"Zawód: dziennikarz. Debata". Dyskusja o roli wolnych mediów, wśród tematów koncesja dla TVN24

Źródło:
TVN24
Karolina Kowalska: jeśli nie będzie TVN24, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów i nie będziemy już wiedzieć nic
Karolina Kowalska: jeśli nie będzie TVN24, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów i nie będziemy już wiedzieć nicTVN24
wideo 2/4
Karolina Kowalska: jeśli nie będzie TVN24, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów i nie będziemy już wiedzieć nicTVN24

Goście programu "Zawód: dziennikarz. Debata" dyskutowali w niedzielę między innymi o roli wolnych mediów. W rozmowie pojawił się wątek braku decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji dla TVN24. Zdaniem Karoliny Kowalskiej z "Rzeczpospolitej" sytuacja taka ma miejsce, aby "uciszyć stację, która jeszcze jest obiektywna". - To jest pewne, że po TVN24 przyjdzie czas na wszystkie inne media - ocenił Patryk Michalski z Wirtualnej Polski.

Goście niedzielnego wydania programu "Zawód: dziennikarz. Debata" w TVN24 dyskutowali o tym, jak być dziennikarzem w świecie pełnym fake newsów, a także o wyzwaniach i zagrożeniach współczesnego dziennikarstwa i o roli wolnych mediów. W debacie wzięli udział Karolina Kowalska ("Rzeczpospolita"), Anton Ambroziak (OKO.press), Gabriela Sieczkowska (Konkret24) oraz Patryk Michalski (Wirtualna Polska), a także studenci dziennikarstwa. Poprowadził ją Radomir Wit.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kowalska o koncesji dla TVN24: jeśli nie będzie TVN24, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów

Wśród tematów rozmowy pojawił się wątek koncesji dla TVN24. Stacja czeka na przedłużenie koncesji od ponad półtora roku. Wniosek trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym 2020 roku. KRRiT nadal nie podjęła decyzji w tej sprawie. Koncesja dla stacji wygasa za 7 dni. Tymczasem TVN24 uzyskała holenderską koncesję na nadawanie.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z NIEDZIELNEJ DEBATY >>>

Karolina Kowalska oceniła, że KRRiT nie podejmuje decyzji w sprawie koncesji, aby "uciszyć stację, która jeszcze jest obiektywna". - Która przede wszystkim mówi rzeczy, których nie chce słyszeć rząd, rzeczy, których według rządu nie powinien słyszeć ich elektorat i ewentualnie wyborcy opozycji. To jest dla mnie jasne jak słońce - powiedziała dziennikarka "Rzeczpospolitej".

- Jeśli nie będzie TVN24, jestem o tym przekonana, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów i nie będziemy już wiedzieć nic - dodała publicystka.

KONKRET 24: Lex TVN i koncesja TVN24: dwie różne sprawy, które połączono w czasie >>>

Karolina Kowalska: jeśli nie będzie TVN24, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów i nie będziemy już wiedzieć nic
Karolina Kowalska: jeśli nie będzie TVN24, to zaraz nie będzie innych wolnych mediów i nie będziemy już wiedzieć nicTVN24

"Strategia wygaszania tych ośrodków weryfikacji informacji, które są krytyczne wobec rządu"

Anton Ambroziak mówił zaś, że "jest to taka strategia wygaszania tych ośrodków weryfikacji informacji, które są krytyczne dzisiaj wobec rządu". Przekonywał, że na początku chodzi o dużą stację, jak TVN24, która - jak mówił - "naprawdę masowo dociera do ludzi, a potem oczywiście przyjdzie czas na inne redakcje, na inne media". - Takie, które dzisiaj być może działają bardziej niszowo - ocenił.

Zdaniem Patryka Michalskiego "to jest pewne, że po TVN24 przyjdzie czas na wszystkie inne media". Dodał, że w sejmowych kuluarach mówi się "o tym, jaki jest ten prawdziwy cel". - Chodzi o uciszenie mediów, które są krytyczne, które nie są nasze - powiedział dziennikarz Wirtualnej Polski.

- Chciałbym zwrócić uwagę, że w wielu wywiadach na przykład premier rozróżnia media na nasze, sprzyjające i niesprzyjające - dodał. Według niego "to jest jakiś błąd w rozumowaniu, czym w ogóle są media".

Ambroziak i Michalski o braku decyzji KRRiT w sprawie koncesji dla TVN24
Ambroziak i Michalski o braku decyzji KRRiT w sprawie koncesji dla TVN24TVN24

Sieczkowska: to jest taki gatekeeping, który nie służy nam i naszym czytelnikom

Gabriela Sieczkowska z portalu Konkret24, który zajmuje się weryfikacją wypowiedzi i informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej, mówiła o współpracy redakcyjnej z rzecznikami resortów. Przyznała, że z odpowiedziami od przedstawicieli ministerstw "bywa różnie". - Czasami informacje dostajemy od ręki, czasami czekamy na nie długie tygodnie, to zależy, jak one są optymistyczne dla ministerstwa czy w ogóle dla sytuacji pandemicznej w kraju - dodała, przywołując jako przykład wymianę informacji z resortem zdrowia w kontekście epidemii COVID-19.

Jak mówiła, "udaje nam się większość odpowiedzi uzyskiwać", ale "są dane, których już na pewno nie zobaczymy, między innymi szczegółowe dane na temat płci i wieku osób, które chorują".

- To jest taki gatekeeping [selekcjonowanie informacji - przyp. red.], który nie służy nam i naszym czytelnikom - oceniła.

Koncesja dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, że problem z przedłużeniem koncesji dla TVN24 leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu przypomniał, że w 2015 roku KRRiT zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN i podkreślił, że "struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji". Dodano, że "do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości".

Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. Według opinii prawników struktura własnościowa TVN S.A. spełnia warunki ustawy i nie powinna być przeszkodą w udzieleniu nowej koncesji. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne >>>

Jak weryfikować informacje i walczyć z fake newsami? Sieczkowska: zaczynamy od wyszukiwarki

Goście programu "Zawód: dziennikarz. Debata" mówili także o tym, jak być dziennikarzem w sytuacji otaczających nas fake newsów.

Gabriela Sieczkowska wyjaśniała, jak Konkret24 weryfikuje pojawiające się potencjalne fake newsy. - Bierzemy to na tapetę i po prostu zaczynamy - jak każdy inny użytkownik internetu czy odbiorca może to zrobić - od wyszukiwarki. Sprawdzamy, czy ta informacja jest też w innych źródłach, może jest w jakimś źródle, które należy uznać za sprawdzone i wiarygodne, czyli na przykład strona Ministerstwa Zdrowia albo depesza bądź news jakiejś dużej stacji informacyjnej, być może jakiejś organizacji międzynarodowej, która ręczy za to, że to jest prawdziwa informacja - mówiła.

Zwracała uwagę, że nieprawdziwe informacje "są osadzone mocno w rzeczywistości, ale jest bardzo ważne to, że jakiś istotny aspekt został całkowicie zmieniony i przez to ta wiadomość wybrzmiewa inaczej".

WIĘCEJ ZWERYFIKOWANYCH INFORMACJI SZUKAJ NA PORTALU KONKRET24 >>

Gabriela Sieczkowska o tym, jak weryfikować informacje i z jakich źródeł uzyskać wiarygodne treści
Gabriela Sieczkowska o tym, jak weryfikować informacje i z jakich źródeł uzyskać wiarygodne treściTVN24

Kowalska o wpływie mediów społecznościowych

W opinii Karoliny Kowalskiej "przez media społecznościowe pojawiły się takie plemiona". - One właściwie mają swoje media, swoją bańkę i niepotrzebne są im media tak zwane obiektywne - mówiła.

Jej zdaniem w wielu osobach, które aktywne są w internecie, "nie ma zrozumienia dla roli dziennikarza, dla roli mediów". - Jest taka potrzeba czytania tylko tego, co plemieniu danemu odpowiada - mówiła dziennikarka "Rzeczpospolitej".

Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Karolina Kowalska odpowiada
Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Karolina Kowalska odpowiadaTVN24

Ambroziak: powinniśmy utrzymywać nasze standardy i zarażać jakością

Dziennikarz OKO.press Anton Ambroziak wskazywał, że "media społecznościowe promują wszystko, co jest szybkie, co jest wyraziste, co ma walor skandaliczny, co angażuje, a więc jest bardzo emocjonalne". - Nie wszystkie nasze informacje prasowe, nie wszystkie nasze reportaże mają dokładnie ten sam walor. Ale ten walor mają fake newsy, treści skandalizujące i dlatego one się szybciej przeklikują - mówił Ambroziak.

Jego zdaniem, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, co dziennikarze mogą zrobić w tym kontekście, "najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie stoją przed nami ograniczenia". - Jednym z tych ograniczeń jest właśnie to, w jaki sposób działają giganci cyfrowi, w jaki sposób działają korporacje, które są właścicielami mediów społecznościowych - kontynuował.

Według niego "pewnych rzeczy tutaj nie przeskoczymy". - Bo dopóki w taki sposób będą funkcjonowały algorytmy, to mogą one nas zatapiać, a promować rzeczy, których my tam nie chcemy widzieć - dodał. Zaznaczył przy tym, że "nie możemy się ścigać na skandalizujące nagłówki", a "powinniśmy utrzymywać nasze standardy i zarażać jakością, a nie szybkością i skandalem".

Patryk Michalski z Wirtualnej Polski przekonywał natomiast, że "warto wychodzić poza tę bańkę, w której media społecznościowe funkcjonują i próbują osadzać dziennikarzy".

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24