TVN24 Biznes | Ze świata

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii. Jest rozporządzenie

TVN24 Biznes | Ze świata

Aktualizacja:
Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące zakazu lotów do Polski - dodano w nim na listę Wielką Brytanię. Ograniczenia w podróżowaniu mają obowiązywać przynajmniej do 6 stycznia. Pozostałe kraje, które zostały wymienione w poprzednim rozporządzeniu, wciąż znajdują się na liście zakazów w ruchu lotniczym.

W poniedziałek rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmował się sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział dziennikarzom, że podtrzymana jest decyzja ogłoszona w nocy, że z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski. - Lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tym zakresie, które zawiesza loty z Wielkiej Brytanii do Polski - powiedział.

Rozporządzenie pojawiło się w Dzienniku Ustaw po godzinie 19.00.

ROZPORZĄDZENIE WS. ZAKAZU LOTÓW >>>

Zakaz lotów do 6 stycznia

Zgodnie z rozporządzeniem loty do Polski z Wielkiej Brytanii będą zawieszone do 6 stycznia.

"Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia" - napisano.

Przedłużono też zakaz lotów z krajów wymienionych w poprzednim rozporządzeniu, które zostało opublikowane 7 grudnia, a weszło w życie dwa dni później.

Na wprowadzanie ograniczeń w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią zdecydowało się już wiele krajów.

Zakaz lotów do Polski

Zakaz lotów do Polski dotyczy lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork,

10) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Po ogłoszeniu poprzedniego rozporządzenia resort spraw zagranicznych wyjaśnił w komunikacie, że na liście pozostałych państw i terytoriów (bez państw UE, EOG i Ukrainy) ze współczynnikiem przekraczającym 440 zachorowań na 100 000 osób znajdują się: Andora, Azerbejdżan, Belize, Curacao, Jersey, Mołdowa, Palestyna, Panama, Polinezja Francuska, Portoryko oraz San Marino.

W rozporządzeniu z 7 grudnia utrzymano dotychczasowe wyjątki. Zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów, wykonywanych za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W Polsce będą mogą lądować samoloty startujące "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości