Woś o zatrzymaniu Giertycha: jeżeli ktoś jest osobą publiczną, to nie jest świętą krową

Źródło:
TVN24
Wiceminister Michał Woś o zatrzymaniu Romana Giertycha
Wiceminister Michał Woś o zatrzymaniu Romana GiertychaTVN24
wideo 2/2
Wiceminister Michał Woś o zatrzymaniu Romana GiertychaTVN24

Był zespół biegłych, który orzekł, że Roman Giertych jest na tyle świadomy, że można go przesłuchać i postawić mu zarzuty – mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska). Odnosząc się do zatrzymania adwokata i byłego wicepremiera, ocenił, że "jeżeli ktoś jest osobą publiczna, to nie jest świętą krową".

Poznańska prokuratura poinformowała w piątek, że mecenasowi Romanowi Giertychowi oraz innym 11 osobom, w tym biznesmenowi Ryszardowi Krauzemu, przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia i wyprowadzenia w latach 2010-2014 ze spółki deweloperskiej około 92 milionów złotych. W sobotę prokurator Jacek Motawski, szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oświadczył, że podjęto decyzję o skierowaniu wobec pięciu spośród zatrzymanych wniosków do sądu o tymczasowy areszt.

Wieczorem w sobotę poznański sąd nie uwzględnił wniosków. Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia na decyzję sądu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Woś: był zespół biegłych, który orzekł, że Roman Giertych jest na tyle świadomy, że można go przesłuchać

Jak twierdzi Jakub Wende, pełnomocnik Romana Giertycha, kiedy prokurator odczytywała zarzuty, przebywający w szpitalu mecenas był nieprzytomny. Prokuratura Regionalna w Poznaniu oświadczyła natomiast, że gdy Giertych dowiedział się, iż ze strony lekarzy nie ma przeszkód, by został przesłuchany, zaczął "symulowanie braku świadomości". Biegli prokuratury uznali przy tym, że Giertych powinien pozostać w szpitalu.

Pytany o tę sprawę w niedzielnych "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś z Solidarnej Polski ocenił, że "to są dwie różne rzeczy: czy ktoś może usłyszeć zarzuty i czy ma pozostać w szpitalu". - Był zespół biegłych, który orzekł, że Roman Giertych jest na tyle świadomy, że można go przesłuchać i postawić mu zarzuty. Agenci CBA, którzy pilnowali pana mecenasa, potwierdzali, że funkcjonował normalnie. A gdy przyszedł prokurator, to nagle okazało się, że stan zdrowia nie pozwala mu (Giertychowi - red.) wykonywać czynności – opowiadał wiceminister.

- Mimo że prokuratura działała na podstawie opinii biegłych, to rozpętała się jakaś nagonka medialna, że nie wiadomo co tutaj się stało, że zostały naruszone jakieś dobra czy inne prawa pana mecenasa Giertycha. A tak nie było – deklarował Woś. Przekonywał, że było to "standardowe, bardzo profesjonalne zachowanie prokuratury".

Wiceminister zwrócił uwagę, że "są osoby, które symulują". - Tak się dzieje, to jest jakaś forma obrony. Nie mówię, że tak było w tym przypadku, ale przecież to jest obiektywne, że tak się zdarza - powiedział.

"Jeżeli ktoś jest osobą publiczną, to nie jest świętą krową"

Pytany o czynności podejmowane podczas przeszukania w domu Romana Giertycha, Michał Woś zaznaczył, że nie ma co do nich zastrzeżeń. - Były wykonane profesjonalnie, zgodnie ze sztuką – powiedział wiceminister. Dodał, że "pojawiły się w opinii publicznej wypowiedzi, zdaje się osób związanych z mecenasem Giertychem, które mówią, że akurat przy tym przeszukaniu nie naruszono zasad związanych z przeszukaniem". 

Oświadczył, że "nikt nie jest ponad prawem". - Wygodnie jest mówić, że to polityczne działanie. Jeżeli ktoś jest osobą publiczną, jeżeli działa w sferze publicznej, to nie jest świętą krową. Jeżeli wobec kogoś prokuratura stawia zarzuty, to wszyscy są równi wobec prawa i prokuratura ma prawo wykonywać wszystkie czynności zgodnie ze sztuką, zgodnie z prawem – mówił gość "Faktów po Faktach".

"Tak działają włoskie mafie"

Pytany o decyzję sądu, który nie uwzględnił wniosków prokuratury o tymczasowy areszt dla pięciu zatrzymanych, Woś odpowiedział, że "orzeczenie poznańskiego sądu to jest coś absolutnie zaskakującego, niektórzy mówią, że skandalicznego". - Prokuratura będzie zaskarżać to orzeczenie – zadeklarował.

Odniósł się także do zarzutów przywłaszczenia środków giełdowej spółki deweloperskiej Polnord oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy postawionych 12 osobom, w tym mecenasowi Giertychowi oraz biznesmenowi Ryszardowi Krauze. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Zarzuty stawiane przez prokuraturę w sprawie spółki Polnord komentował w niedzielę Ryszard Krauze.

- Jeżeli dziwna spółka z kapitałem zakładowym 5 tysięcy, bez pracowników, bez infrastruktury, tylko z zarządem, nagle ma 6 milionów złotych żeby kupić jakąś działkę (…) i się okazuje, że po kilku dniach sprzedaje ją za dwadzieścia parę milionów złotych, to kto w Polsce robi takie interesy? – pytał gość "Faktów po Faktach". 

- Jeżeli mamy mechanizm wyprowadzania pieniędzy, to przecież przypomina w stu procentach mechanizm prania brudnych pieniędzy. Tak działają włoskie mafie, kiedy ktoś kupuje działeczkę za 6 milionów, a sprzedaje po tygodniu za 20 milionów – mówił.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się rozmowy delegacji USA i Ukrainy w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. "Dyskusja była produktywna i konkretna, poruszyliśmy kluczowe kwestie, w tym kwestię energii" - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który stał na czele zespołu z Kijowa. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy delegacji Waszyngtonu i Moskwy.

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

O wywiadzie Karola Nawrockiego jako Tadeusza Batyra nie było ani słowa w dossier, które dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym, które miało ostrzegać przed tym, co może wyjść na jaw w jego sprawie - powiedziała "W kuluarach" Agata Adamek. Jak zauważył Konrad Piasecki, ta sprawa to "historia, która ożywiła w tym tygodniu kampanię prezydencką".

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

Źródło:
TVN24

Przedterminowe wybory w Kanadzie odbędą się 28 kwietnia. Premier Mark Carney ocenił, że potrzebuje "silnego mandatu", aby pracować na rzecz rozwoju i zjednoczenia Kanady. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta (USA Donalda) Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - ocenił.

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykański wysłannik do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. - Nie musimy rozwiązywać wszystkiego militarnie - przekonywał w wywiadzie dla Fox News.

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach walki z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Rozpoczęta w niedzielę rekonwalescencja ma według zaleceń lekarzy trwać co najmniej dwa miesiące. Plany związane z początkiem nowego etapu pontyfikatu Franciszka zależą od jego procesu powrotu do zdrowia.

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl