Resort zdrowia przekazał w czwartek, że po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek we współpracy z Radą Medyczną rząd rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających osoby zaszczepione z zasad bezpieczeństwa. Mają one zostać opublikowane w formie rozporządzenia.
Akcja szczepień przeciw COVID-19 ruszyła w Polsce w niedzielę 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z tak zwanej grupy zero, czyli między innymi personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych. Jako kolejne preparat przyjmą osoby z "grupy pierwszej", w której znaleźli się między innymi pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby powyżej 60. roku życia.
Do godziny 18 w środę w Polsce zaszczepiono przeciw COVID-19 łącznie ponad 36,3 tysiąca osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał również, że tylko w środę zaszczepiono "ponad 22 tysiące medyków".
Możliwe udogodnienia dla zaszczepionych
Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz w odpowiedzi na pytania PAP poinformował, że zapowiedziano już, iż osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.
#PolskaSieSzczepi. CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy?
Andrusiewicz wskazał ponadto, że nie będzie potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
"Rząd po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek we współpracy z Radą Medyczną rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa, dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia" – poinformował.
Charakterystyka produktu leczniczego jest załącznikiem do wniosku o rejestrację leku w krajach Unii Europejskiej, który po wydaniu decyzji dopuszczającej do obrotu staje się informacją publiczną. Informacje, które muszą być zawarte w charakterystyce produktu leczniczego, określone są w art. 11 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.
Szczepionka na koronawirusa
Stosowaną obecnie w Polsce szczepionkę wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech - która nosi nazwę Comirnaty - podaje się w dwóch dawkach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni.
W pierwszej kolejności szczepione są osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin między innymi poprzez infolinię 989.
Szczepionka jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji. Szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.
Źródło: PAP, TVN24