Polska

Zatrzymany Białorusin zwolniony z aresztu

Polska

Maciej WężykPolicja zwolniła Białorusina

Białorusin Andrej Pyżyk, zatrzymany we wtorek przez stołeczną policję, został zwolniony na polecenie warszawskiej prokuratury okręgowej. Według białoruskich opozycjonistów Mińsk ściga go z przyczyn politycznych.

Jak poinformował w środę po południu Prokurator Okręgowy w Warszawie Ryszard Rogatko, decyzja o zwolnieniu Pyżyka wynika z braku formalnego wniosku strony białoruskiej o jego tymczasowe aresztowanie.

Był na liście poszukiwanych

Wcześniej rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski powiedział, że policja nie miała wyboru i musiała zatrzymać Pyżyka. Był poszukiwany od listopada ubiegłego roku za korupcję i malwersacje, znajdował się w interpolowskiej bazie osób poszukiwanych.

Jak powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, resort wyjaśnia już tę sprawę.

Dziennikarka Biełsatu Volha Szwed przyznała w rozmowie z PAP, że Pyżyk to były białoruski śledczy, który wystąpił w filmie dokumentalnym zrealizowanym po zamachu w mińskim metrze w kwietniu 2011 r. Film - jak zaznaczyła - podważał oficjalną wersję władz. Pyżyk - według jej relacji - opowiedział w nim o tym, jak zazwyczaj pracuje białoruska milicja. - Jak oni traktują świadków, jak zmuszają do przyznania się - doprecyzowała Szwed. Jej zdaniem to właśnie po filmie władze w Mińsku wpisały Pyżyka na listę osób poszukiwanych przez Interpol.

Autor: jk//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk

Pozostałe wiadomości