski: decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na terminarz przeprowadzania egzaminówTVN

Biurokracja największą zmorą szkół

- Nie ma jednolitego modelu zbierania informacji, dyrektorzy są przeładowani działaniami, bo cała odpowiedzialność za proces edukacji zdalnej spadła na nich. Niestety, w efekcie wielu z nich terroryzuje rady pedagogiczne zadaniami, które zlecili kuratorzy – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

I pokazuje maila z Lubina na Dolnym Śląsku, w którym nauczyciele piszą do ZNP: "Góra chce pokazać jak to w kraju jest idealnie, ale robi to rękami dyrektorów i nauczycieli".

Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że w 2013 roku nauczyciele średnio na wypełnianie dokumentów poświęcali trzy godziny tygodniowo. Związkowcy uważają, że dziś może być to znacznie więcej. Zwłaszcza że już w 2013 roku nauczyciele poświęcali więcej czasu na dokumenty niż na doskonalenie zawodowe czy spotkania z rodzicami.

ZNP w 2019 roku, już po strajku, zapytał nauczycieli, co najbardziej przeszkadza im w pracy. Ankietę wypełniło ponad 18 tys. pedagogów. ZNP zapytało ich m.in., czy wypełnianie konkretnych dokumentów w pracy pomaga. Wnioski są raczej smutne, bo pomocne dla więcej niż połowy ankietowanych okazały się tylko trzy rzeczy: dzienniki lekcyjne, programy nauczania i dokumenty określające zakres wymagań edukacyjnych.

Najbardziej nieprzydatne w nauczycielskiej pracy było według ankietowanych przygotowywanie sprawozdań z wykonywanych zadań. "Nie pomagało" niemal 16 tysiącom przepytanych nauczycieli. Równie niepotrzebne wydawały się im okresowe sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego – że nie pomagają, twierdziło niemal 15 tysięcy badanych.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewniał wówczas, że walka ze szkolną biurokracją będzie jednym z jego priorytetów.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek duży pakiet sankcji wobec Rosji – zapowiedział prezydent USA Joe Biden. Wcześniej we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby mówił, że nowe sankcje będą także odpowiedzią na "wszystkie działania Moskwy będące częścią okrutnej i brutalnej wojny, która toczy się od dwóch lat" w Ukrainie.

Biden zapowiada krok USA

Biden zapowiada krok USA

Źródło:
PAP

Podczas gdy NATO koncentruje się na wojnie na Ukrainie, Rosja otworzyła drugi front przeciwko Zachodowi w Afryce, skutecznie go stamtąd wypierając - zwraca uwagę brytyjski tygodnik "Spectator", wyjaśniając, że dotyczy to głównie kwestii migracyjnych i destabilizowania sytuacji w tych krajach, a nie obecności rosyjskich żołnierzy. W ocenie "Spectatora" dobrym przykładem tej tezy jest obecna sytuacja w Sudanie.

Rosja "otworzyła drugi front przeciwko Zachodowi"

Rosja "otworzyła drugi front przeciwko Zachodowi"

Źródło:
PAP

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

We wtorek rolnicy zablokowali część dróg krajowych, ekspresówek i autostrad. Była posłanka PiS i Lewicy Monika Pawłowska objęła mandat poselski po Mariuszu Kamińskim. Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało ukaranych odebraniem diety poselskiej na okres trzech miesięcy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 21 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w środę 21 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w środę 21 lutego

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Północnokoreańska rakieta balistyczna, wystrzelona w styczniu przez rosyjskie wojsko na Ukrainie, zawierała setki komponentów pochodzących od firm z USA i Europy – poinformowała amerykańska stacja informacyjna CNN, powołując się na raport Conflict Armament Research (CAR). Według brytyjskiej grupy badawczej nie ma jednak dowodów na to, że Korea Północna pozyskała te części bezpośrednio i jest bardzo prawdopodobne, że kupowała je przez pośredników.

Północnokoreański pocisk w Charkowie. Pjongjang "stworzył rozbudowaną sieć"

Północnokoreański pocisk w Charkowie. Pjongjang "stworzył rozbudowaną sieć"

Źródło:
PAP

Były prezydent USA i czołowy kandydat republikański w zbliżających się wyborach Donald Trump wyraził we wtorek pogląd, że zmarły w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny "był bardzo dzielny", ale "prawdopodobnie nie powinien wracać do Rosji". Podobnie jak we wcześniejszym chaotycznym wpisie w mediach społecznościowych nie wspomniał nic o reżimie Władimira Putina, mówił za to o swoich problemach z prawem, przekonując, że wynikają one z jego zaangażowania politycznego.

Trump o śmierci Nawalnego i swoich problemach z prawem

Trump o śmierci Nawalnego i swoich problemach z prawem

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News

Do magazynu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) wróciło ponad 10 tysięcy komputerów, które miały być przekazane w ramach programu "Laptop dla ucznia" - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - W tym pośpiechu, w tym braku przygotowania, w ustawie o laptopach nie przewidziano, co można zrobić z komputerami, które zostaną zwrócone - dodał.

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało ukaranych odebraniem diety poselskiej na okres trzech miesięcy - przekazała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. Wcześniej marszałek Szymon Hołownia przedstawił Prezydium Sejmu wniosek w tej sprawie.

Siedmioro posłów PiS ukaranych. Zabrano im diety na trzy miesiące 

Siedmioro posłów PiS ukaranych. Zabrano im diety na trzy miesiące 

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Odebranie diety na trzy miesiące oznacza, że każdy z ukaranych we wtorek przez Prezydium Sejmu posłów Prawa i Sprawiedliwości może stracić ponad 12 tysięcy złotych brutto, o ile ewentualne odwołanie od kary nie zostanie uwzględnione.

Ile mogą stracić ukarani posłowie PiS

Ile mogą stracić ukarani posłowie PiS

Źródło:
PAP, TVN24

Pani poseł Monika Pawłowska doręczyła mi osobiście pismo, w którym poinformowała o zgodzie na objęcie mandatu poselskiego - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "cała droga formalna została dopełniona". Komentował również słowa Przemysława Czarnka na temat objęcia mandatu przez Pawłowską.

Marszałek Sejmu o objęciu mandatu przez Monikę Pawłowską i o tym, gdzie będzie siedzieć

Marszałek Sejmu o objęciu mandatu przez Monikę Pawłowską i o tym, gdzie będzie siedzieć

Źródło:
TVN24

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał dwie ustawy: nowelę ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR oraz nowelę ustawy przedłużającą legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała, że obie zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Wcześniej prezydent sam zapowiadał, że będzie tak robić z każdą ustawą uchwaloną bez udziału byłych posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Prezydent podpisał dwie ustawy. Paprocka: skieruje je do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym

Prezydent podpisał dwie ustawy. Paprocka: skieruje je do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sejm, który w środę rozpoczyna dwudniowe posiedzenie zajmie się przepisami o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wnioskiem PiS o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sejm będzie też głosował nad ustawą ws. dostępności tabletki "dzień po".

Ruszają obrady Sejmu. Czym zajmą się posłowie

Ruszają obrady Sejmu. Czym zajmą się posłowie

Źródło:
PAP

Rosyjski ambasador usłyszał, że państwo rosyjskie odpowiadało za bezpieczeństwo i zdrowie Aleksieja Nawalnego i w związku z tym jest odpowiedzialne za to, co się z nim stało - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do wezwania rosyjskiego urzędnika do polskiego MSZ. - Powinniśmy się przygotowywać na odstraszanie Putina. Słabość prowokuje, siła odstrasza. Musimy zbudować swoją siłę - podkreślił.

Radosław Sikorski: powinniśmy się przygotowywać na odstraszanie Putina 

Radosław Sikorski: powinniśmy się przygotowywać na odstraszanie Putina 

Źródło:
TVN24

Nawet setki tysięcy dzieci w Gruzji było ofiarami handlu ludźmi - tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez lokalną dziennikarkę. W proceder, który trwał przez dziesięciolecia, mieli być zaangażowani lekarze, pielęgniarki, ale także wysoko postawieni urzędnicy. Dziennikarz TVN24 BiS dotarł do ludzi, którzy byli ofiarami handlu dziećmi, a teraz próbują poznać prawdę o sobie, ale także o Gruzji. 

Po porodzie słyszały, że dziecko zmarło. Dziennikarka ujawniła ogromną skalę handlu dziećmi w Gruzji

Po porodzie słyszały, że dziecko zmarło. Dziennikarka ujawniła ogromną skalę handlu dziećmi w Gruzji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą, i z naszymi rządzącymi" - napisano na plakacie zawieszonym na jednym z ciągników, które brały udział w proteście rolników przy zjeździe z autostrady A1 w Gorzyczkach (Śląskie). "Skandaliczny transparent, którego zdjęcie obiegło sieć, został od razu usunięty i zabezpieczony" - poinformował Marcin Kierwiński, szef MSWiA.

Skandaliczny transparent na proteście rolników. Szef MSWiA: policja i prokuratura prowadzą czynności

Skandaliczny transparent na proteście rolników. Szef MSWiA: policja i prokuratura prowadzą czynności

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

W internecie pojawiło się nagranie z protestu rolników w Koszalinie, na którym widać, jak blokowana jest trasa jadącej na sygnale karetki pogotowia. Ostatecznie ratownikom udaje się przejechać w innym miejscu. Do podobnej sytuacji doszło w Gnieźnie, gdzie jeden z pasów drogi był zastawiony pojazdami, a drugim karetka na sygnale powoli posuwała się do przodu w korku.

Protesty rolników w całym kraju. Karetki miały problemy

Protesty rolników w całym kraju. Karetki miały problemy

Źródło:
Radio ZET, TVN24, tvn24.pl, PAP

Obecna skala podatkowa zakłada dwa progi podatkowe. Osoby, które zarobią mniej niż 120 tysięcy złotych w skali roku, muszą zapłacić podatek według niższej stawki. Jeśli nasze zarobki są wyższe, część naszego dochodu opodatkowana jest stawką wyższą. Wyjaśniamy, jak wygląda skala podatkowa w Polsce i ile wynosi obecnie kwota wolna od podatku.

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapytali rząd o wejście Polski do strefy euro. Odpowiedzi na pytania udzieliło Ministerstwo Finansów.

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ważny wyrok w sprawie zatrudnionych na czas określony

Ważny wyrok w sprawie zatrudnionych na czas określony

Źródło:
PAP

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Profeto, kościelna fundacja założona przez księży sercanów, w 2020 roku otrzymała 43 miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości. Finalnie miała dostać ponad dwa razy tyle, prawie 100 milionów złotych - mówili w TVN24 autorzy artykułu "Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?". Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl i Maria Pankowska z OKO.press we wspólnym śledztwie ujawnili nieznane fakty dotyczące tej inwestycji.

"To jest bardzo dziwne". Nowe informacje o "największej inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości"

"To jest bardzo dziwne". Nowe informacje o "największej inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Mia Wasikowska od 17 lat nieprzerwanie występuje na srebrnym ekranie, zachwycając największe sławy współczesnego kina. Grała u Jima Jarmuscha, Mii Hansen-Love, Davida Cronenberga, Tima Burtona a ostatnio u Jessiki Hausner w "Clubie Zero". - Ta historia nastolatków jest mi bliska i dostrzegam w niej wiele podobieństw. Nieważne, czy uprawisz sport, czy pochłaniają cię inne rzeczy, pojawia się w tym jakaś delikatna forma ekstremizmu - mówi Wasikowska w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną z tvn24.pl.

Mia Wasikowska w tvn24.pl: nigdy nie wywierałabym presji na własne dzieci

Mia Wasikowska w tvn24.pl: nigdy nie wywierałabym presji na własne dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Galeria Plato w czeskiej Ostrawie autorstwa pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego znalazła się w czołowej piątce nagrody im. Miesa van der Rohe. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Europie, przyznawane raz na dwa lata. Ogłoszenie zwycięzcy 25 kwietnia, a gala wręczenia nagród 14 maja.

Polska pracownia w finale najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie

Polska pracownia w finale najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie

Źródło:
tvn24.pl

Rosjanie zajęli Awdijiwkę, pytają mnie ludzie: czy będzie wojna? Wyraźnie sądzą, że skoro prowadziłem kiedyś program "Horyzont", to wiem coś więcej na temat świata.

Pytają mnie ludzie: czy będzie wojna?

Pytają mnie ludzie: czy będzie wojna?

Źródło:
tvn24.pl

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24