TVN24 | Polska

Zawiadomienia NIK w sprawie członków rządu dotarły do prokuratury. Śledczy mają 30 dni

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Do prokuratury dotarły zawiadomienia NIK w sprawie premiera i trzech ministrów
Do prokuratury dotarły zawiadomienia NIK w sprawie premiera i trzech ministrówTVN24
wideo 2/21
TVN24Do prokuratury dotarły zawiadomienia NIK w sprawie premiera i ministrów

Zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli w sprawie Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego są już w rękach śledczych. Od niedzieli prokuratura ma 30 dni, aby zdecydować, czy wszcząć w tej sprawie śledztwo.

Prezes NIK Marian Banaś w zeszłym tygodniu przekazał, że Najwyższa Izba Kontroli kieruje do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, a także szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Banaś w połowie maja przedstawił wyniki kontroli NIK dotyczącej przygotowań do wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku, ale ostatecznie nie doszły do skutku. Mówił między innymi, że decyzje premiera o zleceniu druku kart wyborczych "były pozbawione podstaw prawnych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Banaś: NIK składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera, szefa KPRM, szefa MAP i szefa MSWiA
Banaś: NIK składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera, szefa KPRM, szefa MAP i szefa MSWiATVN24

Prokuratura ma 30 dni

Trzy zawiadomienia NIK wpłynęły do warszawskiej prokuratury w niedzielę 31 maja. Dotyczą one wszystkich wspomnianych przez Banasia w zeszłym tygodniu osób z rządu. Fakt, że złożono trzy zawiadomienia, wynika z tego, że niektóre z zawiadomień są grupowe.

To oznacza, że od niedzieli prokuratura ma 30 dni na decyzje o tym, czy wszcząć w tej sprawie śledztwo. Zawiadomienia są obecnie rejestrowane.

Banaś: to już jest w gestii prokuratury, co będzie dalej z tym robiła
Banaś: to już jest w gestii prokuratury, co będzie dalej z tym robiła TVN24

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości