"Będziemy kontynuować walkę, bo nie mamy innego wyjścia". Białoruscy aktywiści apelują o pomoc

Źródło:
TVN24
Puciła: muszę kontynuować walkę
Puciła: muszę kontynuować walkęTVN24
wideo 2/22
Puciła: muszę kontynuować walkęTVN24

Po wczorajszym wydarzeniu dostałem ponad tysiąc pogróżek, że będę kolejną osobą, którą reżim sprowadzi na Białoruś – mówił w czasie konferencji prasowej przed ambasadą Białorusi współzałożyciel portalu Nexta Sciapan Puciła. - Społeczeństwo jest na tyle zastraszone, że boi się zmienić zdjęcie na Facebooku. Boi się rozmawiać ze swoimi rodzinami o tym, co się dzieje – mówiła polsko-białoruska aktywistka Jana Shostak. 

Samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna, lądował w niedzielę na lotnisku w Mińsku z powodu informacji o znajdującej się na pokładzie bombie. W przestrzeni powietrznej Białorusi był eskortowany przez myśliwiec MiG-29. Jednym z pasażerów był opozycyjny aktywista, bloger na emigracji i jeden z autorów portalu Nexta Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany w stolicy Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W poniedziałek przed ambasadą Białorusi w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem przewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią Roberta Biedronia oraz białoruskich aktywistów działających na terytorium Polski.

"Będziemy kontynuować walkę, bo nie mamy innego wyjścia"

- Po wczorajszym wydarzeniu dostałem więcej niż tysiąc pogróżek od reżimu, że będę kolejną osobą, którą reżim sprowadzi na Białoruś i która będzie odpowiadać niby według prawa, ale pamiętamy cytat Łukaszenki, że "czasami nie ma czasu na prawo" – mówił w czasie konferencji współzałożyciel portalu Nexta Sciapan Puciła.

Mężczyzna przyznał, że obawia się o swoje życie. - Muszę kontynuować to, co robię, co robiliśmy z Ramanem [Pratasiewiczem - red.]. To jest kwestia naszego życia, ponieważ chcemy mieć wolny i niepodległy kraj. (…) Jesteśmy uważani za jednych z największych wrogów na Białorusi. Byliśmy z Ramanem uznani za osoby, które są związane z terroryzmem. Na Białorusi za to grozi kara śmierci – powiedział Puciła.

- Sytuacja jest straszna. Skala represji jest maksymalna w historii niezależnej Białorusi. Ostatnie wydarzenia (…) mogą świadczyć tylko o tym, że reżim nie ma żadnych granic i będzie robił wszystko, żeby ludzie bali się nie tylko coś powiedzieć przeciw reżimowi, ale nawet spojrzeć w zły sposób w jego stronę. Będziemy kontynuować walkę, bo nie mamy innego wyjścia i innych możliwości – dodał.

Białoruscy aktywiści apelują do Unii Europejskiej
Białoruscy aktywiście apelują do Unii EuropejskiejTVN24

"Musimy wysyłać teraz znak SOS"

- Nie bez przypadku jestem tutaj cała roztrzepana, w brudnej biało-czerwono-białej sukience. Właśnie tacy, do cna zmęczeni, jesteśmy my wszyscy – mówiła polsko-białoruska aktywistka Jana Shostak. - Prosimy o wsparcie, realne wsparcie od Unii Europejskiej – apelowała.

Przyznała, że nie może wypowiedzieć opinii Białorusinek i Białorusinów obecnie znajdujących się na Białorusi, "bo oni się boją". - Społeczeństwo jest na tyle zastraszone, że boi się zmienić zdjęcie na Facebooku. Boi się rozmawiać ze swoimi rodzinami o tym, co się dzieje. Wszyscy się znajdują w emocjonalnym rollercoasterze – oceniła.

- Musimy wysyłać teraz znak SOS. Koniec milczenia. Chcemy wsparcia, bo inaczej te osoby, które znajdują się teraz w Białorusi, reżim ich po prostu zabije – dodała. - My już nie możemy milczeć i wszystko, co nam pozostaje, to minuta krzyku – powiedziała Shostak, wznosząc okrzyk przed budynkiem ambasady. 

Zarembiuk: od wczoraj to nie jest tylko nasz problem

- Prawie 10 miesięcy czekamy na zdecydowane czyny Unii Europejskiej i Zachodu. Jesteśmy bardzo wdzięczni polskiemu narodowi, który bardzo solidarnie wspierał nas przez te 10 miesięcy. Wspierał, wspiera i będzie wspierać. Dziękujemy polskiemu rządowi, polskim partiom politycznym, które ponadpolitycznie stały w obronie białoruskiego społeczeństwa – mówił prezes fundacji Dom Białoruski Aleś Zarembiuk.

Jak mówił, "9,5 miliona Białorusinów jest teraz zakładnikami, ale to nie znaczy, że my już leżymy i czekamy, że tylko Unia i Zachód nas uratuje". - Mimo braku wsparcia kontynuowane są akcje partyzanckie. Codziennie wywieszane są flagi mimo bezprecedensowej fali represji – powiedział.

- Jeszcze do wczoraj wszyscy myśleli – i niestety Unia Europejska również - że tak będzie nadal. (…) Tej sytuacji już być nie może – zaznaczył, odnosząc się do przymusowego lądowania samolotu w Mińsku. W jego ocenie potrzebne są kolejne sankcje, w tym wobec Rosji, która "cały czasz wspiera ten zgniły reżim, reżim nienawidzony przez Białorusinów".

- Oczekujemy tego wsparcia bardzo długo. Jesteśmy bardzo rozczarowani tym, że po prawie 10 miesiącach żadnej pomocy ze strony Unii Europejskiej nie ma – mówił Zarembiuk. - Setki tysięcy ludzi przeżywają swoje osobiste dramaty. Złamane życia, dzieciaki, które mieszkają z mamą lub babcią, a ojciec jest w więzieniu. Takich przypadków są setki – zwrócił uwagę.

W ocenie Zarembiuka, jeżeli w niedzielę pilot odmówiłby lądowania w Mińsku, "to zaczęliby strzelać". - Po dniu wczorajszym to nie jest tylko nasz problem. Wszyscy przez prawie 27 lat myślą: a ci Białorusini, którzy leżą, którzy śpią. Nie śpią, obudziliśmy się. Potrzebujemy teraz wsparcia i strategicznej koalicji międzynarodowej, póki nie zwyciężymy. Póki Białoruś nie będzie prawdziwym, przewidywalnym, europejskim partnerem dla wszystkich, przede wszystkim naszych sąsiadów – tłumaczył.

Cichanouska: boimy się o życie Pratasiewicza

Przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała w poniedziałek, że obawia się o dziennikarza Ramana Pratasiewicza. - Naprawdę boimy się nie tylko o jego wolność, ale i o jego życie - powiedziała w stacji Sky News, dodając, że Pratasiewicz jest czołowym przeciwnikiem Alaksandra Łukaszenki.

Cichanouska była główną przeciwniczką Łukaszenki w przeprowadzonych w sierpniu zeszłego roku wyborach prezydenckich, które w powszechnej opinii krajów demokratycznych zostały sfałszowane. Po ogłoszeniu wyników, korzystnych dla Łukaszenki, na Białorusi rozpoczęły się masowe protesty przeciwników jego reżimu oraz ich prześladowania przez władze, zaś Cichanouska została zmuszona do wyjazdu z kraju.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko. Jest to konieczne – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o opublikowanie przez Rosję podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Źródło:
PAP

Rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 został w sobotę zestrzelony przez siły obrońców - poinformowały Ukraińskie Siły Powietrzne. Strona ukraińska informowała, że w lutym zestrzeliła 13 samolotów wroga.

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Źródło:
tvn24.pl

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi. - Zostaję, walczymy dalej - oświadczył

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany

Źródło:
wPolityce.pl

Wrocławscy policjanci odebrali w sobotę zgłoszenie o nielegalnej rozbiórce zabytkowej willi na Karłowicach. Gdy patrol dotarł na miejsce, po budynku niemal nie było już śladu. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie piątkowego wypadku w Szczecinie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał cztery zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca zdarzenia i spowodowania obrażeń u licznej grupy osób. 33-latek przyznał się do winy. Do szczecińskich szpitali trafiło 20 osób, stan dwóch osób jest określany jako krytyczny.

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część ratowników, którzy byli na urlopach i nie mieli dyżurów, zjawiła się w szpitalach do pomocy - powiedział o piątkowej akcji ratunkowej wojewoda zachodniopomorski Adama Rudawskiego. Chwalił też postawę mieszkańców Szczecina, którzy pierwsi pomagali poszkodowanym w wypadku. Rannych zostało 20 osób.

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski poinformował w sobotę, że pod koniec lutego otrzymał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów dyscyplinarnych. "Zarzuty dotyczą podejmowanych przeze mnie działań w związku z sytuacją w prokuraturze, o których szeroko i transparentnie informowałem opinię publiczną za pośrednictwem mediów" - napisał dodając, że postępowanie ma charakter niejawny.

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mariusz Kamiński, były koordynator służb specjalnych i szef MSWiA, pytany w sobotę o informacje dotyczące podsłuchiwania przez CBA rozmów telefonicznych z udziałem prezesa Orlenu Daniela Obajtka odparł, że "to są jakieś straszne głupoty". - Czy to jest dokument autentyczny, czy nie, tego nie wiem - dodał. - Ja nie wiem, co to są za taśmy, czy one są prawdziwe, czy nieprawdziwe - komentował z kolei były wicepremier Jacek Sasin.

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Źródło:
TVN24

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dwa niemieckie myśliwce Eurofighter wystartowały w piątek z bazy w Łotwie, by eskortować dwa rosyjskie samoloty wojskowe lecące nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu tego kraju - podało w sobotę Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO.

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

Źródło:
PAP

Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą flotę samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U - podał brytyjski wywiad. Miało do tego dojść przed tygodniem po utracie drugiej takiej maszyny.

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Źródło:
PAP

Chwile grozy na moście w Louisville w stanie Kentucky. Po wypadku z udziałem kilku samochodów ciężarówka przebiła barierki i zawisła nad rzeką Ohio. W środku znajdowała się kobieta, kierująca pojazdem. Dramatyczną akcję ratunkową uchwyciły kamery. 

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Źródło:
Fox News

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 13 grudnia zeszłego roku mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie". Mówi, że nie będzie kontynuował, że nie będzie inwestował, że nie będzie naprawiał, że nie będzie podejmował przedsięwzięć, które już są zaawansowane - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji samorządowej PiS. - My jesteśmy na "tak" dla rozwoju, jesteśmy na "tak" dla budowania, jesteśmy na "tak" dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość - oświadczył.

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Źródło:
PAP
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl