"Zawód: dziennikarz. Debata". Tak relacjonowaliśmy dyskusję odbywającą się w studiu TVN24
Po co nam niezależne media? Jak opinia międzynarodowa reaguje na proponowane zmiany prawa w Polsce? Jak ważna na świecie jest wolność słowa? Między innymi na te pytania odpowiadali goście programu "Zawód: dziennikarz. Debata". Relacja w tvn24.pl.
Gośćmi programu w studiu byli: dziennikarka i dokumentalistka Ewa Ewart, dziennikarz, historyk i politolog profesor Klaus Bachmann, reżyserka Agnieszka Holland, adwokat i wykładowca profesor Marcin Matczak.
Przebieg debaty relacjonowaliśmy na żywo w portalu tvn24.pl.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:19
Zakończyliśmy kolejną debatę z okazji 20-lecia TVN24. Dziękujemy za uwagę, dobrej nocy.
- 21:17
Ewart: Dziennikarstwa się nie studiuje. Aby być dobrym dziennikarzem niepotrzebny jest dyplom z katedry dziennikarstwa.
- 21:16
Ewart: Mi z kolei przypomniał się cytat z Orwella. Powiedział, że "jeżeli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć".
- 21:15
Wracamy do studia.
- 21:13
Wrona przypomina motto dziennika "The Washington Post”, że "demokracja umiera w ciemnościach".
- 21:13
Wrona: Donald Trump chciał zakwestionować koncesje telewizji NBC i jej kanałów informacyjnych. Wywołało to obrurzenie wśród komentatorów, dziennikarzy. Tutaj nic się stało, nie było na to szans.
- 21:11
Przenosimy się z powrotem do Waszyngtonu.
- 21:08
Matczak: Brexit był długim procesem. Sączenie narracji "nasze wartości są inne, lepsze" może się zamścić.
- 21:07
Ewart: Jesteśmy podzieleni, jeśli chodzi o warunki bycia członkiem Unii Europejskiej.
- 21:07
Ewart o wypowiedzi Elżbiety Witek: Tego typu wypowiedzi powodują, że takie osoby pogrążają się jeszcze bardziej.
>> "Bierzecie i narzekacie". Tak krzyczała druga osoba w państwie do wyborców
Witek: jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła
- 21:03
Holland: Badania pokazują, że wyborcy PiS-u oglądają TVN, TVN24 w znacznie większym stopniu niż wyborcy opozycji oglądają media publiczne. Myślę, że tego boi się władza. Narasta irytacja, poczucie rozczarowania i poczucie niezgody na monstrualne przekręty, złodziejstwo i nepotyzm.
- 21:02
Ewart: Niezależne media to nie kwestia dobra. To kwestia podstawowego prawa społeczeństwa do pozyskiwania informacji, również z niezależnych, wolnych mediów. Nie ma argumentu, na bazie którego polskie społeczeństwo miałoby być tego prawa pozbawione.
- 21:00
Bachmann: Wobec moich znajomych, którzy popierają albo są członkami PiS-u powtarzam, jak mantrę, że ten system, który budują w Polsce, odwróci się mocno przeciwko nim, jak stracą władzę. Odpowiedź zawsze jest ta sama: "my nie tracimy władzy".
- 20:59
Wracamy do studia TVN24.
- 20:58
Prusak: polski Kościół nie jest przyzwyczajony do debaty. Miał złotą kartę w swoich dziejach, kiedy był mediatorem, a nie stał po stronie jednych mediów. W tej chwili przestał być mediatorem, a jest stroną konfliktu.
- 20:56
Prusak o ustawie anty-TVN: Jest także atakiem na polski Kościół.
- 20:56
Prusak: TVN to dodatkowy punkt spojrzenia na sprawy ważne dla wielu Polaków.
- 20:55
Prusak: Jeżeli chcialibyśmy zobaczyć, co oznacza haslo "pedofilia w polskim Kościele" z perspektywy tylko mediów publicznych, czy mediów kościelnych, ojca (Tadeusza) Rydzyka, a niewiadomo, czym one się od siebie różnią, to byśmy usłyszeli, że tego problemu nie ma albo że stworzył go "wrogi TVN".
- 20:54
Prusak: Jeśli nie będzie TVN w Polsce, to nie będzie pluralizmu w polskim Kościele, a społeczeństwo nie będzie wiedziało o problemach polskiego Kościoła.
- 20:53
Do dyskusji w formie online dołącza jezuita, publicysta, teolog ksiądz Jacek Prusak.
- 20:50
Bachmann: W Niemczech mamy 16 Trybunałów Konstytucyjnych.
