Polska zawiesza loty z Wielką Brytanią - to reakcja rządu na nowy wariant koronawirusa odnotowany na Wyspach i na wprowadzony tam lockdown. Ostatnie samoloty przyleciały do Polski około północy w nocy z poniedziałku na wtorek. Reporterzy TVN24 rozmawiali z pasażerami z Gdańska i Krakowa.
Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych między innymi na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Nowe rozporządzenie ponadto wydłuża obowiązywanie wydanych 7 grudnia przepisów w sprawie zakazu lotów z 31 grudnia 2020 roku do 6 stycznia 2021 roku.
"Nikt nie wiedział dokładnie, jaka decyzja zapadnie"
Przed północą do Polski przyleciały ostatnie samoloty z Wielkiej Brytanii. - Odwołali loty, więc w obie strony musiałem kupić bilet drugi raz. Co będzie po nowym roku, tego jeszcze nie wiem - powiedział pasażer jednego z ostatnich lotów do Polski. Wracający do kraju Polacy przyznają, że ich podróż odbywała się z dużymi trudnościami. - Nikt nie wiedział dokładnie, jaka decyzja zapadnie - mówił jeden z pasażerów.
- Ludzie na ostatnią chwilę wydawali nie wiadomo jakie pieniądze, żeby tylko spotkać się z rodziną. To jest po prostu tragedia - powiedział inny pasażer. - Miałem wracać z Manchesteru. Sytuacja wyglądała tak, że po przybyciu na lotnisko dowiedziałem się że nie mam lotu - przekazał mężczyzna, któremu udało się dotrzeć do Polski lotem z Doncaster. - Trochę strachu było, bo jednak wszyscy sobie zaplanowali te święta - podkreśla jedna z kobiet.
Wpisanie do rozporządzenia Wielkiej Brytanii ma związek z wykryciem na Wyspach nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przekazał, że odnotowano ponad 6 tysięcy zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19.
Źródło: PAP