- 20:48
Czy moża rzeczywiście porównać sytuację Polski i Niemiec? Bachmann: Polska a Niemcy to dwa kompetnie różne ustroje. W Niemczech każdy kraj związkowy odpowiada za system sądownictwa, za sędziów, prokuratorów, za licencje za telewizję, za ustawę o mediach.
>> Wybór sędziów w Polsce, Hiszpanii i Niemczech. Ziobro próbuje porównywać, my przypominamy różnice
- 20:45
Matczak: Jeżeli będziemy niszczyć wolne media, to będziemy się rozjeżdzać w wartościach.
- 20:39
Matczak: Rząd nie jest w stanie współpracować, jest w stanie budzić konflikt. Uważa, że kiedy budzi konflikt, to jest uważany za silnego i to jest najgroźniejsze. Budzenie konfliktu jest przez niektórych w Polsce traktowane jako pokaz siły. A ludzie potrzebują niekiedy takiego pokazu. I tu jest problem.
- 20:36
Holland: Czy realizuje się agendę Putina świadomie czy nieświadomie, tego nie umiem ocenić. Efekty tego są dość oczywiste. To było odczuwalne w 2016 roku, kiedy zaczęła się destrukcja Trybunału Konstytucyjnego i łamanie konstytucji.
- 20:35
Holland: Polska w tej chwili budzi irytacje i nie liczy się w świecie zachodnim.
- 20:34
Holland: Nasz wizerunek w tej chwili jest zrujnowany. Efekt poznamy, kiedy Polska znajdzie się w stanie zagrożenia. Wtedy będziemy zbierać owoce nieodpowiedzialnej polityki.
- 20:31
Dziękujemy korespondentom i wracamy do studia TVN24.
- 20:30Sokołowski mówi także o wpisie wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej.
"Nowy projekt polskiej ustawy o koncesjach na nadawanie jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w kraju" - napisała między innymi.
Jourova: uważnie śledzimy sytuację ze stacją TVN24
- 20:29
Sokołowski przywołuje artykuł "Financial Times" o wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie polskiej Izby Dyscyplinarnej.
- 20:27
Przenosimy się do Brukseli, tam Maciej Sokołowski. Jaka jest reakcja Unii Europejskiej na to, co dzieje się wokół Polski?
- 20:27
Wrona przywołał także wypowiedź Iana Brzezińskiego, eksperta Atlantic Council i byłego zastępcy asystenta sekretarza obrony do spraw Europy i NATO. Brzeziński w rozmowie z Wroną ocenił, że proponowany przez PiS projekt nowelizacji "to znakomity sposób nie tylko na odstraszanie naszych firm, które chciałyby w Polskę zainwestować, ale również na zapoczątkowanie exodusu z Polski".
"To znakomity sposób na zapoczątkowanie exodusu z Polski"
- 20:25
Marcin Wrona przypomina o wpisach rzecznika departamentu stanu USA Neda Price'a oraz chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Polsce Bixa Aliu w omawianej sprawie.
Ned Price zaznaczał, że "silne demokracje z otwartymi ramionami witają wolną i niezależną prasę", a "zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia" są dla demokracji "niezbędne". Bix Aliu napisał natomiast, że "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".
- 20:23
Wrona o artykule "The Washington Post": Już sam tytuł ("Atak Polski na będącą amerykańską własnością sieć telewizyjną wymaga mocnej reakcji USA" - red.) mocno wbija w fotel. Rzadko się zdarza, aby dziennikarze w tak otwarty sposób wzywali władzę do działania.
- 20:21
Przenosimy się do Stanów Zjednoczonych. Z Waszyngtonu - Marcin Wrona.
- 20:21
Ewart: Już były próby podtopienia mediów przez wprowadzenie podatku. Pomysł wygaszenia TVN zrodził się bardzo wcześnie, tylko nie było do tej pory sprzyjających warunków. Koncesja (sprawa jej odnowienia) podłożyła się jako powód.
- 20:20
Matczak: Jestem przerażony tym, co się dzieje. Ta władza, jak każda władza, która ma autorytarne ciągoty, nienawidzi różnorodności w aspekcie rasowym, seksualnym, informacji o świecie, także w aspekcie podziału władz.
- 20:19
Matczak: Jeżeli rząd popełnia błędy, nie ma kto tego wytknąć, jest tylko telewizja publiczna, która mówi, że to fantastyczne sukcesy, to ludzie myślą, że to sa sukcesy i głosują na taką władzę, mimo że taka władza sukcesów nie odnosi.
- 20:18
Matczak: W procesie karnym mamy oskarżyciela i obrońcę, stąd mamy róznorodność. Jeżeli mamy zasadę równości broni, to pozwala nam to dojść do prawdy. Natomiast jeśli mamy tylko i wyłącznie prokuratora czy tylko obrońcę, to najcześciej dochodzi do błędów.
- 20:15
Bachmann: Polska nadal jest w dużej mierze pluralistyczna, jeżeli chodzi o media. Nawet to, co się wyprawia z mediami publicznymi jest raczej problemem, że robi się to za publiczne pieniądze, a nie to, że to ogranicza pluralizm medialny.
- 20:13
Bachmann o tym, jak widzi drogą, jaką pokonały media od 1989 roku: Jest sporo ludzi w Polsce, którzy uważają, że Polska jest demokratyczna, bo mamy wybory. Nawet najwięksi dyktatorzy urządzają wybory, tylko wynik jest ustalony. To, co nas różni od Rosji, Turcji i Białorusi to to, że można demonstrować i że mamy pluralizm w mediach. To odpowiedź na pytanie, jaka jest rola pluralizmu w mediach czy wolnych mediów.
Prof. Bachmann: nawet najwięksi dyktatorzy urządzają wybory, tylko wynik jest ustalony
- 20:10
Ewart: Niezależne, wolne media są dla obecnego obozu władzy silnym alergenem.
- 20:08
Ewart: TVN zasłużył sobie na to, aby mieć na stałe miejsce w medialnym krajobrazie w naszym kraju.
- 20:08
Ewart: Do historii przeszły stosunki między (byłą premier Wielkiej Brytanii) Margaret Thatcher a BBC. Thatcher nie znosiła BBC News. Bardzo bojowała, chciała kontrolować, ale nigdy nie podważyła zasadności istnienia tej stacji.
- 20:06
Ewart: Rozmawiałam z moimi przyjaciółmi z BBC, jest zbiorowa reakcja szoku. To jedna z takich sytuacji, gdzie życie wymyśliło lepszy scenariusz niż najlepszy scenarzysta. To trudne do uzasadnienia. Nie wiadomo, jakie będą losy ustawy (lex TVN).
Ewa Ewart: rozmawiałam z moimi przyjaciółmi z BBC, jest zbiorowa reakcja szoku
- 20:04
Holland: Polscy scenarzyści nie będą nawet próbować dogonić PiS-owskiej rzeczywistości.
- 20:03
Holland: To, co się dzieje w Polsce przekracza wyobraźnię amerykańskiego scenarzysty.
- 20:01
Piotr Kraśko zwraca uwagę na opublikowany dziś artykuł "The Washington Post" w sprawie działań polskiego rządu wobec stacji TVN należącej do Discovery.
- 20:00
Na zegarze 20.00, zaczynamy debatę w TVN24.
- 19:58
Program transmitować będziemy na żywo na antenie TVN24 i w internecie w TVN24 GO.
- 19:56
Debatę poprowadzi Piotr Kraśko.
Po co nam niezależne media? Piotr Kraśko o debacie "Zawód: dziennikarz"
- 19:55
Łączyć się będziemy także z korespondetnami TVN i TVN24: z Brukseli - Maciejem Sokołowskim oraz z Waszyngtonu - Marcinem Wroną.
- 19:54
Gośćmi dzisiejszego programu będą: dziennikarka i dokumentalistka Ewa Ewart, dziennikarz, historyk i politolog profesor Klaus Bachmann, reżyserka Agnieszka Holland, adwokat i wykładowca profesor Marcin Matczak oraz jezuita, publicysta, teolog, ksiądz Jacek Prusak.
- 19:53
Pod koniec maja debatowaliśmy natomiast między innymi o wyzwaniach oraz przyszłości mediów, a także o niezależności i tożsamości mediów.
>> Zobacz relację z dyskusji "Zawód: dziennikarz. Debata" z 29 maja
- 19:51
W czerwcu rozmialiśmy z kolei o roli dziennikarstwa śledczego.
>> Zobacz relację z dyskusji "Zawód: dziennikarz. Debata" z 27 czerwca
- 19:49
Tydzień temu, w ramach podobnej debaty, rozmawialiśmy o roli niezależnych mediów.
>> Zobacz relację z dyskusji "Zawód: dziennikarz. Debata" z 11 lipca
>> "Ta ustawa to mały puzzel większej układanki, pakietu antywolnościowego"
- 19:47
Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na debatę "Zawód: dziennikarz". Dziś mówić pytać będziemy, jak ważne są dla nas niezależne media i jak ważna jest wolność słowa.
Autorka/Autor:akw
Źródło: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu